• Dnes je: Piatok 17. septembra 2021 meniny má Olympia

Prezidenti V4 sa stretli pri príležitosti 30. výročia založenia Vyšehradskej skupiny

Prezidenti V4 sa stretli pri príležitosti 30. výročia založenia Vyšehradskej skupiny

Kvarteto Andrzej Duda, János Áder, Miloš Zeman a Zuzana Čaputová sa stretlo v rezidencii prvého menovaného na polostrove Hel na pobreží Baltského mora.

9.2.2021 (Webnoviny.sk) - Prezidenti Poľska, Maďarska, Česka a Slovenska sa v utorok stretli na severe Poľska v rámci dvojdňového samitu pri príležitosti 30. výročia založenia Vyšehradskej skupiny.

Ich rokovania zahŕňajú viaceré témy ako pandémia koronavírusu, budovanie energetickej bezpečnosti, ochrana klímy či medzinárodné a transatlantické vzťahy.

Poľský prezident Andrzej Duda privítal svojich náprotivkov, Maďara Jánosa Ádera, Čecha Miloša Zemana a Slovenku Zuzanu Čaputovú, v rezidencii ležiacej na polostrove Hel na pobreží Baltského mora. V úvode stretnutia vyzdvihol pozitívnu úlohu V4 v európskych a transatlantických väzbách.

Regionálna spolupráca

Skupina je dôležitým, ak nie kľúčovým spúšťačom regionálnej spolupráce v celej strednej Európe a významnou mierou prispieva k spolupráci a politickým procesom v súvislosti s Európskou úniou a NATO,“ uviedol Duda.

České médiá na začiatku samitu zachytili prezidenta Zemana, že na tvári nemal nasadené rúško. Ako však pre web TV Nova uviedol jeho hovorca Jiří Ovčáček, česká hlava štátu nemala zakrytú tvár iba počas krátkeho ceremoniálu v exteriéri. „Na rokovaniach vo vnútri mal rúško,“ povedal Ovčáček.

V4 a predseda Európskej rady

Na budúci týždeň poľský premiér Mateusz Morawiecki privíta vedúcich predstaviteľov V4 a predsedu Európskej rady Charlesa Michela na krakovskom hrade Wawel.


V4 bola založená 15. februára 1991 na základe vyhlásenia o spolupráci, ktoré vo Vyšehrade podpísali prezidenti Lech Walesa z Poľska, Václav Havel z vtedajšieho Československa a József Antall z Maďarska. Poľsko má v súčasnosti 12-mesačné rotujúce predsedníctvo skupiny, ktoré 1. júla odovzdá Maďarsku.


Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.tn.cz.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie