• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Pri liečbe onkologických ochorení je výživa jedným z kľúčových faktorov

Pri liečbe onkologických ochorení je výživa jedným z kľúčových faktorov

Podľa správy OECD* je odhadovaná incidencia rakoviny na Slovensku vyššia ako priemer EÚ, najmä v prípade rakoviny prostaty, prsníka, hrubého čreva, konečníka a pľúc.

17.4.2023 (SITA.sk) - Zdravým životným štýlom a správnym vyváženým stravovaním dokážeme rakovine v mnohých prípadoch nielen predísť, ale aj výrazne pomôcť pri liečbe, ak už bola diagnostikovaná. Najčastejším a mnohokrát aj prvým príznakom rakoviny je rapídne neplánované chudnutie. Môže ísť o podvýživu, ktorá značne zhoršuje priebeh a liečbu ochorenia onkologických pacientov, ako aj ich vyhliadky na uzdravenie sa a kvalitu života.

roku 2020 pribudlo na Slovensku takmer 30 000 nových onkologických prípadov a podľa údajov z roku 2019 bolo takmer jedno zo štyroch úmrtí na Slovensku zapríčinené zhubným ochorením. Odborníci potvrdzujú, že jedným z kľúčových faktorov pre priaznivý priebeh liečby onkologického ochorenia patrí dostatočná výživa pacienta. Prejavy malnutri?cie ma? približne polovica pacientov už? v čase stanovenia diagnózy a až? 80 – 90 % pacientov v pokročilom štádiu ochorenia. Až 20 % onkologických pacientov umiera na podvýživu, a nie na onkologické ochorenie.

Onkologické ochorenie a jeho liečbu môže výrazne ovplyvniť stravovanie pacienta, vstrebávanie živín z jedla a to, ako ich telo dokáže využiť. Nechutenstvo, zmena vnímania chutí a príjem menších porcií sú u onkologických pacientov veľmi časté. Pod stratou telesnej hmotnosti si netreba predstavovať len úbytok tukovej hmoty, ale aj svalovej hmoty, či zníženie fyzickej sily. Lekár dokáže včas odhaliť podvýživu prostredníctvom skríningu, ktorý je potrebné vykonávať pravidelne, a to nielen počas prebiehajúcej liečby onkologického pacienta, ale aj pred jej začatím a po ukončení.

O podvýživu sa jedná, ak pacient schudne 5 % svojej telesnej hmotnosti za mesiac (senior 3 %) alebo 10 % počas šiestich mesiacov, prípadne ak je BMI nižšie ako 19. Skríning takto upozorní na potrebu dopĺňať bežnú stravu enterálnou výživou.

„Malnutrícia čiže podvýživa, je pre pacientov s nádorovým ochorením kritická. Často rozhoduje o tolerovaní liečby, celkovom stave imunity, kvalite života, ako aj o predčasnej úmrtnosti. V súčasnosti má medicína prostriedky na to, ako zlepšiť nutričný stav onkologických pacientov, v prípade, že pacienti v rámci liečby nie sú schopní naplniť energetické a nutričné potreby výhradne stravou. Vďaka nutričnej intervencii v podobe klinickej výživy, ktorá obsahuje všetky základné živiny a potrebné vitamíny, minerálne látky a stopové prvky, dodáme organizmu zaťaženému náročnou liečbou energiu aj bielkoviny vo forme, vhodnej pre potreby onkologických pacientov,“ vysvetľuje Petronela Forišek Paulová, MSc. nutričná terapeutka pôsobiaca v Národnom onkologickom ústave v Bratislave. Nutričné nápoje sú klinicky overené potraviny na osobitné lekárske účely. Oslabenému pacientovi, ktorému bežná strava nestačí, ich môže lekár predpísať na recept alebo si ich pacient môže najprv vyskúšať kúpou v lekárni. Nápoje sú dostupné v kompaktnom, 125 ml balení, pre ľahšie vypitie pri doplňovaní bežnej stravy.„Boj s onkologickým ochorením nie je ľahký. Aj preto sme náš výskum v Danone orientovali na potraviny, ktoré onkologickým pacientom dokážu priebeh liečby uľahčiť a zlepšiť im kondíciu a celkovú kvalitu života. Naše dietetické prípravky enterálnej výživy sú prispôsobené potrebám pacientov s rôznymi ochoreniami a sú dostupné vo viacerých príchutiach. Popíjajú sa pomaly, po dúškoch, viackrát denne po hlavných jedlách, čo zabezpečí lepšie vstrebávanie živín v tele,“ vysvetľuje Angela Buday, produktová manažérka pre enterálnu výživu pre dospelých v Danone.

*OECD (2023), Onkologický profil krajiny: Slovenská Republika 2023, EU Country Cancer Profiles, OECD Publishing, Paris, https://doi.org/10.1787/a70dc924-sk.

Tento článok nie je autorským obsahom SITA.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie