• Dnes je: Utorok 17. júla 2018 meniny má Bohuslav

Prezident Kiska diskutoval v Južnej Kórei o investíciách, navštívi aj Samsung a Kia Motors

Prezident Kiska diskutoval v Južnej Kórei o investíciách, navštívi aj Samsung a Kia Motors

Ide o vôbec prvú oficiálnu návštevu slovenskej hlavy štátu v Južnej Kórei BRATISLAVA 10.

BRATISLAVA 10. apríla (WebNoviny.sk) - Možno si to ani neuvedomujeme, ale Južná Kórea je pre nás nesmierne dôležitý partner - viac ako päťdesiat percent investícií z mimoeurópskych krajín prišlo práve z Južnej Kórey.

Bolo investovaných viac ako dva a pol miliardy eur a viac ako sto spoločností vytvorilo tisíce pracovných miest. Počas vôbec prvej návštevy prezidenta SR v Južnej Kórei to uviedol prezident Andrej Kiska. Slovensko je podľa neho Soulom vnímané ako veľmi úspešná krajina.

"Pred päťdesiatimi rokmi bola Južná Kórea jednou z najchudobnejších krajín sveta. Dnes patrí medzi jedenásť najvyspelejších ekonomík sveta. Diskutovali sme o tom, ako sa to dá dosiahnuť. Myslím si, že nikoho neprekvapím s tým, že tie odpovede sú jasné. Je to investícia do vzdelania, do mladých ľudí, do inovácií," uviedla hlava štátu počas svojej návštevy. Informuje o tom stránka prezidenta.

Záujem o investovanie na Slovensku

Kiska počas svojej návštevy rokoval s prezidentom Mun Če-inom, na ktorého pozvanie sa návšteva koná. "Dotkli sme sa aj vzťahu Severnej a Južnej Kórey. Obaja sme sa zhodli na tom, že dialóg je nesmierne potrebný a prospešný. Nie zastrašovanie, ale dialóg a nachádzanie mierových riešení," vyjadril sa prezident. Kiska navštívil aj spoločnosť Samsung, ktorá má fabriku aj na Slovensku.


"Ja som vyjadril veľký záujem o to, aby Samsung naďalej investoval v našej krajine, ale aby sa viacej investovalo aj z pohľadu výskumu. Aby sa do našej krajiny prinášali projekty, ktoré prinášajú väčšiu pridanú hodnotu. V tejto budove sme videli budúcnosť sveta, ako bude vyzerať o desať rokov. Ako budú monitorované naše domácnosti, ako bude monitorované naše zdravie, ako sa bude žiť a som rád, že Samsung je v našej krajine," dodal Kiska.

Prvá návšteva prezidenta v ázijskej krajine

Prezident Andrej Kiska je od 9. do 11. apríla na oficiálnej návšteve Kórejskej republiky. Ide o vôbec prvú oficiálnu návštevu slovenskej hlavy štátu v tejto ázijskej krajine.

Okrem Samsungu má prezident na programe aj stretnutia zo zástupcami Kia Motors, rokovanie s predstaviteľmi Kórejskej asociácie pre medzinárodný obchod a návštevu inovačného centra Pangyo Tech Valley. Prezidenta na ceste sprevádza štátny tajomník ministerstva hospodárstva Rastislav Chovanec a skupina slovenských podnikateľov. V delegácii je aj predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík.


Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie