• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Prezidentka Čaputová prijala laureátov 26. ročníka ocenenia ankety Vojenský čin roka (foto)

Prezidentka Čaputová prijala laureátov 26. ročníka ocenenia ankety Vojenský čin roka (foto)

V kategórii Služba vlasti sa stal laureátom rotmajster Marcel z 5.

10.11.2023 (SITA.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok 9. novembra prijala laureátov 26. ročníka ocenenia ankety Vojenský čin roka (VČR) za rok 2022. Prítomní boli aj minister obrany Robert Kaliňák a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Daniel Zmeko.

Ako rezort obrany informoval, laureátom poďakovali a vyzdvihli ich výnimočné skutky, ktorými spravili dobré meno ozbrojeným silám a podali pomocnú ruku v kritických chvíľach.

Ľudia so silnými morálnymi a odbornými kvalitami

Prezidentka na svojej sociálnej sieti vyzdvihla, že laureáti sú výnimoční ľudia so silnými morálnymi a odbornými kvalitami. „Ich príbehy vyvolávajú dojatie a pohnutie. Akokoľvek sú rôznorodé, spája ich spoločný menovateľ – obetavosť človeka, schopnosť v kritickej chvíli nestratiť rozvahu a zachovať si rozhodnosť. Nie kvôli sebe, ale pre ostatných, pre ich záchranu, pre pomoc ľuďom v núdzi," uviedla prezidentka a pokračovala, že sú to hrdinovia doby, ktorí sa zmobilizovali vo chvíli, keď išlo o ľudský život napríklad pri ťažkej dopravnej nehode.

Psychologická pomoc ľuďom

Potvrdili, aká dôležitá môže byť psychologická pomoc ľuďom, ktorí sú na pokraji vyčerpania, ktorí čelia záťažovým situáciám v zamestnaní či vo vlastných rodinách. Dali najavo ochotu pracovať nezištne pre zachovanie historickej pamäte. A jedinečným svedectvom o tom, že človek dokáže ísť doslova za hranice ľudských možností, je príbeh vojaka, ktorý odviedol do bezpečia slovenských občanov bezprostredne po ruskej invázii na Ukrajinu," napísala prezidentka a doplnila, že ozbrojené sily sú nielen profesionálny a dobre zohratý tím, ale disponujú aj veľkou dávkou súcitu, nezištnosti a ľudskosti.

V kategórii Záchrana života sa stali laureátmi ceny VČR nadporučík Peter Višňovský z 20. práporu logistiky Prešov, rotný Lukáš Gabák z 21. mechanizovaného práporu Trebišov, kapitán Peter a nadporučík Maroš zo Síl pre špeciálne operácie OS SR. Ocenení boli za pomoc pri dopravnej nehode a záchranu života zraneného. V kategórii Pomoc verejnosti sa stal laureátom poručík Tomáš Poláček zo Základne výcviku a mobilizačného doplňovania Martin, ktorý bol nominovaný za proaktívnu psychologickú prácu vo Výcvikovej jednotke vojenských misií, ale taktiež za pravidelné psychologické intervencie či osvetovú a publikačnú činnosť. Laureátkou ceny Vojenský čin roka v kategórii Priateľ armády sa stala Jana Medvecová, starostka nacistami vypálenej obce Tokajík, ktorá bola nominovaná za dlhoročné aktívne udržiavanie historickej pamäte na obete a na vypálenú obec a za vytvorenie multimediálnej výstavy.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie