• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Prípravy Sagana na Tour de France sú v plnom prúde, úvodná etapa bude podľa Slováka náročná

Prípravy Sagana na Tour de France sú v plnom prúde, úvodná etapa bude podľa Slováka náročná

Slovenský cyklista Peter Sagan ešte nevie, či bude v tomto roku bojovať o svoj ôsmy zelený dres za prvenstvo v bodovacej súťaži na Tour de France.

26.6.2022 (Webnoviny.sk) - Slovenský cyklista Peter Sagan sa už pripravuje na tohtoročnú edíciu najprestížnejších etapových pretekov sveta Tour de France, ktoré odštartujú v piatok 1. júla v dánskej Kodani individuálnou časovkou na 13,2 km.

Trojnásobný majster sveta sa na podujatie naladil víťazstvom v tretej etape pretekov Okolo Švajčiarska, ktoré nedokončil pre pozitívny test na koronavírus. Tridsaťdvaročný Žilinčan očakáva zaujímavý úvodný týždeň na "Starej dáme", keďže prvé tri etapy absolvujú cyklisti v Dánsku.

Riziko silného vetra 

"Prvé tri dni budú určite náročné, lebo štartujeme v Dánsku a bude tam riziko silného vetra. Budú tam zaujímavé dojazdy. Potom sa vrátime do Francúzska, kde budeme jazdiť niekde v okolí Normandie a tam je to tiež zaujímavé s vetrom. Vo štvrtej a piatej etape máme kocky ako na pretekoch Paríž-Roubaix," rozobral Sagan vo videu pre oficiálny web Slovenského zväzu cyklistiky úvodné etapy na tohtoročnej Tour de France. Po troch etapách budú mať cyklisti v pondelok 4. júla voľný deň na presun z Dánska do Francúzska.

Sagan prezradil aj niečo o svojich ambíciách na 109. ročníku Tour de France. "Začiatok bude zaujímavý a uvidíme deň po dni, čo sa bude dať robiť. Určite sa pokúsim o moje maximum a podľa toho sa zariadim, či vôbec má význam bojovať o zelený dres alebo nie. To sa ukáže po prvých desiatich dňoch," dodal držiteľ siedmich zelených dresov za víťazstvo v bodovacej súťaži, ktorý sa na podujatí premiérovo predstaví v drese francúzskeho tímu TotalEnergies. V kariére má na konte celkovo 120 profesionálnych triumfov.

Niekoľko náročných horských etáp

Tour de France bude mať aj v tomto roku 21 etáp, tá záverečná sa uskutoční 24. júla na Elyzejských poliach v Paríži. Deň predtým čaká na pretekárov druhá časovka jednotlivcov, tentoraz s dĺžkou 40,7 kilometra.

Najdlhšia bude šiesta etapa, ktorá meria 220 km. Cyklisti opäť absolvujú aj niekoľko náročných horských etáp. Celkové prvenstvo bude obhajovať Slovinec Tadej Pogačar (UAE Team Emirates), ktorý ovládol ostatné dva ročníky pretekov.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie