• Dnes je: Sobota 24. februára 2024 meniny má Metej

Prípad starostu, ktorý si doprial luxus z verejných peňazí, nie je ojedinelý. Problémom sú podľa TIS skrátené úväzky kontrolórov

Prípad starostu, ktorý si doprial luxus z verejných peňazí, nie je ojedinelý. Problémom sú podľa TIS skrátené úväzky kontrolórov

Nezisková organizácia Transparency International Slovensko pripomenula prípad starostu z Jarovníc, ktorému obec kúpila auto za takmer 50-tisíc a nábytok do kancelárie za takmer 28-tisíc.

12.2.2024 (SITA.sk) - Prípad, keď si starosta doprial luxus z verejných peňazí, nie je ojedinelý. Informovala o tom nezisková organizácia Transparency International Slovensko (TIS), ktorá pripomenula prípad starostu z Jarovníc, ktorému obec kúpila auto za takmer 50-tisíc a nábytok do kancelárie za takmer 28-tisíc.

Úloha zvoleného kontrolóra

„V minulosti sme kritizovali už aj kúpu drahého terénneho auta, na ktoré si obec Bystrany vzala pôžičku,“ pripomenula organizácia s tým, že takýchto starostov majú brzdiť aj kontrolóri na krátky úväzok. Ako vysvetľuje TIS, každá obec je na základe zákona povinná používať finančné prostriedky z verejných zdrojov hospodárne, efektívne a účelne, pričom dohliadať na to by mal kontrolór, ktorého si volia miestni poslanci.

Organizácia TIS k prípadu nákupu auta a nábytku v Jarovniciach oslovila kontrolórku Evu Harsághy, ktorá na základe uvedených informácii vykoná kontrolu nákupov. Auto bolo kúpené v septembri a nábytok v novembri minulého roka. Kontrolórka tiež informovala, že sa danému podnetu bude venovať v zmysle svojho úväzku a platnej legislatívy.

Práca len na čiastočný úväzok

„Naznačila tak na ďalší častý problém samosprávy. Tým nie sú len kontrolóri neraz nadmieru naklonení starostom, ale aj ich nízke úväzky a nedostatok času na riadnu kontrolu chodu obcí a ich organizácií. V Jarovniciach, ktoré majú viac ako šesťtisíc obyvateľov, sa s kontrolórkou v roku 2020 dohodli na 30-percentnom úväzku,“ približuje TIS s tým, že Harsághy ako kontrolórka figuruje na weboch najmenej ďalších ôsmich obcí a pôsobí aj ako konateľka menšej firmy.

Organizácia priblížila, že zamestnávanie kontrolórov na čiastočný úväzok je na Slovensku bežné, keďže najmä malé obce ich na plný úväzok nedokážu zaplatiť. Najvyšší kontrolný úrad v tejto súvislosti upozornil, že to môže negatívne vplývať na dôsledné vykonávanie funkcie kontrolného orgánu, pričom ak kontrolór neplní svoje povinnosti dostatočne, môže jednoducho dôjsť k zneužitiu moci starostom, zastupiteľstvom či inou organizáciou obce.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 24. február 2024

horoskopy na dnes sobotu 24 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Býk 21.4. - 21.5.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri vašom spôsobe myslenia môžete ľahko naraziť na nepochopenie. Nechajte sa riadiť svojím šiestym zmyslom, ktorý vás dokáže lepšie usmerniť ako nejaká rozumová špekulácia.

Rak 22.6. - 22.7.

Neistota vás bude naďalej dráždiť. Mali by ste sa odreagovať, najlepšie v práci spojenej s fyzickou námahou. Zvýši to váš pokoj a zostanú po vás aj hmatateľné výsledky.
Všetky Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie