• Dnes je: Pondelok 08. augusta 2022 meniny má Oskár

Prezident Niinistö a premiérka Marinová podporia vstup Fínska do NATO, posilní to bezpečnosť krajiny

Prezident Niinistö a premiérka Marinová podporia vstup Fínska do NATO, posilní to bezpečnosť krajiny

O možnom vstupe severskej krajiny do vojenskej aliancie sa začalo hovoriť po tom ako Rusko, s ktorým má 1 300-kilometrovú hranicu, napadlo Ukrajinu.

12.5.2022 (Webnoviny.sk) - Fínsky prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová oznámili svoju podporu pre vstup krajiny do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Na svojej webstránke o tom informuje televízia CNN.

Fínski lídri v spoločnom vyhlásení uviedli, že sa na jar odohrala dôležitá diskusia o možnom členstve v NATO. „Bol potrebný čas, aby parlament a celá spoločnosť k tejto veci zaujali stanovisko. Úzke medzinárodné kontakty s NATO a jeho členskými krajinami, ako aj so Švédskom, si vyžiadali čas. Chceli sme dať diskusii priestor, ktorý si vyžadovala,“ vysvetlili. Ako však povedali, chvíľa rozhodnutia sa blíži a Fínsko musí požiadať o členstvo v aliancii.


Členstvo v NATO podľa Marinovej a Niinistöa posilní bezpečnosť Fínska. „Ako člen NATO by Fínsko posilnilo celú obrannú alianciu. Fínsko musí bezodkladne požiadať o členstvo v NATO. Dúfame, že národné kroky, ktoré sú ešte potrebné na prijatie tohto rozhodnutia, sa podniknú rýchlo v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní,“ dodali.


Výbor parlamentu podporil členstvo krajiny v NATO, vstup podporuje už viac ako 70 percent Fínov

Obranný výbor fínskeho parlamentu vyjadril podporu tomu, aby krajina požiadala o členstvo v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). Je to podľa neho najlepšie riešenie na zaručenie bezpečnosti Fínska a zníži riziko, že sa stane terčom agresie susedného Ruska.

Predseda výboru Petteri Orpo, ktorý je lídrom hlavnej opozičnej Strany národnej koalície, vo vyhlásení uviedol, že fínska bezpečnostná situácia sa v dôsledku invázie Ruska na Ukrajinu drasticky zmenila. Zdôraznil pritom, že členstvo v NATO by bolo čisto obranným riešením.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Fínsko by sa pridalo k NATO, aby maximalizovalo jeho vlastnú bezpečnosť a pre obranu krajiny. Nebolo by to namierené proti nikomu,“ povedal Orpo novinárom.

Očakáva sa, že Fínsko oznámi, či sa bude uchádzať o členstvo vo vojenskej aliancii, neskôr počas mája. Podľa nedávnych prieskumov verejnej mienky je za členstvo v NATO viac ako 70 percent Fínov, čo je dramatický nárast z 20 - 30 percent zaznamenaných počas ostatných desaťročí.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie