Slovensko je podľa prezidentky Čaputovej v súčasnosti plnoprávnym a aktívnym členom Aliancie, navyše poskytuje efektívnu humanitárnu i vojenskú pomoc napadnutej Ukrajine.
Prezidentka Čaputová vyzdvihla posun NATO, so samitom má Slovensko osobitnú spomienku

28.6.2022 (Webnoviny.sk) - Samit Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v Madride podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej pripomína, ako sa Slovensko počas minulého štvrťstoročia posunulo. Ako ďalej vysvetlila, Slovensko je v súčasnosti plnoprávnym a aktívnym členom Aliancie, navyše poskytuje efektívnu humanitárnu i vojenskú pomoc napadnutej Ukrajine.
Uviedla to vo svojom statuse na sociálnej sieti pred odletom na toto stretnutie. Dominantnou témou samitu má byť agresia Ruska voči Ukrajine a nová strategická koncepcia NATO.
Hlava štátu podotkla, že pre Slovensko sa so samitom spája osobitná spomienka. Pred 25 rokmi, 8. a 9. júla 1997, sa totiž práve v Madride konal samit NATO, na ktorom dostali Maďari, Poliaci a Česi pozvánku do Aliancie, zatiaľ čo Slovenská republika ostala „mimo hry“. Čaputová konštatovala, že krajine v tom čase reálne hrozila medzinárodná izolácia.
„Skúsme si potom predstaviť, aké by boli jej dôsledky v ďalších rokoch. A v akej pozícii by sme boli dnes, v bezprostrednej blízkosti vojenského konfliktu, nebyť nášho členstva v NATO. Zároveň však vidíme, aké je pre nás dôležité, aby sme nestrácali schopnosť vidieť a vnímať to, čo je životným záujmom našej krajiny, čo je kľúčové pre ňu a pre jej bezpečnosť – a aby sme v tejto zásadnej otázke aj naďalej hľadali zhodu,“ napísala.
Najčítanejšia najnovšia správa
Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.
Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci
Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.
Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.
V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.
Návrat zahraničnej klientely
Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.
Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.
Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.
Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji
Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.
Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.
V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.
V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.
Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.