• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Priemerný dôchodok sa dostal cez 500 eur. Medziročne rastie aj počet dôchodcov

Priemerný dôchodok sa dostal cez 500 eur. Medziročne rastie aj počet dôchodcov

Priemerný predčasný starobný dôchodok v porovnaní s novembrom minulého roka vzrástol o 34,40 eura na 502,20 eura.

Suma priemerného starobného dôchodku, ktorý vypláca Sociálna poisťovňa, na konci novembra tohto roka dosiahla 505,20 eura. Oproti koncu novembra minulého roka sa zvýšila takmer o 18 eur.

Popri náraste sumy starobnej penzie medziročne mierne stúpol aj počet jej poberateľov.

Kým vlani v novembri dostávalo starobný dôchodok 1 milión 90,3 tisíca penzistov, v novembri tohto roka bolo na Slovensku 1 milión 95-tisíc starobných dôchodcov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

Priemerný predčasný starobný dôchodok v porovnaní s novembrom minulého roka vzrástol o 34,40 eura na 502,20 eura. Ku koncu minulého mesiaca ho dostávalo 11,5 tisíca penzistov, čo bolo o 1,7 tisíca osôb menej ako pred rokom.


Priemerný invalidný dôchodok pre osoby s mierou postihnutia do 70 % bol na konci minulého mesiaca na úrovni 225,70 eura. V porovnaní s novembrom vlaňajška je tak vyšší o 8 eur.


Invalidnú penziu pre ľudí s mierou postihnutia nad 70 % vypláca poisťovňa v priemernej výške 408,30 eura. Medziročne ide o nárast o 13,90 eura. Sociálna poisťovňa ku koncu minulého mesiaca evidovala 228,1 tisíca poberateľov invalidných dôchodkov, čo je oproti novembru minulého roka menej o 5,9 tisíca penzistov.

Dôchodcovia si od nového roka prilepšia, Sociálna poisťovňa zverejnila výšku valorizácie

Dôchodcovia dostanú od 1. januára budúceho roka vyššie dôchodky. Sociálna poisťovňa všetky penzie zvýši o 1,3 percenta.

Dôchodok v novej výške dostanú penzisti v januárových výplatných termínoch. Sociálna poisťovňa im v januári budúceho roka zašle k zvýšeniu aj písomné rozhodnutie. Sociálna poisťovňa o tom informovala v tlačovej správe.

Penzie sa v budúcom roku zvýšia o percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov určeného Štatistickým úradom SR za prvý polrok minulého roka, teda o 1,3 percenta mesačnej sumy dôchodku.

Minimálne dôchodky pod osobitným režimom

O zvýšenie dôchodku nie je potrebné Sociálnu poisťovňu žiadať. Dôchodky vo vyššej sume poisťovňa prvýkrát vyplatí vo výplatnom termíne v januári budúceho roka aj s doplatkom zvýšenia od 1. januára 2022 do dňa predchádzajúceho výplatnému termínu v januári 2022.

Pre minimálne dôchodky platí zo zákona osobitný mechanizmus. Valorizácia sa ich teda priamo netýka. Poberateľovi minimálneho dôchodku sa od 1. januára budúceho roka zvyšuje o 1,3 percenta jeho pôvodne vypočítaný dôchodok.

Minimálny dôchodok sa nemení

Sociálna poisťovňa ho porovná s výškou poberaného minimálneho dôchodku. Ak je jeho pôvodný dôchodok aj po valorizácii nižší ako minimálny dôchodok, dôchodcovi sa naďalej vypláca minimálny dôchodok. Zároveň platí, že suma minimálneho dôchodku sa od 1. januára budúceho roka nemení.

Ak bude po zvýšení dôchodku jeho suma vyššia ako výška minimálneho dôchodku platná od 1. januára budúceho roka, nárok na minimálny dôchodok zaniká. Poisťovňa totiž bude dôchodcovi vyplácať jeho valorizovaný dôchodok. Ten bude totiž vyšší než dovtedy poberaný minimálny dôchodok.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie