• Dnes je: Nedeľa 29. mája 2022 meniny má Vilma

Pri Dunajskej Lužnej vznikne záchytné parkovisko a v Ružinove prestupný terminál, peniaze prídu z eurofondov

Pri Dunajskej Lužnej vznikne záchytné parkovisko a v Ružinove prestupný terminál, peniaze prídu z eurofondov

Záchytné parkovisko zlepší dochádzanie vlakom do Bratislavy. Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Ministerstvo dopravy a výstavby SR zabezpečilo peniaze na prípravu dvoch projektov, ktoré zlepšia cestovanie vlakom do Bratislavy.

„Vďaka eurofondom vznikne záchytné parkovisko na exponovanej železničnej zastávke Nové Košariská pri Dunajskej Lužnej,“ uviedol Martin Petro z Odboru komunikácie ministerstva dopravy.

Chýbať nebude stojisko pre bicykle

Rovnako bola podpísaná zmluva o financovaní aj na projektovanie prestupného terminálu v bratislavskom Ružinove.

Záchytné parkovisko na zastávke Nové Košariská bude po Pezinku a Ivanke pri Dunaji už tretím parkoviskom financovaným z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII).

Vzniknúť by malo 165 parkovacích miest a 10 miest pre osoby so zdravotným postihnutím. V uzavretom areáli parkoviska bude tiež vybudované stojisko pre 50 bicyklov, autobusová zastávka a chodník pre peších.

„Na projektové práce bola z OPII vyčlenená suma 123 870 eur,“ uviedol Petro s tým, že eurofondy by mali pokryť aj náklady na samotnú realizáciu parkoviska, ktoré by malo byť dokončené v roku 2023.

Vybudujú aj peší podchod

V Ružinove vybudujú prestupný terminál, ktorý je projektovaný tak, aby z neho mohli ľudia čo najjednoduchšie prestúpiť z vlaku na autobusy, električky či trolejbusy.

„Terminál umožní zjednodušenie a skrátenie prestupov a zároveň umožňuje napojenie existujúcich aj budúcich prestupných uzlov na mestskú hromadnú dopravu,“ skonštatoval Petro.

Súčasťou projektu je aj peší podchod pod traťou, aby obyvatelia mohli bezpečne prejsť k obchodným centrám.

Súčasťou projektu je tiež naprojektovanie odbočky, ktorá zvýši priepustnosť železničnej trate v úseku Dunajská Streda – Bratislava – Nové Mesto. Celková suma nenávratného finančného príspevku je 484 640 eur.

Kratší čas a menej áut

Termíny spracovania projektovej dokumentácie sú nastavené tak, aby obidve časti projektu TIOP Ružinov boli v predpokladanom termíne do decembra 2023 už realitou.

„Vítam všetky projekty, ktoré zlepšia a spriechodnia dopravu v hlavnom meste a tieto dva k nim rozhodne patria. Záchytné parkovisko v Nových Košariskách zlepší dochádzanie vlakom do Bratislavy. Novým terminálom zase umožníme cestujúcim bezproblémový a rýchly prestup z vlaku na mestskú hromadnú dopravu a opačne. Pomôžeme tak skrátiť čas dochádzajúcich ľudí do centra mesta a využívaním verejnej osobnej dopravy znížime počet áut,“ skonštatoval minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie