• Dnes je: Pondelok 23. júla 2018 meniny má Oľga

Prezident Kiska začína rokovania s predstaviteľmi strán, ako prvých prijme zástupcov opozície

Prezident Kiska začína rokovania s predstaviteľmi strán, ako prvých prijme zástupcov opozície

Reprezentanti opozičných strán Sme rodina, OĽANO a SaS v reakcii na nedeľňajší prejav prezidenta avizovali, že sú zástancami predčasných volieb.

BRATISLAVA 7. marca (WebNoviny.sk) - Prezident SR Andrej Kiska začína rokovania s lídrami politických strán. Ako prvých prijme predstaviteľov parlamentnej opozície. V stredu to budú zástupcovia hnutí Sme rodina - Boris Kollár a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) a vo štvrtok reprezentanti strany Sloboda a Solidarita (SaS).

V Prezidentskom paláci sa v stredu o 10:00 najskôr stretne so zástupcami Sme rodina - Boris Kollár a o 13:00 príjme reprezentantov OĽANO. Vo štvrtok 8. marca má o 9:00 naplánované stretnutie s predstaviteľmi SaS. Médiá o tom informovalo tlačové oddelenie Kancelárie prezidenta SR.

Kiska chce voľby alebo rekonštrukciu vlády

Prezident v prejave k aktuálnej politickej situácii , že rokovania s lídrami politických strán začne v najbližších dňoch a následne bude verejnosť informovať. Andrej Kiska okrem iného konštatoval, že nevidí žiaden plán vyviesť krajinu z krízy dôvery.


Preto začne rokovania s politickými stranami o tom, „ako si predstavujú budúcnosť, existenciu vlády, vzťahy vlády a opozície a predovšetkým o tom, akým spôsobom začneme obnovovať dôveru ľudí na Slovensku vo svoj vlastný štát,“ povedal.


- „rozsiahlu a zásadnú rekonštrukciu vlády, ktorá by nepolarizovala spoločnosť a požiadala a získala dôveru Národnej rady, alebo predčasné voľby, ktoré by v mnohých demokratických krajinách boli najprirodzenejším riešením Je možné ich urobiť rýchlo a efektívne spolu s komunálnymi voľbami. O tom však musí rozhodnúť parlament 90 hlasmi.“

Opozícia presadzuje predčasné voľby

Reprezentanti opozičných strán Sme rodina, OĽANO a SaS v reakcii na nedeľňajší prejav prezidenta avizovali, že sú zástancami predčasných volieb.

Jediným politickým východiskom zo súčasnej situácie sú predčasné voľby, na sociálnej sieti to 4. marca uviedol poslanec Milan Krajniak z hnutia Sme rodina s tým, že ide o stanovisko, ktoré bude hnutie prezentovať na rokovaní s prezidentom.


OĽANO tiež podporuje predčasné voľby. Ako 4. marca v stanovisku k prejavu prezidenta uviedol predseda hnutia Igor Matovič, „rekonštrukcia vlády navrhovaná pánom prezidentom v tomto momente už nie je alternatívou. Slovensko potrebuje nový začiatok, keďže vláda nie je schopná spravovať dobre a spravodlivo našu krajinu“.

SaS verí, že predčasné voľby „budú začiatkom rozsiahlej očisty a obrody našej spoločnosti“. Strana sa zúčastní na konzultáciách s prezidentom SR, no vláda národnej obrody môže podľa nej vzniknúť len bez Smeru-SD.


K návrhu prezidenta uskutočniť rozsiahlu a zásadnú rekonštrukciu vlády, ktorá by nepolarizovala spoločnosť a získala dôveru Národnej rady SR, sa však stavia rezervovane.

"Takéto riešenie sa vymyká chápaniu politiky a potrieb štátu zo strany Smeru-SD“, napísalo k vyhláseniu prezidenta 4. marca vedenie SaS v stanovisku, pod ktoré sa podpísali predseda strany Richard Sulík, podpredsedovia SaS Ľubomír Galko a Jana Kiššová ako aj podpredsedníčka Národnej rady SR Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Prezident považuje za najdôležitejšie vrátiť dôveru ľudí v štát, jeho predstaviteľov a v spravodlivosť. „Toto je to, na čo sa musíme teraz zamerať,“ vyhlásil v utorok 6. marca počas pracovnej cesty v Tvrdošíne na margo súčasnej vnútropolitickej situácie. Kiska je podľa vlastných slov pripravený našu krajinu vyviesť z krízy. „Pre mňa dôvera je zásadná rekonštrukcia vlády, musíme mať vládu, ktorá nepolarizuje našu krajinu, ale ktorá spája,“ povedal.

Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie