• Dnes je: Streda 27. septembra 2023 meniny má Cyprián

Pri obci Valaliky sa začal stavať priemyselný park, investícia bude mať vplyv na celý košický región (foto+video)

Pri obci Valaliky sa začal stavať priemyselný park, investícia bude mať vplyv na celý košický región (foto+video)

Stavebné mechanizmy počas slávnostného výkopu a začatia stavby budúceho priemyselného parku Valaliky. Valaliky, okres Košice - okolie, 20. február 2023.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) a štátna spoločnosť Valaliky Industrial Park začali prvé stavebné práce v priemyselnom parku pri obci Valaliky v košickom regióne.

Rozpočtovými opatreniami vláda poskytla finančné krytie nákladov spojených s projektom zatiaľ vo výške 287 miliónov eur, z čoho len za výkup pozemkov už bolo vlastníkom zatiaľ vyplatených viac ako 63 miliónov eur.

Vzniknú tisícky pracovných miest

Po úvodných fázach výkupu pozemkov, vypracovaní projektovej dokumentácie, povoľovacích konaniach a úvodnej príprave pozemku, začína tak podľa informácií zverejnených rezortom hospodárstva fáza hrubých terénnych úprav priestoru budúceho priemyselného parku a jeho výstavba.

Podľa povereného predsedu vlády Eduarda Hegera je výstavba Valaliky Industrial Parku v súlade s časovým harmonogramom a investícia je podľa neho dôležitá nielen pre Košice, ale aj pre celé Slovensko a vytvorí tisícky pracovných miest.


„Občania nebudú musieť odchádzať za prácou do zahraničia, ale budú si vedieť nájsť dobre platenú prácu aj tu, doma na východnom Slovensku. Zároveň je táto investícia prínosom aj pre celú ekonomiku Slovenska až do výšky 1,3 percenta HDP, čo sa odrazí aj na príjmoch do štátneho rozpočtu vo výške 150 až 180 miliónov ročne,“ povedal Heger.

„Budovanie parku takéhoto rozsahu prináša so sebou aj investície do verejnej infraštruktúry, ktoré zvýšia kvalitu života obyvateľov okolitých obcí a miest. Ide napríklad o nový obchvat Šebastoviec, nový terminál integrovanej osobnej dopravy, prepojenie verejných vodovodov v okolí či rozšírenie kapacity miestnej kanalizácie. Investori v parku prinesú nové pracovné príležitosti. Očakávame, že sa zvýšia mzdy, zlepší sa kvalita a ponuka služieb,“ uviedol poverený minister hospodárstva Karel Hirman.

Prvým investorom je Volvo Cars

Budovanie strategického parku regionálneho významu začala vláda SR svojím rozhodnutím a vydaním osvedčenia o významnej investícii v decembri 2021 a zaviazala MH SR pripraviť celú investíciu.


Na základe toho založilo ministerstvo spoločnosť Valaliky Industrial Park, ktorá je priamym vykonávateľom týchto rozhodnutí a realizátorom záväzkov z investičnej zmluvy s prvým investorom v priemyselnom parku – spoločnosťou Volvo Cars.

Príprava industriálneho parku pri Košiciach prinesie vytvorenie komplexnej infraštruktúry, ktorá bude dlhodobo napĺňať požiadavky budúcich investorov a obyvateľov regiónu.


V súvislosti s projektom vznikli požiadavky na vybudovanie nových dopravných riešení, inžinierskych sietí, ale aj odborných vzdelávacích kapacít, ubytovania a kultúrno-spoločenských inštitúcií.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 27. september 2023

horoskopy na dnes stredu 27 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 27. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Doobeda bude fantasticky, ale neskôr vás poriadne potrápi uzavretosť a zdržanlivosť osoby, s ktorou sa dnes stretnete. Zabodujete svojou fantáziou.

Býk 21.4. - 21.5.

Okolnosti vás prinútia k tomu, aby ste sa rozhodli. Znovu získate duševnú rovnováhu. City osoby, ktorá vám nie je ľahostajná, neberte na ľahkú váhu.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dobre si zvážte prednosti a nevýhody plánu, ktorý sa chystáte zverejniť. Vyvoláte nervozitu a možno aj hádky. Nebolo by príjemnejšie stráviť pekné chvíle na prechádzke?

Rak 22.6. - 22.7.

Vnútorný nepokoj vám dnes zabráni, aby ste sa zaoberali zložitými vecami. Porozmýšľajte, čo je dôvodom vášho znepokojenia, robte len bežné veci. Ani technická porucha sa nevylučuje.Všetky Horoskopy pre Stredu 27. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie