• Dnes je: Pondelok 08. augusta 2022 meniny má Oskár

Prezidentské voľby vo Francúzsku vrcholia, Le Penová sa pomaly doťahuje na Macrona

Prezidentské voľby vo Francúzsku vrcholia, Le Penová sa pomaly doťahuje na Macrona

Favoritom je prezident Emmanuel Macron, ktorý sa v druhom kole zrejme stretne s krajne pravicovou líderkou Marine Le Penovou.

8.4.2022 (Webnoviny.sk) - V nedeľu sa vo Francúzsku uskutočnia prezidentské voľby. Jasným favoritom je súčasná hlava štátu Emmanuel Macron, ktorý v prieskumoch verejnej mienky pohodlne vedie pred ostatnými 11 kandidátmi.

Le Penová sa doťahuje na Macrona

Jeho hlavnou oponentkou je krajne pravicová líderka Marine Le Penová, ktorej podpora sa v uplynulom období zvýšila a priblížila ju k Macronovi. Obaja politici majú dobrú pozíciu na to, aby sa 24. apríla stretli v druhom kole volieb.

Na treťom mieste je podľa prieskumov krajne ľavicový politik Jean-Luc Mélenchon. Za ním nasledujú ďalší krajne pravicový kandidát Éric Zemmour a konzervatívna kandidátka Valérie Pécresseová.

Klesajúca životná úroveň

Veľký otáznik pre voľby však vytvára bezprecedentné množstvo nerozhodnutých voličov, ktorí zatiaľ nevedia za koho budú a či vôbec pôjdu hlasovať.

Nízka volebná účasť by mohla mať na hlasovanie veľký dopad, varujú realizátori prieskumov. Jednou z hlavných obáv francúzskych voličov je klesajúca kúpna sila francúzskych rodín v súvislosti s rastúcimi cenami potravín a energií, ďalej sú to sociálne platby, bezpečnosť, imigrácia a životné prostredie.

Mnohí však majú pocit, že sa kandidáti týmto problémom dostatočne nevenovali, z časti aj preto, že ich zatienila vojna na Ukrajine.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie