• Dnes je: Streda 19. januára 2022 meniny má Drahomíra

Príplatky za prácu v noci a cez víkend zostanú naviazané na minimálnu mzdu, vyhlásil minister Richter

Príplatky za prácu v noci a cez víkend zostanú naviazané na minimálnu mzdu, vyhlásil minister Richter

Zamestnávatelia totiž podľa ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera odmietli návrh novely zákona o minimálnej mzde, podľa ktorého má minimálna mzda od roku 2021 tvoriť 60 percent z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.

14.10.2019 (Webnoviny.sk) - Príplatky pre zamestnancov za prácu v noci, či v sobotu a v nedeľu nakoniec zrejme zostanú naďalej naviazané na minimálnu mzdu. Ako po pondelkovom rokovaní tripartity uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter, na rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady predložil tri alternatívy odpojenia príplatkov pre zamestnancov od minimálnej mzdy.

Bezpredmetná diskusia

Keďže však zamestnávatelia odmietli podporiť návrh novely zákona o minimálnej mzde od poslancov za Smer-SD, podľa ktorého majú najnižšie hrubé zárobky od roku 2021 dosahovať 60 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov, súčasné naviazanie príplatkov na minimálnu mzdu sa meniť nebude. "Takže tá diskusia bola do istej miery bezpredmetná," povedal minister.

Podľa prvého návrhu by sa vo výške príplatkov zohľadnilo zvýšenie minimálnych hrubých zárobkov od začiatku budúceho roka zo súčasných 520 eur na 580 eur za predpokladu, že parlament schváli novelu zákona o naviazaní minimálnej mzdy na priemernú mzdu.

Druhou možnosťou bolo zvýšiť príplatky od začiatku budúceho roka podľa rastu priemernej mzdy na Slovensku, a nie podľa rastu minimálnej mzdy. "Tretia alternatíva bola ponechať terajší stav, teda nezvyšovať," povedal minister.

Dve etapy zvyšovanie príplatkov

Príplatky za prácu v noci, v sobotu a v nedeľu súčasná vláda od mája minulého roka naviazala na minimálnu mzdu. Zvýšenie týchto príplatkov rozdelila na dve etapy, prvýkrát sa príplatky zvýšili od mája minulého roka a druhý raz od mája tohto roka.

Príplatok za nočnú prácu pri nerizikovom zamestnaní od mája tohto roka stúpol z 30 % na 40 % zo sumy minimálneho hodinového zárobku, teda z 0,897 eura na 1,196 eura. V prípade rizikovej práce išlo o zvýšenie z 35 % na 50 % zo sumy minimálnej hodinovej mzdy, čo bol nárast z 1,046 eura na 1,495 eura.

Príplatok za prácu v sobotu od mája tohto roka stúpol z 25 % na 50 % zo sumy minimálnej hodinovej mzdy. Išlo o nárast z 0,747 eura na 1,495 eura. Ak sa u zamestnávateľa pravidelne pracuje v sobotu, v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve je možné dohodnúť aj nižší príplatok za prácu v sobotu, od mája tohto roka aspoň v sume 45 % z minimálnej hodinovej mzdy, teda v sume 1,345 eura.


V pracovnej zmluve je možné dohodnúť takýto nižší príplatok len vtedy, keď u zamestnávateľa nepôsobia odbory a ak zamestnávateľ mal v predošlom roku menej ako 20 zamestnancov.

Dohoda o nižšom príplatku

Vyššie príplatky majú od mája tohto roka zamestnanci aj za prácu v nedeľu. Tieto príplatky sa zvýšili z 50 % na 100 % minimálneho hodinového zárobku, teda z 1,495 eura na 2,989 eura.


Ak sa u zamestnávateľa pravidelne pracuje v nedeľu, v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve je možné dohodnúť aj nižší príplatok za prácu v nedeľu, od mája tohto roka najmenej vo výške 90 % z minimálnej hodinovej mzdy (2,69 eura).


V pracovnej zmluve je pritom možné dohodnúť takýto nižší príplatok len vtedy, keď u zamestnávateľa nepôsobia odbory a ak zamestnávateľ mal v predošlom roku menej ako 20 zamestnancov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie