• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Problém bytových domov s kotolňou sa stále nevyriešil, preradiť ich medzi regulované subjekty nie je také ľahké (video)

Problém bytových domov s kotolňou sa stále nevyriešil, preradiť ich medzi regulované subjekty nie je také ľahké (video)

Minister je spokojný s tým, ako sa k situácii na trhoch s energiami postavili vlani spoločnosti, v ktorých má štát podiely.

Zaradenie bytových domov s vlastnou kotolňou so spotrebou viac ako 100 megawatthodín plynu ročne medzi regulované subjekty nie je vôbec isté. Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka to vôbec nie je jednoduché.

Podľa ministra bytové domy s vlastnou kotolňou a vysokou spotrebou je totiž ťažké oddeliť od firiem. No a tie podľa európskych pravidiel nesmú byť regulované subjekty.

„Lámeme si nad tým hlavu, ale nie je to jednoduché. Musíme oddeliť zrno od pliev. Možno si nakoniec povieme, že nebudeme tu hľadať riešenie,“ povedal minister v relácii Braňo Závodský naživo v rádiu Expres minister Sulík.


Minister je spokojný s tým, ako sa k situácii na trhoch s energiami postavili vlani spoločnosti, v ktorých má štát podiely.

„Dnes sa ukázalo, že štátne firmy si všetky počínali tak ako majú. ZSE, VSE aj SSE nakúpili dostatok elektriny, SPP dostatok plynu, teplárne nemajú problém s dodávkami tepla,“ konštatoval Sulík.

Bytové domy s vlastnou kotolňou môžu získať zastropovanú cenu plynu, avšak čas majú len do 18. februára

Bytovým domom s vlastnou kotolňou ponúka ministerstvo hospodárstva zastropovanú cenu plynu. Ako informoval na pondelňajšej tlačovej besede minister hospodárstva Richard Sulík, tieto bytové domy by tak mohli vyrábať lacnejšie teplo.


Bytové domy s vlastnou kotolňou, ktorým narástla cena plynu o viac ako 50 % oproti regulovaným subjektom, môžu od 1. marca získať od Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) plyn za necelých 80 eur za megawatthodinu. Bytový dom však musí podpísať so štátnym SPP zmluvu o dodávke plynu na dva roky.

O zastropovanú cenu treba požiadať

Ak bytový dom podpíše s SPP zmluvu na tri roky dostane cenu 70 eur za megawatthodinu. Ak sa však rozhodne bytový dom podpísať len ročnú zmluvu so štátnym podnikom, získa cenu 90 eur za megawatthodinu.


„Čiže toto bude pre nich koncová cena vrátane distribučných poplatkov a DPH,“ podotkol Sulík.


Bytové domy, teda ich správcovia či spoločenstvo vlastníkov bytov musí o zastropovanú cenu plynu od SPP požiadať najneskôr do piatka 18. februára.

„Údaje budú môcť správcovia alebo spoločenstvo nahlásiť prostredníctvom emailu domovékotolne@mhsr.sk,“ informoval štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.


Na Slovensku máme celkovo 2 236 kotolní, ktoré majú odber nad 100 megawatthodín plynu ročne a spadajú teda do neregulovaného sektora. Zhruba 1100 kotolní sa týka domácností.

Snažia sa zabrániť najväčším zdražovaniam

Ministerstvo hospodárstva sa podľa Sulíka rozhodlo bytovým domov s vlastnou kotolňou poskytnúť zastropovanú cenu plynu, pretože zvýšené náklady za energie neznášajú správcovia bytov, ktorí zanedbali nákup lacnejšieho plynu, ale samotné domácnosti.


„Preto sme sa na vláde rozhodli, že vstúpime do tohto procesu, aby sme zabránili tým najväčším zdražovaniam,“ konštatoval Sulík.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie