• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Prezidentke Čaputovej dôveruje o desať percent menej ľudí, druhý najdôveryhodnejší je Pellegrini

Prezidentke Čaputovej dôveruje o desať percent menej ľudí, druhý najdôveryhodnejší je Pellegrini

Z lídrov politických strán najväčší pokles dôvery oproti novembru 2021 zaznamenal Milan Majerský (KDH) o štyri percentá.

20.3.2022 (Webnoviny.sk) - Prezidentke Zuzane Čaputovej dôveruje 42 percent opýtaných a nedôveruje 56 percent. Vyplýva to z februárového prieskumu agentúry Focus pre reláciu TV Markíza Na telo s Michalom Kovačičom na vzorke 1 003 opýtaných.

V porovnaní s prieskumom z novembra 2021 dôveryhodnosť hlavy štátu poklesla o 10 percent.

Heger je tretí najdôveryhodnejší

Z lídrov politických strán má najvyššiu dôveru šéf strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini, ktorému dôveruje 39 percent a nedôveruje 59 percent opýtaných.

Premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO) dôveruje 28 percent, nedôveruje 70 percent opýtaných. Nasleduje Richard Sulík (SaS) s dôverou 27 a nedôverou 71 percent.


Ďalší je Robert Fico (Smer-SD) s dôverou 26, nedôverou 71 percent. Boris Kollár (Sme rodina) mal dôveru 24 a nedôveru 74 percent. Milan Uhrík (Republika) požíva dôveru 21 a nedôveru 64 percent respondentov.

Líder Slovenskej národnej strany Andrej Danko má dôveru 20 a nedôveru 77 percent opýtaných. Milanovi Majerskému (KDH) dôveruje 19 a nedôveruje 54 percent respondentov.

Najväčšiu nedôveru má Matovič

Veronika Remišová (Za ľudí) požíva dôveru 17 a nedôveru 80 percent. Irena Bihariová (Progresívne Slovensko) má dôveru 16 a nedôveru 70 percent. Marian Kotleba získal dôveru 14 a nedôveru 82 percent.

Igor Matovič mal v prieskume dôveru 11 a nedôveru 87 percent. Líder maďarskej strany Aliancia Krisztián Forró má dôveru osem a nedôveru 46 percent.


Z lídrov strán pokles dôvery oproti novembru 2021 zaznamenal Majerský (KDH) o štyri percentá. Po troch percentách stratili Fico, Uhrík, Kotleba a Matovič. Dve percentá stratili Pellegrini a Forró. Jedno percento stratili Danko, Remišová a Bihariová.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie