• Dnes je: Utorok 07. februára 2023 meniny má Vanda

Príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa upraví, Doležalovo ministerstvo chce zohľadniť zvýšené ceny elektriny a plynu

Príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa upraví, Doležalovo ministerstvo chce zohľadniť zvýšené ceny elektriny a plynu

Zohľadní to čiastočne zvýšené ceny elektrickej energie počas vykurovacej sezóny.

30.11.2022 (Webnoviny.sk) - Príspevok za poskytnutie ubytovania odídencom z Ukrajiny bude upravený vo výške nákladov za lôžko o zvýšený koeficient ako kompenzáciu časti nákladov. Má tak aspoň čiastočne zohľadňovať zvýšené jednotkové ceny elektrickej energie a plynu vo vykurovacej sezóne počas účinnosti nariadenia.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa zmeny nariadenia, ktorú v stredu schválila vláda, príspevok za poskytnutie ubytovania odídencovi v súvislosti s ozbrojeným konfliktom na Ukrajine bude vo výške vykázaných nákladov za lôžko zvýšenej koeficientom 1,1. Maximálne bude vo výške 24,20 eura za jednu noc za odídenca vo veku 15 a viac rokov a 12,10 eura vo veku do 15 rokov.

Tretia fáza poskytovania príspevku

Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nom. Sme rodina) informoval, že ide už o tretiu fázu poskytovania príspevku za ubytovanie odídencov.

Príspevok sme valorizovali o zvýšené náklady na energie a upravili sme aj ustanovenie o preplácaní skutočných nákladov. Takže preplácame až do výšky skutočných nákladov v roku 2021, valorizovaných o energetický príplatok,“ povedal po rokovaní vlády šéf rezortu.

Preplatenie oprávnených nákladov

Nariadenie vlády zároveň umožňuje osobám poskytujúcim ubytovanie odídencom od 1. júla do 30. septembra 2022 požiadať o preplatenie oprávnených nákladov, ak nepožiadali o preplatenie príspevku podľa predpisu účinného v čase poskytnutia ubytovania odídencovi.

Príspevok za ubytovanie bude v tomto prípade vo výške vykázaných nákladov za lôžko, a to maximálne 22 eur za jednu noc ubytovania odídenca, ktorý dovŕšil 15 rokov, a 11 eur za jednu noc ubytovania odídenca vo veku do 15 rokov.

Vyplatili už viac ako 16 miliónov eur

Ministerstvo dopravy v prvej fáze pomoci vyplatilo ubytovacím zariadeniam príspevky za ubytovanie Ukrajincov v objeme zhruba 5 miliónov eur a v druhej fáze od júla do septembra tohto roka vyše 11 miliónov eur.

„Tieto príspevky poberá okolo päťsto subjektov,“ priblížil Doležal s tým, že v tretej fáze by to malo byť podobné ako v druhej fáze.

Cieľom nariadenia vlády je zabezpečiť naďalej ochranu života a ľudskej dôstojnosti osôb utekajúcich pred vojnovým konfliktom na územie Slovenska, ktorým poskytujú ubytovanie fyzické alebo právnické osoby v ubytovacom zariadení podľa zákona o živnostenskom podnikaní. Nariadenie má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskop na dnes Utorok 7. február 2023

horoskop na dnes utorok 7 februar 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 7. február 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dobre si zvážte prednosti a nevýhody plánu, ktorý sa chystáte zverejniť. Vyvoláte nervozitu a možno aj hádky. Nebolo by príjemnejšie stráviť pekné chvíle na prechádzke?

Býk 21.4. - 21.5.

Vďaka optimistickému prístupu prežijete dnešok bez problémov. Nesplníte síce to, čo ste si predsavzali, ale máte dobrý dôvod na spokojnosť. Aj zajtra bude deň.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niekto, na kom vám veľmi záleží, vás dnes prekvapí láskou a vrúcnosťou. Prijmite city s radosťou, otáľanie môže vyvolať nedorozumenie.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty vám prinesú šťastie v súkromnom živote. Nejaká nová šanca vás vyľaká, ale predsa pozbierate odvahu a sebavedomie. Už večer urobíte prvé kroky.


Všetky Horoskopy pre Utorok 7. február 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie