• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

Potraviny kontaminované škodlivými baktériami, vírusmi, parazitmi či chemickými látkami môžu byť príčinou rôznych črevných a iných chorôb.

9.6.2023 (SITA.sk) - S blížiacim sa letom a obľúbenými piknikmi, opekačkami a grilovačkami je potrebné vo väčšej miere dbať na správny výber, skladovanie a tepelnú úpravu potravín, aby sme predchádzali ich kontaminácii. Pri príležitosti Svetového dňa bezpečnosti potravín (7. júna) na to upozorňuje Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) a Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Vhodným výberom potravín, ich správnym skladovaním, dostatočnou tepelnou úpravou a dodržiavaním hygienických zásad pri ich spracovaní, dokážeme predísť mnohým chorobám tráviaceho traktu. Dokazujú to vedecké poznatky a odborné analýzy špičkových vedcov z krajín Európskej únie, na základe ktorých poskytuje EFSA poradenstvo a komunikáciu v súvislosti s rizikami v oblasti bezpečnosti potravín.

"Zvýšený výskyt ochorení spôsobených kontaminovanými potravinami evidujeme najmä počas teplých letných mesiacov, kedy si ľudia radi opekajú a grilujú. Na základe dôveryhodných vedeckých zistení upozorňujeme aj našich občanov na riziká, ktoré sú spojené s prípravou obľúbených jedál napríklad v prírode," objasňuje Ing. Denisa Petrakovičová, poverená vykonávaním funkcie generálnej riaditeľky sekcie potravinárstva a obchodu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR).

Salmonelóza stále straší, ale dá sa jej predchádzať

Medzi najznámejšie a najčastejšie patogénne mikroorganizmy, ktoré môžu obsahovať kontaminované potraviny, patrí Salmonella sp.. Každoročne spôsobí v Európe až 91 000 prípadov známej choroby nazývanej salmonelóza. Medzi symptómy salmonelózy patria niekedy až horúčka, hnačka a kŕče v bruchu. Väčšina týchto ochorení z jedla je spôsobená mikroorganizmami zo surových potravín, ktoré prišli do styku s varenými produktami určenými na priamu konzumáciu. Z potravín sa Salmonella sp. najčastejšie nachádza vo vajciach a produktoch z nich a v surovom bravčovom, morčacom a kuracom mäse.

"V domácnosti môžete salmonelóze predchádzať dôkladnou tepelnou úpravou mäsa a vajec. Dodržiavanie základných hygienických pravidiel, ako je pravidelné umývanie rúk, tiež významne znižuje riziko chorôb z potravín. Rovnako dôležité je oddeľovať surové mäso od ostatných potravín a na manipuláciu so surovými potravinami používať samostatné nože či dosky na krájanie," podotýka Denisa Petrakovičová.

Jedlá pri grilovaní treba iba ľahko prepiecť, ale nespáliť

Pri nevhodnom spracovaní potravín sa v nich môžu vytvoriť zdraviu škodlivé látky. Jednou z nich je akrylamid. Je to chemická látka, ktorá sa prirodzene tvorí v potravinách s väčším obsahom škrobu počas spracovania pri teplotách vyšších ako 120°C. Patria sem napríklad zemiakové hranolčeky, káva, ale aj cereálie či hrianky. Výsledky vedeckých výskumov ukazujú, že akrylamid zvyšuje riziko vzniku rakoviny.

Odborníci odporúčajú jedlá na obľúbených letných grilovačkách nespáliť, len jemne prepiecť a nepreháňať to s vyprážaním. Zemiaky by sa nemali skladovať v chladničke, nakoľko to v nich zvyšuje hladinu cukru, čím sa môže zvýšiť aj tvorba akrylamidu pri pečení či vyprážaní. Odporúča sa skladovať ich na tmavom, suchom a chladnom mieste.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie