• Dnes je: Streda 18. mája 2022 meniny má Viola

Problémy vo vylúčených komunitách treba podľa Ledeckého riešiť komplexne. Remišová sa mýli, tvrdí

Problémy vo vylúčených komunitách treba podľa Ledeckého riešiť komplexne. Remišová sa mýli, tvrdí

Európska komisia (EK) upozornila, že balík peňazí z eurofondov na nové programové obdobie 2021 – 2027 na riešenie problémov vylúčených komunít je nízky.

21.12.2021 (Webnoviny.sk) - Problémy vo vylúčených komunitách sa musia riešiť komplexne, pretože zamestnanie, bývanie a vzdelávanie medzi sebou úzko súvisia. Konštatoval to predseda Výboru Národnej rady SR pre sociálne veci Vladimír Ledecký (SaS) vo svojom stanovisku, ktoré poskytol hovorca koaličnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ondrej Šprlák.

Strana uviedla, že Európska komisia (EK) opakovane kritizuje Slovensko za prístup v riešení rómskej otázky. Podľa komisie je balík peňazí z eurofondov, ktorý navrhuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) na nové programové obdobie 2021 – 2027, nízky.

Odporučila ho minimálne trojnásobne zvýšiť na 1,5 miliardy eur. Tento návrh však podľa SaS ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí) odmieta.

Remišovej vyjadrenia sú sklamaním

Ledecký považuje vyjadrenia Remišovej k riešeniu rómskej problematiky za sklamanie. Za nekompetentné a v rozpore s Programovým vyhlásením vlády označil tvrdenie, že sa nesmie uprednostniť problém rómskej otázky na úkor problémov v zdravotníctve či doprave.

„Ak si pani ministerka myslí, že postavením bytovky v rómskej osade je problém vyriešený, mýli sa. Problémy vo vylúčených komunitách musíme riešiť komplexne. Zamestnanie, bývanie a vzdelávanie úzko medzi sebou súvisia, preto problém musíme riešiť spoločne. Ak priority štátu na najbližších sedem rokov nastavíme nesprávne, problémy v rómskych osadách budú pokračovať,“ uviedol.


Zároveň poukázal na nečinnosť predchádzajúcich vlád, ktoré desaťročia nehýbali s problémom v rómskych komunitách. Vníma, že namiesto riešenia sa tento problém tlačí ďalej napriek tomu, že teraz má Slovensko v rukách silný nástroj, ktorý regiónom môže výrazne pomôcť.

Osvedčený nástroj v celej Európskej únii

Predseda parlamentného výboru tiež upozornil na presun kompetencií do regiónov v prípade čerpania eurofondov určených na regionálny rozvoj.

„Čerpanie európskych fondov bol vždy tŕň v päte, skôr ako príležitosť problémy riešiť. Staré schémy boli nefunkčné, preto som ešte ako štátny tajomník presadzoval decentralizovať čerpanie EÚ fondov do regiónov. V regiónoch sa vytvorili partnerstvá zložené z ľudí zo samospráv, krajov, neziskového a akademického sektora, podnikateľov a socioekonomických partnerov, ktorí vypracovali vlastné stratégie čerpania na najbližších sedem rokov,“ priblížil a doplnil, že to, koľko peňazí cez túto schému pôjde záleží na Remišovej.


Podľa neho ide o osvedčený nástroj v celej Európskej únii ako rýchlo a efektívne čerpať zdroje na regionálny rozvoj.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie