• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Prigožin zarobil na vládnych zákazkách viac ako bilión rubľov, z veľkých peňazí sa mu údajne zatočila hlava

Prigožin zarobil na vládnych zákazkách viac ako bilión rubľov, z veľkých peňazí sa mu údajne zatočila hlava

Vodca Wagnerovej skupiny bol oslobodený od trestného stíhania za svoju ozbrojenú vzburu, v Rusku však čelí kampani, ktorá ho má vykresliť ako človeka poháňaného chamtivosťou.

7.7.2023 (SITA.sk) - Mecenáša žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina síce oslobodili od trestného stíhania za svoju ozbrojenú vzburu z 24. júna, no v Rusku čelí kampani, ktorá ho má vykresliť ako človeka poháňaného chamtivosťou.

Financoval ich štát

Až do minulého týždňa Kremeľ nikdy nepriznal financovanie wagnerovcov, pričom súkromné žoldnierske skupiny sú v Rusku technicky nezákonné.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ruský vodca Vladimir Putin však priznal, že štát zaplatil Prigožinovi takmer miliardu dolárov len za jeden rok, kým druhá Prigožinova spoločnosť zarobila vďaka štátnym zákazkám približne takú istú čiastku. Putin nahlas uvažoval, či niektoré z týchto peňazí neboli ukradnuté. 1905802

Vývoj okolo Prigožina, ktorý zostáva nepotrestaný napriek tomu, že Putin označil jeho vzburu za vlastizradu, zdôrazňuje to, čo člen mestského zastupiteľstva v Petrohrade Nikita Juferev označil ako „postupná erózia právneho systému“ v Rusku.

Vedúci pracovník Carnegie Russia Eurasia Center Andrej Kolesnikov zasa skonštatoval, že „štruktúra štátu sa rozpadáva“.

Viac ako bilión rubľov

Keď Putin naznačil, že vláda bude skúmať finančné nezrovnalosti v Prigožinových spoločnostiach, do vyšetrovania sa pustila i štátna televízia. Komentátor Dmitrij Kiseľov uviedol, že Wagnerova skupina a ďalšia spoločnosť vlastnená Prigožinom zarobili viac ako 1,7 bilióna rubľov prostredníctvom vládnych zákaziek.

Ruský obchodný denník Vedomosti s odvolaním sa na zdroj blízky ministerstvu obrany uviedol, že príjmy pochádzajú z rokov 2014 až 2023, teda z obdobia, keď Prigožin aj ruskí predstavitelia popierali akékoľvek väzby na Wagnerovu skupinu alebo dokonca jej existenciu. „Prigožinovi sa z veľkých peňazí zatočila hlava,“ povedal v nedeľu Kiseľov s tým, že úspechy súkromnej armády na bojisku dodali šéfovi žoldnierov „pocit beztrestnosti“.

Jedným z možných dôvodov Prigožinovej vzbury bolo podľa neho odmietnutie ministerstva obrany predĺžiť multimiliardový kontrakt s jeho legálnou stravovacou spoločnosťou Concord na dodávanie potravín armáde. Wagnerova skupina podľa Kiseľova zarobila na štátnych zákazkách 858 miliárd rubľov, kým Concord ďalších 845 miliárd. Tieto čísla boli desaťkrát vyššie ako tie, ktoré Putin uviedol minulý týždeň.

Putin spojenie s Prigožinom popieral

Riaditeľ ruskej pobočky Transparency International Iľja Šumanov pre agentúru AP povedal, že Wagnerova skupina bola pravdepodobne financovaná buď hotovosťou prostredníctvom fiktívnych spoločností, alebo prostredníctvom vládnych zmlúv cez iné Prigožinove subjekty.

Až do vzbury Putin vždy popieral akékoľvek spojenie medzi štátom a Prigožinovými žoldniermi. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov ešte v roku 2020 povedal, že „v ruskom práve neexistuje nič také ako súkromná vojenská spoločnosť“ a že o takejto skupine nevie. Na pondelkovú otázku o zákonnosti štátneho financovania Wagnerovej skupiny Peskov odmietol odpovedať.

Wagnerova skupina v uplynulých rokoch posielala svojich „vojakov na prenájom“ do Sýrie a afrických krajín, kde sa Rusko snažilo rozšíriť svoj globálny vplyv. Prigožin sám priznal, že jeho sily operovali aj na východe Ukrajiny, aby podporili separatistické povstanie a neskôr tam bojovali po invázii v roku 2022.

(1 EUR = 117,201 RUB, k 1. marcu 2022)

(1 EUR = 1,0899 USD)

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie