• Dnes je: Piatok 27. mája 2022 meniny má Iveta

Produkcia vína v EÚ klesne približne o 13 percent, Slovensku by sa však malo dariť

Produkcia vína v EÚ klesne približne o 13 percent, Slovensku by sa však malo dariť

V prípade Slovenska sa očakáva medziročný rast produkcie o 3 percentá.

Produkcia vína v Európskej únii, vrátane muštu, klesne v tomto hospodárskom roku o 147 miliónov hektolitrov.

Je to o 13 percent menej ako v hospodárskom roku 2020, čo je pokles o 23 miliónov hektolitrov. Hospodársky rok 2021 pritom trvá od jesene 2021 do jari 2022.

Vyplýva to z odhadov poľnohospodárskej úrody, ktoré poskytli členské štáty Európskej únie pre Európsku komisiu. Tá konštatuje, že nepriaznivé poveternostné udalosti na jar a v lete roka 2021, ktoré sa striedajú od mrazu po povodne a navyše sa prelínajú s chorobami viniča, mali veľmi negatívny vplyv na úrodu vína v EÚ.

Najväčším výrobcom sú stále Taliani

S odhadovanou produkciou 44,5 milióna hektolitrov, čo je pokles o 9 percent, by Taliansko zostalo najväčším výrobcom v EÚ. Nasledovalo by Španielsko s produkciou 39 miliónov hektolitrov a poklesom o 15 percent a Francúzsko s produkciou 33,3 milióna hektolitrov a znížením o 27 percent.


Výroba týchto troch členských štátov, ktoré predstavujú takmer 80 percent výroby EÚ, sa v roku 2021 odhaduje na 117 miliónov hektolitrov, čo predstavuje pokles o 23 miliónov hektolitrov, resp. o 17 percent, v porovnaní s ich výrobou v hospodárskom roku 2020.

Slovensko vykazuje stúpajúci trend

Niektoré členské štáty východnej Európy – Česká republika, Maďarsko, Rumunsko a aj Slovensko, hoci produkujú výrazne menšie objemy ako západné krajiny, vykazujú podľa eurokomisie stúpajúci trend. V prípade Slovenska sa očakáva medziročný rast produkcie o 3 percentá.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie