• Dnes je: Sobota 25. septembra 2021 meniny má Vladislav

Pri odstraňovaní škôd po záplavách treba byť opatrný. Hygienici radia, ako ochrániť svoje zdravie

Pri odstraňovaní škôd po záplavách treba byť opatrný. Hygienici radia, ako ochrániť svoje zdravie

Na vysušovanie miestností je vhodné použiť prievan otvorených okien a ventilátory.

Pri odstraňovaní škôd po záplavách je dôležitá dezinfekcia rúk a používanie zdravotne bezpečnej vody. Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa úradu Daša Račková.

Pred použitím vody z vodovodu alebo zo studní je vhodné preveriť, či voda neobsahuje zdravotne škodlivé látky.

Kým voda nie je preverená, ľudia by na umývanie, varenie či pranie mali využívať výlučne vodu z náhradných zdrojov, ako sú napríklad cisterna či balená voda.

Nebezpečné môžu byť aj potraviny

Každé zranenia a odreniny treba okamžite ošetriť a vydezinfikovať. Rovnaké pravidlo platí aj pri rozškrabaných štípancoch od hmyzu a záderoch, pretože do tela sa môže dostať infekcia.

Všetky poľnohospodárske plodiny dlhodobo zaplavené čo i len čiastočne povodňovou vodou, kalmi a bahnom, treba podľa ÚVZ SR považovať za zdraviu škodlivé.


Úrad rovnako neodporúča občanom konzumovať ani potraviny v otvorených baleniach, vrátane neotvorených potravín v papierovom obale alebo s viečkom z voskového papiera či s netesniacim plastovým viečkom.


Pre konzumáciu nie sú vhodné ani zaplavené vrecúškové balenia korenín, bylín a čajov, múky, obilovín, cukru, kávy vo vrecúškach i vo vreciach či všetky potraviny v papierových, látkových a celofánových obaloch.

Na odpady s ochrannými pomôckami

Na vysušovanie miestností je vhodné použiť prievan otvorených okien a ventilátory. Silne znečistenú bielizeň je potrebné namočiť na 4 hodiny do vhodného dezinfekčného prostriedku, menej znečistenú bielizeň približne na jednu hodinu. Následne je možné vyprať bielizeň klasickým spôsobom.


S odpadmi a rozkladajúcimi sa telami živočíchov sa smie manipulovať len s pomocou ochranných a pracovných pomôcok, ako sú ochranné pracovné odevy, plastové alebo gumené rukavice, plastové vrecia či potrebné nástroje ako vidly alebo háky.


Živočíšne odpady je potrebné vždy prísne separovať a likvidovať v súčinnosti s orgánmi štátnej veterinárnej a potravinovej správy prostredníctvom kafilérnej služby – v záplavových oblastiach je neprípustné zakopávanie uhynutých zvierat do zeme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie