• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Pripomenuli si grófa Jozefa Pálfiho, vďaka ktorému stojí Smolenický zámok

Pripomenuli si grófa Jozefa Pálfiho, vďaka ktorému stojí Smolenický zámok

Kvety k miestu jeho posledného odpočinku položila starostka Svetlana Petrovičová aj farníci.

9.9.2023 (SITA.sk) - Osobnosť Jozefa Pálfiho si pri príležitosti 170. výročia od jeho narodenia pietnou spomienkou uctili v Smoleniciach na cintoríne pri hrobke pálfiovcov.

Dominanta obce

Práve Jozef Pálfi začal s výstavbou Smolenického zámku, ktorý je už desaťročia dominantou obce.

Jozef Pálfi sa narodil 8. septembra 1853 na území dnešného Poľska. Žil však aj so svojou rodinou v Smoleniciach v kaštieli, ktorý už nestojí. Ešte za života svojho otca Mórica Pálfiho prevzal správu smolenického panstva.

V správe Slovenskej akadémia vied

V podnikaní sa začal orientovať na priemyselnú výrobu, založil chemickú továreň, zakladal píly. Chemická výroba sa v obci udržala dodnes. Riaditeľka Múzea Červený Kameň Ivana Janáčková v príhovore pred hrobkou pálfiovcov zdôraznila, že práve vďaka Jozefovi Pálfimu stojí Smolenický zámok, ktorý má dnes v správe Slovenská akadémia vied.

„Som presvedčená, že keby nebolo Jozefa Pálfiho, nebol by ani Smolenický zámok. S obnovou stredovekej ruiny hradu začal jeho otec Móric Pálfi, ale Jozef bol ten , kto postavil Smolenický zámok v jeho súčasnej podobe,“ povedala Ivana Janáčková.

Dokončenia výstavby sa nedožil

Dokončenia výstavby sa však nedožil. Dobová tlač podľa nej opisovala grófa Jozefa Pálfiho ako systematického, svedomitého, podnikavého a racionálneho človeka a veľmi dobrého hospodára.

Zomrel v roku 1920 vo Švajčiarskom Davose, jeho telesné pozostatky o štyri roky neskôr uložili do hrobky v Smoleniciach, ktorú dal vybudovať. Spolu s ním sú tam pochovaní aj niekoľkí ďalší príbuzní.

Jozefa Pálfiho dnes v Smoleniciach pripomína, okrem toho, čo počas svojho života vybudoval, aj jeho busta, ktorú odhalili pred šiestimi rokmi v parku bývalého „dolného“ kaštieľa.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie