• Dnes je: Sobota 21. júla 2018 meniny má Daniel

Proces vyraďovania jadrovej elektrárne V1 pokračuje, postupne rozoberajú chladiace veže

Proces vyraďovania jadrovej elektrárne V1 pokračuje, postupne rozoberajú chladiace veže

Prvá zo štyroch odstavených chladiacich veží dosahuje k piatku výšku približne 35 metrov.

BRATISLAVA 22. decembra (WebNoviny.sk) - Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) pokračuje v demolácii štyroch stodvadsať metrových chladiacich veží.

„Prvá zo štyroch odstavených chladiacich veží dosahuje k piatku výšku približne 35 metrov,“ informovala hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková. Postupné odstránenie štyroch chladiacich veží je neoddeliteľnou súčasťou procesu vyraďovania jadrovej elektrárne V1.

V prvej veži zdemontujú žeriav

Prvá chladiaca veža sa začala rozoberať začiatkom októbra. V novom roku sa v prvej veži zdemontuje žeriav a následne sa preloží do druhej chladiacej veže. Demolácia prvej chladiacej veže bude potom pokračovať prostredníctvom štandardnej pozemnej demolačnej techniky.


„Druhá chladiaca veža má v súčasnosti už zdemontované všetky vnútorné časti a je v nej už pripravená betónová pätka pre vežový žeriav. S demoláciou druhej chladiacej veže by sa malo začať v druhej polovici januára 2018,“ dodala Žiaková s tým, že sa pracuje aj na demolácii tretej a štvrtej chladiacej veže.

Postupné rozoberanie veží

Realizácia demolácie chladiacich veží jadrovej elektrárne V1 sa robí konvenčnou metódou, čiže postupným rozoberaním veží.

„Stavebný odpad z chladiacich veží nie je rádioaktívny a z pohľadu ochrany životného prostredia nie je nebezpečný. Cieľom projektu demolácie chladiacich veží je v najvyššej možnej miere odpad minimalizovať respektíve ho recyklovať. Z tohto dôvodu bude zdemolovaný betónový materiál spracovaný na drviacom zariadení a následne bude využitý ako spätný zásyp po demolácii,“ konštatovala Žiaková.

Projekt realizuje konzorcium, ktorého lídrom je talianska spoločnosť Despe. Náklady na projekt vo výške deväť miliónov eur sú spolufinancované prostredníctvom fondu BIDSF, ktorý je administrovaný Európskou bankou pre obnovu a rozvoj.

Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie