• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aké sú možnosti liečby

Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aké sú možnosti liečby

Strava s vysokým obsahom histamínu môže spôsobovať nesprávne fungovanie enzýmov DAO alebo nadmerné uvoľňovanie histamínu.

Bolesť brucha, kŕče, hnačka či iné problémy s trávením môžu byť často spôsobené histamínovou intoleranciou. Aké sú príčiny jej vzniku a možnosti liečby?

Problémy s trávením môžu mať mnohokrát dôvod, ktorý trápi v posledných rokoch čoraz viac ľudí. Tým problémom je histamínová intolerancia (HIT). Je to stav, pri ktorom telo nedokáže správne rozkladať histamín, látku, ktorá sa prirodzene vyskytuje v mnohých potravinách a nápojoch.

Histamín je neurotransmiter, ktorý zohráva úlohu v mnohých telesných funkciách, vrátane imunitnej reakcie, tráviacej funkcie a regulácie krvného tlaku.

Príznaky histamínovej intolerancie

Príznaky HIT sa môžu objaviť v priebehu niekoľkých minút až hodín po konzumácii potravín s vysokým obsahom histamínu alebo po vystavení iným spúšťačom, ako sú alkohol, lieky alebo stres. Okrem spomínaných tráviacich ťažkostí, ako je bolesť brucha, nevoľnosť, vracanie, nadúvanie, hnačka či kŕče, medzi ďalšie najčastejšie príznaky HIT patria:


– Kožné problémy: žihľavka, svrbiaca vyrážka, ekzém

– Alergické reakcie: opuch pier, jazyka alebo hrdla, dýchavičnosť, kašeľ, svrbenie očí

– Migrény, bolesti hlavy

– Nízky krvný tlak alebo vysoký krvný tlak

– Srdcové problémy: búšenie srdca, arytmia

– Psychické reakcie: výkyvy nálad, podráždenosť, nervozita, poruchy spánku, úzkosť

– Chronická únava

– Menštruačné problémy

Príčiny histamínovej intolerancie

Histamínová intolerancia môže byť spôsobená niekoľkými faktormi. Dôvodom je zhoršená funkcia enzýmov diaminoxidáza (DAO) a histamin-N-metyltransferáza (HNMT), prípadne vnútorná nadprodukcia histamínu spôsobená alergiami. Príčiny tejto nerovnováhy môžu byť nasledovné:


– Nedostatok enzýmu DAO, ktorý rozkladá histamín, spôsobený genetickou poruchou.


– Nadmerné uvoľňovanie histamínu z mastocytov, ktoré sú typom bielych krviniek.


– Užívanie niektorých liekov, ako sú antidepresíva, lieky znižujúce krvný tlak a ďalšie.


– Gastrointestinálne (GI) poruchy: Histamínová intolerancia zvyčajne pramení z problému ukrytého vo vašich črevách. Preto, ak máte gastrointestinálnu poruchu, je veľmi pravdepodobné, že sa u vás rozvinie HIT. Medzi takéto poruchy patrí napríklad zápalové ochorenie čriev (IBD), Crohnova choroba, potravinové alergie, celiakia, polypy hrubého čreva a ďalšie.


– Potraviny bohaté na histamín. Strava s vysokým obsahom histamínu môže spôsobovať nesprávne fungovanie enzýmov DAO alebo nadmerné uvoľňovanie histamínu.


– Premnoženie baktérií: Keď netrávite jedlo správne, baktérie sa množia, čo má za následok zvýšenú produkciu histamínu. Typické hladiny DAO nedokážu rozložiť zvýšený histamín v tele, čo spôsobí reakciu.

Treba si však uvedomiť, že histamínová intolerancia nie je potravinovou alergiou. Zatiaľ čo alergickú reakciu organizmu vyvoláva nesprávna reakcia imunitného systému na alergény, v prípade histamínovej intolerancie ide o nerovnováhu medzi histamínom a enzýmom DAO.

Diagnostika histamínovej intolerancie

Diagnóza HIT môže byť náročná, pretože príznaky sú podobné príznakom iných stavov, ako sú potravinové alergie a intolerancie. Neexistuje jednoznačný test.


Lekár môže vykonať krvný test na stanovenie hladiny DAO alebo môže odporučiť vylúčenie potravín s vysokým obsahom histamínu z jedálnička na skúšobnú dobu, aby zistil, či sa príznaky zlepšia.

Liečba histamínovej intolerancie

Liečba HIT je zameraná na zníženie príjmu potravín s vysokým obsahom histamínu a na zvýšenie hladiny DAO.


Diéta s nízkym obsahom histamínu je základom liečby HIT. Diéta by mala vylúčiť potraviny s vysokým obsahom histamínu, ako sú:


– Fermentované potraviny, ako sú kyslá kapusta, uhorky, syry, kvasnice, víno a pivo.


– Ryby a morské plody, najmä ak nie sú čerstvé.


– Spracované a údené výrobky z mäsa.


– Ovocie a zelenina, ako sú paradajky, baklažán, grapefruity, brokolica a špenát.


– Arašidy, oriešky a semená.

– Alkohol a niektoré ďalšie nápoje, ako je čierny čaj či energetické nápoje.


Okrem nízko histamínovej diéty sa pri liečbe HIT využívajú antihistaminiká, či doplnky obsahujúce enzým DAO.


Probiotiká ako pomoc pri liečbe HIT

To, že histamínová intolerancia má pôvod v čreve, dokazuje viacero výskumov. Preto jeho správne fungovanie je veľmi dôležité. Zdravie vašich čriev závisí od vášho črevného biomu. Tieto mikroskopické baktérie koexistujú vo vašom tráviacom trakte a pomáhajú vášmu telu rozkladať a spracovávať potraviny. Niektoré kmene prospešných črevných baktérií, súhrnne známe ako probiotiká, vykazujú vlastnosti zvyšujúce histamín, zatiaľ čo iné ponúkajú účinky na zníženie histamínu.


Navyše výskumy jasne ukazujú, že probiotiká znižujú zápaly čriev a pomáhajú riešiť infekcie, ktoré zvyšujú histamínovú intoleranciu. Preto komplexné riešenie histamínovej intolerancie a tráviacich ťažkostí sa skrýva vo vhodnej kombinácii probiotík a iných účinných látok. Veľkou pomocou pre ľudí trpiacich HIT je napríklad nápoj z akáciovej vlákniny ioy.GOOD GUT. Ide o komplex biologicky aktívnych látok a akáciovej vlákniny. Tento výnimočný produkt revitalizuje bunky, ktoré vystielajú vnútornú časť čreva (zápalom vyvolané zmeny), ozdravuje mikrobiotu, znovu obnovuje rovnováhu zápal vyvolávajúcich a protizápalových signálov a znižuje príjem stravy.


ioy.GOOD GUT okrem toho zlepšuje spánok, zvyšuje ochranu pred ochoreniami srdca a ciev, znižuje hladinu cholesterolu, zlepšuje peristaltiku (pohyblivosť čreva),zmierňuje únavu a depresiu. Podporuje tak nielen vaše zdravé trávenie, ale prispieva tak k celkovej pohode a k zdraviu vášho organizmu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie