• Dnes je: Pondelok 16. mája 2022 meniny má Svetozár

Pri útokoch na spojencov sa Lukašenko neštíti ani zneužívať ľudí na úteku

Pri útokoch na spojencov sa Lukašenko neštíti ani zneužívať ľudí na úteku

Štátny tajomník považuje za nutné vystríhať zúfalých ľudí na úteku pred bezohľadnými a nebezpečnými praktikami bieloruského systému.

16.11.2021 (Webnoviny.sk) - Prezident Bieloruskej republiky Alexander Grigorovič Lukašenko sa pri hybridných útokoch na spojencov z Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO) neštíti ani zneužívať ľudí na úteku.

Počas druhého dňa pracovnej cesty v Litve to uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZV SR) Martin Klus. MZV SR o tom informovalo v tlačovej správe, ktorú zaslal komunikačný odbor rezortu.

To, čo sa deje na vonkajších hraniciach EÚ s Bieloruskom, je súčasťou vážnych hybridných útokov proti členským štátom EÚ. A je to tiež vrchol cynizmu nedemokratického bieloruského systému, ktorý už nemá žiadnu legitimitu. Alexander Lukašenko ‚obchoduje s nešťastnými ľuďmi v núdzi‘, vytláča ich do nedôstojných podmienok v lesoch a v chlade, núti ich nelegálne prekračovať hranice a zneužíva ich ako nástroj politického boja s cieľom destabilizovať EÚ,“ povedal Klus.

Alarmujúca situácia

Štátny tajomník sa podľa svojich slov na vlastné oči presvedčil o zneužívaní situácie zo strany bieloruského prezidenta. Situácia s migrantami smerujúcimi na územie EÚ je podľa neho alarmujúca a s prichádzajúcou zimou sa môže ešte zhoršovať.

Klus považuje za nutné vystríhať zúfalých ľudí na úteku pred bezohľadnými a nebezpečnými praktikami bieloruského systému, pašerákov, a podľa možnosti adekvátne potrestať všetkých zodpovedných.

Spolu s litovskými partnermi Klus navštívil vonkajšiu hranicu EÚ a stretol sa aj so štyrmi príslušníkmi Policajného zboru SR, ktorí v rámci misie Frontexu pomáhajú pri ochrane litovsko-bieloruských hraníc.

Vzhľadom na limitované a vyčerpané kapacity si túto pomoc zo strany Slovenska Litovčania podľa neho veľmi vysoko cenia. Slovensko už poskytlo Litve aj dve humanitárne zásielky.

Pokračuje v represiách

Naďalej pritom pevne veríme v európsku budúcnosť Bieloruska, čo som zdôraznil aj na stretnutí s bývalou bieloruskou prezidentskou kandidátkou a exilovou opozičnou líderkou Svetlanou Cichanovskou. Žiaľ, je evidentné, že Alexander Lukašenko naďalej pokračuje v represiách voči vlastným občanom a zastrašovaní opozície či občianskej spoločnosti, vrátane mimovládnych organizácií a nezávislých médií,“ uviedol Klus.

Dodal, že je potrebné rozlišovať medzi režimom bieloruského prezidenta a ľudom v Bielorusku, ktorý túži po slobode a demokracii.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie