• Dnes je: Pondelok 27. septembra 2021 meniny má Cyprián

Prezidentka zatlačila na premiéra. Čo urobí, ak Matovič nenaplní jej očakávania?

Prezidentka zatlačila na premiéra. Čo urobí, ak Matovič nenaplní jej očakávania?

Najsilnejšou zbraňou prezidentky sú verejné vystúpenia.

Summit troch najvyšších ústavných činiteľov bol tento týždeň zrejme najdôležitejším politickým stretnutím začínajúceho roka 2021. Po schôdzke sa prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Igor Matovič (OĽaNO) a predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) nevyjadrili. Nebolo ani k čomu, lebo „domácu úlohu“ od hlavy štátu si vtedy ešte len premiér vypočul.

Témou rozhovorov bola pandémia a jej dopady. Je viac ako pravdepodobné, že hlava štátu premiérovi a predsedovi parlamentu, ktorí sú zároveň šéfmi dvoch koaličných strán, hovorila o svojej predstave manažovania pandémie na základe jej rozhovorov s odborníkmi.

Nevedno, ako ďaleko prezidentka zašla a či naznačila aj politické dopady na Matoviča a jeho vládu, ak sa pandemická situácia nezlepší.


S jedným návrhom iniciatívne vyšiel minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), ktorý sa v stredu ponúkol ako nový minister zdravotníctva namiesto Mareka Krajčího (OĽaNO).Takéto riešenie však nevyzerá byť z dielne Prezidentského paláca.

Noty pre ministra zdravotníctva

Prezidentka Čaputová sa ešte pred stretnutím s Matovičom a Kollárom obrátila listom na ministra zdravotníctva Krajčího. Na základe odporúčaní vedcov ho požiadala o takzvané sekvenovanie vzoriek. To znamená, aby sme mali na Slovensku vedomosti o výskyte nebezpečných mutácií koronavírusu.


Ďalšou požiadavkou hlavy štátu bolo lepšie ohodnotenie zdravotníkov, ktorí sú pod dlhodobým tlakom, sú vyčerpaní a mnohí aj demotivovaní.

„Preto je teraz – viac ako kedykoľvek predtým – dôležité stabilizovať zdravotnícky personál, finančne ho motivovať a zabrániť tak odlivu zdravotníkov do zahraničia po skončení pandémie,“ napísala ministrovi zdravotníctva.

Stret očakávaní s realitou

Prezidentský palác je zatiaľ strohý a nechce hovoriť, čo na stretnutí troch najvyšších ústavných činiteľov odznelo. Hovorca prezidentky Martin Strižinec povedal, že Zuzana Čaputová im tlmočila svoje očakávania.


„Nateraz ich však nebude verejne komentovať. Uvidí, aký postoj k nim títo ústavní činitelia v najbližších dňoch zaujmú,“ uviedol prezidentkin hovorca.


Šéfku zdravotníckeho výboru parlamentu Janu Bittó Cigánikovú (SaS) by potešilo, keby „pani prezidentka mala na premiéra dobrý vplyv“. Ako však poslankyňa podotkla, od premiéra nemá konkrétne očakávania.

„Uvidíme, lebo už som párkrát očakávala a bola som sklamaná. Na druhej strane by som bola veľmi rada, keby sa riadenie pandémie trošku upokojilo a smerovalo viac k odborným a vecným argumentom ako k osobným vyjadreniam. Myslím, že aj premiér by to dokázal zvládnuť,“ povedala portálu Webnoviny.sk Bittó Cigániková.

Čo si mohol vypočuť premiér?

Politický analytik Ján Baránek hovorí, že nevie, o čom sa prezidentka s premiérom rozprávala. Predpokladá, že mu mohla vytknúť, že v krajine máme prísne opatrenia, ale zomiera najviac ľudí na milión obyvateľov na svete. Tiež mu mohla vyčítať koaličné hádky pred médiami.


„Možno sa bavili o rastúcej nespokojnosti obyvateľstva, o sociálnom nezabezpečení ľudí, ktorí museli pozatvárať svoje prevádzky,“ mienil Baránek.

Premiér na kritickú pandemickú situáciu reagoval tento týždeň v pondelok, keď ohlásil rokovanie s odborníkmi. Zdá sa, ako by chcel predstihnúť prezidentku a dať najavo, že načúva hlasu epidemiológov, virológov a verejných zdravotníkov.

Podľa Baránka to premiérovi aj tak nepomôže, lebo vyhlásil, že keď on riadil pandémiu, boli sme najlepší a keď ju riadia odborníci, tak sme najhorší.

Zásah prezidentky by v koalícii neustáli

Otázkou je, či hlava štátu volí správne kroky v prístupe k premiérovi a jeho vláde. Analytik si myslí, že už dávno mala vystúpiť v parlamente alebo vo verejnoprávnej televízii a vyzvať na rekonštrukciu vlády.


„Zuzana Čaputová má absolútne uprednostniť záujem obyvateľov krajiny, ak vláda nerobí to, čo má. Ľudia ju priamo volili za hlavu štátu. Matoviča za premiéra nevolili. Ona má nepísanú povinnosť v takejto situácii razantne zasiahnuť,“ zhodnotil Baránek.

Najsilnejšou zbraňou prezidentky sú verejné vystúpenia. Podľa analytika by v koalícii takýto tlak nemohli ustáť. „Keď Michal Kováč vystúpil v parlamente, tiež to Vladimír Mečiar neustál a prezident nemal väčšie kompetencie, ako má teraz Čaputová,“ zhodnotil Baránek.


Podľa neho sa prezidentka správa tak, že si nechce pohnevať premiéra. „My sa však nebavíme o tom, či bude DPH na potraviny 19 alebo 12 percent, ale o tom, že umierajú aj takí ľudia, ktorí by umrieť nemuseli. Situáciu sme nezvládli, lebo inak by sme neboli najhorší na svete v počte úmrtí,“ dodal.

Matovič volal Čaputovú k sebe na palubu

Vzťahy prezidentky a premiéra boli doteraz chladné. Ich oteplenie v súčasnej situácii by bolo prekvapením. Vlani v jeseni Matovič ťažko niesol, že Čaputová nepodržala vládu pri celoplošnom testovaní, keď naznačovala krach celej akcie. Prezidentka následne hovorila, že len vychádzala v danom čase z informácií, ktoré mala od predstaviteľov Ozbrojených síl SR.

Nezhody, ako postupovať počas pandémie, boli aj vlani v novembri. Čaputová volala po dobrovoľnom testovaní a hovorila o pragmatickom prístupe.


Začiatkom decembra vo svojich vyjadreniach pritvrdila. Uviedla, že premiér by mal zvážiť odovzdanie manažovania covidovej krízy inému členovi vlády. Premiér oponoval, že sa pokúsi prezidentku získať na palubu, aby odišla od Kotlebu, Pellegriniho, Fica aj od Sulíka a „prišla k nám“.

Možno už budúci týždeň príde prísny lockdown

Ambulantní lekári vyzývajú Krajčího ministerstvo, aby okamžite zabezpečilo lieky na COVID-19


Zriedkavé a záhadné následky ochorenia COVID-19. Najprv sa vyvinuli u detí, teraz postihujú už aj dospelých

Izrael je dôkazom, že očkovanie proti COVID-19 funguje. Český odborník ale varuje pred nedostatkom vakcín

Kto by sa proti COVID-19 nemal očkovať? Lekárka vysvetlila, čo môže vakcína Comirnaty spôsobiť

Nová štúdia šokuje. Infekcia spôsobená SARS-CoV-2 môže viesť k drastickému zníženiu plodnosti u mužov


Kedy sa Slovensko zotaví z pandémie? Podľa futurológa Klinca jeden zo scenárov je, že nikdy


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie