• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Príchod Volva na Slovensko podporí štát ďalšími stovkami miliónov eur, rozhodla vláda

Príchod Volva na Slovensko podporí štát ďalšími stovkami miliónov eur, rozhodla vláda

V ďalšej fáze výstavby strategického parku je podľa neho potrebné zabezpečiť dofinancovanie takých položiek, ktoré sa zatiaľ nerealizovali.

Príchod automobilky Volvo na východné Slovensko podporí štát ďalšími stovkami miliónov eur.

Zvýšenie základného imania

V stredu o tom rozhodla vláda, keď s pripomienkami schválila návrh Ministerstva hospodárstva SR na poskytnutie prostriedkov zo štátnych finančných aktív na financovanie projektov „Strategické územie Valaliky“ a „Strategické územie Valaliky – rozvoj verejných služieb“. Rezort pritom na realizáciu ďalšej fázy investície žiadal viac ako 444 mil. eur.

Presunú sa zo štátnych finančných aktív formou zvýšenia základného imania spoločnosti Valaliky Industrial Park. To bude postupné v rámci rokov 2023 až 2029.

„Navrhované poskytnutie finančných prostriedkov zabezpečí pokračovanie investičného projektu, jeho čo najrýchlejšie dokončenie, a tým zvýšenie konkurencieschopnosti Slovenska pri získavaní zahraničných investícií s potenciálom zásadne znížiť regionálne rozdiely,“ argumentuje ministerstvo.


V ďalšej fáze výstavby strategického parku je podľa neho potrebné zabezpečiť dofinancovanie takých položiek, ktoré sa zatiaľ nerealizovali.

Schválených je vyše 444 mil. eur

Ide o vybudovanie Regionálneho vzdelávacieho centra, kompletnej infraštruktúry pre vedenie elektrickej energie, zemného plynu, pitnej vody, ďalej pevné dátové pripojenie, pokrytie územia 4G a 5G sieťou, riešiť sa bude cestná a železničná sieť a s tým súvisiace náklady na mzdy, technické zabezpečenie prevádzky spoločnosti, ako aj právne služby.


Celkové investičné náklady na „Strategické územie Valaliky“ a „Strategické územie Valaliky – rozvoj verejných služieb“ sú podľa schváleného materiálu naplánované na viac ako 733,5 mil. eur.


Do júla tohto roka už pritom štát poskytol takmer 289,5 mil. eur, na dofinancovanie je tak potrebných schválených vyše 444 mil. eur.

Z nich by malo asi 300 mil. eur putovať na samotné Strategické územie Valaliky a približne 144 mil. eur na rozvoj tamojších verejných služieb.

Informačný materiál

„Uvedený objem požadovaných finančných prostriedkov vychádza z plánovaných rozpočtov počas celej doby realizácie projektu výstavby ako maximálny,“ zdôrazňuje rezort hospodárstva.


Prípadné úspory, ktoré vzniknú z už zrealizovaných a uzavretých jednotlivých obchodných prípadov, sa podľa neho premietnu do zníženia požiadavky adresovanej na Ministerstvo financií SR.


Kabinet taktiež z dôvodu prehľadnosti, ako aj zabezpečenia kontroly nad celým investičným zámerom schválil, že minister hospodárstva bude každoročne do 30. júna na rokovanie vlády predkladať materiál, ktorý bude informovať o schválenom rozpočte, aktuálnom čerpaní rozpočtu a očakávanej skutočnosti rozpočtu spoločnosti Valaliky Industrial Park v príslušnom rozpočtom roku, spolu s predpokladom rozpočtu do ďalších rokov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie