• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Primátor Vallo zhodnotil uplynulý rok. Stihli sme množstvo vecí, aj spustenie parkovacej politiky, povedal

Primátor Vallo zhodnotil uplynulý rok. Stihli sme množstvo vecí, aj spustenie parkovacej politiky, povedal

Primátor hlavného mesta Matúš Vallo to povedal v rozhovore pre agentúru SITA.

31.12.2022 (Webnoviny.sk) - Uplynulý rok priniesol do Bratislavy zmeny vo verejnom priestore, aj postupné zavádzanie parkovacej politiky. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

„V roku 2022 sme stihli množstvo vecí. V januári sme spustili parkovaciu politiku a postupne sa do nej zapájali ďalšie zóny," poznamenal s tým, že podľa prieskumu sú obyvatelia prvých zón PAAS s regulovaným parkovaním spokojní.

„V rámci PAAS máme aj isté nedostatky, ktoré si uvedomujeme a chceme ich zlepšiť, aby boli pravidlá čo najjednoduchšie a najprehľadnejšie," dodal.

Zmeny vo verejnom priestore

Množstvo zmien sa počas roka udialo aj vo verejnom priestore. „Otvorili sme nový multifunkčný park v Karlovej Vsi, obnovili sme verejný priestor na nábreží Dunaja na petržalskej strane, rekonštruujeme Michalskú vežu, ktorá sa pomaly blíži do finále," priblížil primátor s tým, že obnovou prešlo aj Hodžovo námestie či priestor pred Hlavnou stanicou, ktorý nanovo vydláždili a doplnili o mobiliár.

„Sprístupnili sme po rokoch Kochovu záhradu v Starom Meste, zaviedli sme do všetkých mestských častí zber kuchynského odpadu, otvorili sme nové pracovisko mestskej polície v Pentagone vo Vrakuni a prvé mestské centrum opätovného využitia vecí – KOLO," doplnil Vallo.

Rok 2022 poznačila vojna na Ukrajine

Primátor pripomenul, že rok 2022 poznačila nebývalým spôsobom vojna na Ukrajine.

„Pre ľudí, ktorí k nám z Ukrajiny prichádzajú, sa nám v spolupráci s partnermi podarilo vytvoriť Asistenčné centrum pomoci na Bottovej ulici, kde je možné okrem rôznych potrebných administratívnych služieb využiť napríklad aj ponuku kurzov slovenského jazyka," priblížil Vallo.

Na záver poďakoval svojim kolegom z magistrátu a z mestských organizácií, ako aj všetkým, ktorí ho podporili v jesenných komunálnych voľbách a umožnili mu tak pokračovať v začatých zmenách.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie