• Dnes je: Streda 29. marca 2023 meniny má Miroslav

Prezidentské voľby v Česku - výsledky (Andrej Babiš, Petr Pavel)

Prezidentské voľby v Česku - výsledky (Andrej Babiš, Petr Pavel)

Českého prezidenta občania volili priamo na päťročné funkčné obdobie.

V tretej priamej voľbe prezidenta Česi rozhodli o tom, kto nahradí na čele štátu Miloša Zemana. 

Bývalý predstaviteľ českej armády a NATO Petr Pavel a predseda hnutia ANO a bývalý premiér Andrej Babiš postúpili do druhého kola volieb po tom, ako v tom prvom, ktoré sa konalo 13. a 14. januára, nikto z kandidátov nezískal viac ako polovicu hlasov.

Českého prezidenta občania volili priamo na päťročné funkčné obdobie. Prvým priamo zvoleným prezidentom bol práve Zeman, ktorý vyhral prezidentské voľby v roku 2013 a opätovne v roku 2018. Jeho súčasný mandát vyprší 8. marca.

Prezidentské voľby v Česku – výsledky

  • spracované okrsky 100 %

účasť: 70,25 %

Petr Pavel: počet hlasov – 3 358 926 (58,32 %)

Andrej Babiš: počet hlasov – 2 400 271 (41,67 %)


* zdroj: Český štatistický úrad

Rekordná volebná účasť

„Chcel by som poďakovať všetkým, ktorí ma volili, ale zároveň aj všetkým, ktorí ma nevolili, aby prišli k voľbám,“ vyhlásil Pavel podľa webu TV Nova. Budúci český prezident pri rekordnej volebnej účasti, ktorá presiahla 70 percent, zároveň získal rekordný počet hlasov.

K triumfu Pavlovi medzi prvými zagratuloval český premiér Petr Fiala aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Tá podľa webu iDNES.cz popriala Českej republike, aby „dnešok považovala za nový začiatok“, pričom triumf Pavla označila za „víťazstvo nádeje, že slušnosť nie je slabosť“.

Päťročné funkčné obdobie

Dosluhujúci prezident Miloš Zeman taktiež zagratuloval svojmu nástupcovi. „Blahoželám k víťazstvu v demokratických voľbách. Prajem si, aby ste boli dobrým prezidentom Českej republiky,“ uviedol Zeman.


Prehru v nedeľňajšom druhom kole priznal i samotný Babiš. „Gratulujem pánovi Petrovi Pavlovi k víťazstvu a uznávam prehru. Chcel by som mu popriať, aby bol prezidentom všetkých občanov Českej republiky, aby vnímal ich potreby,“ poznamenal Babiš, ktorý dodal, že napriek prehre dosiahol „famózny výsledok“.


Českého prezidenta občania volili priamo na päťročné funkčné obdobie. Prvým priamo zvoleným prezidentom bol práve Zeman, ktorý vyhral prezidentské voľby v roku 2013 a opätovne v roku 2018. Jeho súčasný mandát vyprší 8. marca.

Ruskí hackeri opäť zaútočili na webstránky súvisiace s prezidentskými voľbami v Česku, útoky vraj môžu pokračovať

Niekoľko českých webových stránok súvisiacich s prezidentskými voľbami sa opäť stalo terčom ruských hackerov na čele s hackerskou skupinou NoName057(16).


Referuje o tom web iDnes.cz s odvolaním sa na bezpečnostnú spoločnosť Check Point.


Medzi napadnutými stránkami bol aj web prezidentského kandidáta Petra Pavla, portál Hlídač státu či webové sídlo českého ministerstva zahraničných vecí.


Útoky by údajne mohli pokračovať aj počas víkendu, pričom by sa mohli zamerať na weby informujúce o výsledkoch volieb.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Fico a Pellegrini sú na tom v prieskume dôveryhodnosti rovnako, najmenej ľudí verí Matovičovi

fico a pellegrini su na tom v prieskume doveryhodnosti rovnako najmenej ludi veri matovicovi

29.3.2023 (SITA.sk) - Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku zostáva prezidentka Zuzana Čaputová, dôveruje jej 43 percent Slovákov. Za ňou nasledujú Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Robert Fico (Smer-SD), ktorým zhodne dôveruje 29 percent ľudí. Ďalším v poradí je predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) s 22-percetnou dôverou a premiér Eduard Heger (Demokrati) s dôverou na úrovni 21 percent.

Najmenej dôveryhodný je Matovič

Naopak, najmenej dôveryhodným politikom je Igor Matovič (OĽaNO), ktorému nedôveruje 80 percent populácie Slovenska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Median.sk od 1. februára do 5. marca na vzorke 1 006 respondentov starších ako 18 rokov.


Dôveru prezidentke Čaputovej deklarujú ľudia bez ohľadu na vek. Mierne častejšie jej nedôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov. Dôveru jej častejšie deklarujú obyvatelia Bratislavského, ale aj Prešovského a Košického kraja. Výrazne menej často jej dôverujú obyvatelia Žilinského a Nitrianskeho kraja.

Dôveru Čaputovej deklarujú najmä voliči strán Progresívne Slovensko, Za ľudí, SaS, ale čiastočne aj KDH, Sme rodina alebo OĽaNO.

Kto najviac dôveruje Ficovi a Pellegrinimu?

Predsedovi strany Smer-SD Ficovi dôverujú ľudia vo veku 50 a viac rokov a najmä obyvatelia Prešovského a Žilinského kraja. Naopak, nedôveru mu deklarujú obyvatelia Bratislavského alebo Banskobystrického kraja. Dôveru má najmä u voličov strany Smer-SD, ale aj Hlas-SD a Republika.

Súčasnému premiérovi Hegerovi deklarujú dôveru obyvatelia bez ohľadu na vek. Dôveru mu deklarujú najmä obyvatelia Trnavského, Prešovského a Košického kraja. Z hľadiska podpory politických strán mu deklarujú dôveru voliči strán OĽaNO, KDH a PS, čiastočne aj voliči SaS, Za ľudí a Sme rodina.


Bývalému premiérovi a lídrovi strany Hlas-SD Pellegrinimu mierne častejšie dôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov a najmä obyvatelia Prešovského kraja. Nedôveru mu deklarujú častejšie obyvatelia Trnavského kraja. Z hľadiska podpory strán mu dôverujú voliči strán Hlas-SD, Smer-SD, Za ľudí alebo Sme rodina.


Počasie