• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Príprava výstavby prioritných úsekov diaľnic a rýchlostných ciest bude efektívnejšia, nové opatrenenia budú platiť od mája

Príprava výstavby prioritných úsekov diaľnic a rýchlostných ciest bude efektívnejšia, nové opatrenenia budú platiť od mája

Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh poslankyne Petry Hajšelovej (Sme rodina), ktorým sa do zoznamu prioritných úsekov zaraďujú aj rýchlostné cesty R2, R3 a R6.

Od začiatku mája tohto roka sa zefektívni a zrýchli príprava výstavby prioritných úsekov diaľnic a rýchlostných ciest. Umožnia to opatrenia na optimalizáciu jednotlivých procesov prípravy výstavby najmä úpravou lehôt.

Vyplýva to z novely zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá, ktorú schválil parlament. Za schválenie zákona hlasovalo 137 poslancov, zdržali sa dvaja poslanci a žiadny poslanec nebol proti.

Plynulosť projektov

Novela zákona by mala zabezpečiť plynulosť jednotlivých prípravných fáz projektov diaľnic. Eliminovať sa majú duplicitné hodnotenia v krátkych časových odstupoch medzi jednotlivými fázami prípravy realizácie diaľnic, medzi ktorými sa významne nezvyšujú finančné prostriedky s vplyvom na hodnotu za peniaze.

Súčasne sa však zachováva proces ekonomického hodnotenia Ministerstvom financií SR v troch najdôležitejších fázach procesu prípravy, čím sa zabezpečí naplnenie princípu hodnoty za peniaze jednotlivých projektov diaľnic.

Nové priority

Rozhodnutie o umiestnení stavby diaľnice bude platiť päť rokov odo dňa jeho vykonateľnosti, pričom stavebný úrad môže v odôvodnených prípadoch na žiadosť stavebníka určiť dlhšiu platnosť. Rozhodnutie nestratí platnosť, ak sa v týchto lehotách podala žiadosť o stavebné povolenie alebo o povolenie na terénne úpravy, práce a zariadenia alebo ak sa začalo s využitím územia na určený účel.

Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh poslankyne Petry Hajšelovej (Sme rodina), ktorým sa do zoznamu prioritných úsekov zaraďujú aj rýchlostné cesty R2, R3 a R6.

Šetrenie času

Schválenie novely zákona znamená pre Národnú diaľničnú spoločnosť (NDS) podľa jej hovorkyne Evy Žgravčákovej urýchlenie prípravy hlavne štyroch významných ťahov, a to D1 Turany – Hubová, D1 Bidovce – štátna hranica s Ukrajinou, D3 Žilina – štátna hranica s Poľskom a R4 až po hranicu s Poľskom.

Napríklad v prípade ťahu R4 štátna hranica Maďarsko/Slovensko – Košice – Prešov – Giraltovce – Svidník – štátna hranica Poľsko/Slovensko môže novela podľa NDS ušetriť od 18 do 24 mesiacov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 7. jún 2023

horoskopy na dnes stredu 7 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Postavenie planét je pre vás nepriaznivé. Možné sú susedské nezhody, nepríjemnosti na cestách alebo straty, ktoré vám spôsobia vaši najbližší.

Býk 21.4. - 21.5.

Nevyhovárajte sa stále, že nemáte čas, pokiaľ ide o plnenie domácich povinností. Nečudo, keď vám dnes niekto vytkne váš nezáujem. Ukážte svoju dobrú vôľu a urobte, čo sa od vás žiada.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Využite pomerne priaznivé vplyvy na získanie ďalších dobrých kontaktov, ktoré vám prídu raz mimoriadne vhod. Konečne by ste mali prejaviť väčšiu odvahu na konkrétne činy.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes budete mať viackrát pravdu, ale nikto ju nebude chcieť uznať. Mali by ste si oddýchnuť, lebo inak vás ovládne rozčarovanie až beznádej.


Všetky Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie