• Dnes je: Štvrtok 09. decembra 2021 meniny má Izabela

Pri podpore očkovania proti COVID-19 ministerstvo naráža na problémy. Ktoré aktivity fungujú a ktoré nie?

Pri podpore očkovania proti COVID-19 ministerstvo naráža na problémy. Ktoré aktivity fungujú a ktoré nie?

Veľkým otáznikom ostáva aj očkovanie v ambulanciách praktických lekárov, od ktorej si minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) podľa doterajších vyjadrení veľa sľuboval.

Záujem o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 počas júla začal klesať, čo dokazujú jednak dáta z čakárne, kde na pridelenie prvého termínu čaká už iba niečo málo cez 8 000 ľudí, ale aj informácie z veľkokapacitných očkovacích centier (VKOC).

Aktuálne už nie je nutné sa na očkovanie registrovať vopred, čo Ministerstvo zdravotníctva SR považuje za jeden z hlavných krokov, ktoré podniká v snahe zaočkovať aktuálne požadovaných 85 percent slovenskej populácie.

Momentálne sa plná zaočkovanosť u nás pohybuje na úrovni 36 percent, aspoň prvú dávku vakcíny dostalo 41 percent obyvateľov. Aby sme dosiahli cieľ, muselo by sa tak zaočkovať ešte minimálne 2,5 milióna ľudí.

Intenzívne a priebežne

Ako pre portál vZdravotníctve.sk uviedol komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva, rezort zaočkovanosť podporuje intenzívne a priebežne, a to aj v spolupráci s inými „rezortmi, samosprávami či podnikmi, ale aj cirkvami“.

V posledných týždňoch si ľudia mohli najviac všimnúť „aktivačné“ kampane, ako napríklad podmienenie septembrového stretnutia s pápežom statusom „plne zaočkovaný“ či spustenie očkovacej lotérie. Tie sa z hľadiska úspešnosti zatiaľ zhodnotiť nedajú.


Ako svoje najdôležitejšie kroky, ktoré majú viesť k zvýšeniu záujmu o očkovanie, ale ministerstvo stále vníma otvorenie možnosti očkovať sa aj bez predchádzajúcej registrácie. VKOC však zvýšený záujem ľudí neevidujú.


Mnohí odborníci pritom doteraz videli problém práve v dostupnosti očkovania. Zdá sa, že sa mýlili.

Dostupnosť očkovania

Zvýšiť dostupnosť očkovania sa rezort pokúša aj ďalšími spôsobmi, rozšírili sa napríklad možnosti očkovania aj mimo veľkokapacitných či nemocničných vakcinačných centier, konkrétne v nákupných centrách.

„Uplynulý víkend sa, napríklad, očkovalo už aj v nákupných centrách v Galante a Hlohovci. Pokračuje aj očkovanie výjazdovými tímami v obciach a vo vylúčených komunitách,“ uviedol komunikačný odbor ministerstva. Ako sa im darí?


Mobilné očkovacie jednotky od svojho vzniku do 30. júla absolvovali 2 359 výjazdov. Podľa zástupcov jednotlivých krajov je úspešnosť očkovania v týchto prípadoch veľmi vysoká. Aspoň prvú dávku takto dostalo už takmer 90-tisíc ľudí.

Tento spôsob zdá sa funguje najefektívnejšie zo všetkých.

Vo firmách

Okrem marginalizovaných skupín sa očkovacie tímy vydávajú aj do firiem, kde priamo očkujú zamestnancov. Opýtali sme sa rezortu zdravotníctva, či plánuje osloviť najväčších zamestnávateľov na Slovensku v súvislosti s podporou očkovania.


V uplynulých dňoch totiž niekoľko veľkých nadnárodných firiem oznámilo, že ich zamestnanci budú musieť byť očkovaní, ak chcú u nich naďalej pracovať. V prípade spoločnosti Google sa to týka viac ako 130-tisíc ľudí, k podobnému kroku pristúpil aj Facebook.

Na priamu otázku však ministerstvo nereagovalo, zrejme podobnú diskusiu v dohľadnej dobe neplánuje. V rámci svojich aktivít spomenuli skôr zintenzívnenie očkovacej kampane, ktorú odborníci hodnotia ako nedostatočnú a informovanie o príchode tretej vlny pandémie.

Ambulantní lekári

Veľkým otáznikom ostáva aj očkovanie v ambulanciách praktických lekárov, od ktorej si minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) podľa doterajších vyjadrení veľa sľuboval.


Ľudia najviac dôverujú práve svojim všeobecným lekárom, preto mali byť podľa teórie schopní presvedčiť aj takých, ktorí s očkovaním proti ochoreniu COVID-19 váhajú. Zdá sa však, že ani táto taktika nezaberá.


Dokopy na území celého Slovenska momentálne očkuje 585 z celkového počtu približne 3 300 praktických lekárov. Od 10. júla sa teda počet ambulancií, ktoré sú ochotné očkovať, zvýšil iba o 85.

Najviac lekárov proti COVID-19 očkuje v Prešovskom kraji (100), následne v Žilinskom (90) a Košickom (77). Najmenší záujem ambulancií o poskytovanie tejto služby je v Trenčianskom kraji, kde očkuje len 44 praktických lekárov.


Treba tiež povedať, že v ambulancii sa počas bežného dňa zaočkuje ďaleko menej ľudí ako vo vakcinačnom centre. Otázka v začiatkoch tretej vlny pandémie preto znie, či sa podarí malý záujem o očkovanie všetkými týmito aktivitami zvrátiť.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie