• Dnes je: Nedeľa 01. augusta 2021 meniny má Božidara

Priemerné teploty vo svete by mohli ešte stúpnuť, spôsobia to najmä emisie skleníkových plynov

Priemerné teploty vo svete by mohli ešte stúpnuť, spôsobia to najmä emisie skleníkových plynov

Spomalenie ekonomík a priemyslu v dôsledku ochorenia COVID-19 nie je náhradou trvalej a koordinovanej klimatickej akcie.

Priemerné teploty vo svete by mohli stúpnuť o 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s priemermi z predindustriálneho obdobia po prvý raz už počas nadchádzajúcich piatich rokov. Uviedla to Svetová meteorologická organizácia (WMO).

Podľa vedcov sú už teraz priemerné teploty vo svete najmenej o jeden stupeň vyššie ako v rokoch 1850 až 1900. Dôvodom sú emisie skleníkových plynov, ktoré majú na svedomí ľudia.

Podľa WMO je 20-percentná šanca, že sa hranicu 1,5 stupňa Celzia podarí dosiahnuť už v rokoch 2020 až 2024. V tomto období by mali byť priemerné ročné teploty podľa odhadov o 0,91 až 1,59 stupňa vyššie, ako boli predindustriálne priemery.


Podľa generálneho tajomníka WMO Petteriho Taalasa nová štúdia odzrkadľuje „obrovskú výzvu“, ktorej krajiny v rámci svojich snáh o dodržanie cieľov vytýčených v parížskej klimatickej dohode z roku 2015 čelia. Medzi nimi je aj udržanie globálneho otepľovania pod dvoma stupňami Celzia, ideálne nie viac než 1,5 stupňa Celzia.


WMO tiež uviedla, že modely použité v prognózach neberú do úvahy dopad, ktorý môže mať pandémia koronavírusu na redukciu emisií. “Spomalenie ekonomík a priemyslu v dôsledku ochorenia COVID-19 nie je náhradou trvalej a koordinovanej klimatickej akcie,“ poznamenal v tejto súvislosti Taalas.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieZdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie