• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Prezident Erdogan podporil členstvo Ukrajiny v NATO, pracuje aj na predĺžení čiernomorskej obilnej dohody

Prezident Erdogan podporil členstvo Ukrajiny v NATO, pracuje aj na predĺžení čiernomorskej obilnej dohody

Recep Tayyip Erdo.

8.7.2023 (SITA.sk) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podporil členstvo Ukrajiny v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). Na tlačovej konferencii s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorý pricestoval do Turecka, turecký líder povedal, že „niet pochýb o tom, že si Ukrajina zaslúži členstvo v NATO“.

Predĺženie čiernomorskej obilnej dohody

Jeho podpora pre Ukrajinu pritom prišla v čase, keď Turecko zdržiava ratifikáciu švédskeho členstva v obrannej aliancii. Švédsko podľa Ankary nerobí dosť proti kurdským militantom a ďalším skupinám, ktoré považuje za hrozbu pre bezpečnosť Turecka.

Erdogan tiež na konferencii povedal, že Turecko pracuje na predĺžení čiernomorskej obilnej dohody, ktorú medzi Ruskom a Ukrajinou sprostredkovalo spolu s Organizáciou Spojených národov. Jej platnosť vyprší 17. júla a Rusko sa dosiaľ zdráha predĺžiť ju, pričom tvrdí, že čelí prekážkam v jeho exporte potravín a hnojív.

Turecko vo funkcii sprostredkovateľa

Zelenskyj zase obvinil Rusko, že bráni pohybu lodí. „Rusko sa správa, ako keby vlastnilo celé Čierne more, ako keby tam bolo vlastníkom,“ povedal novinárom. Turecký prezident zároveň vyhlásil, že ruský vodca Vladimir Putin v auguste navštívi Turecko.

Erdogan dúfa, že vtedy prediskutujú obnovenie spomenutej rusko-ukrajinskej obilnej dohody aj možnú výmenu zajatcov. Turecko si udržiava úzke vzťahy s Ukrajinou a Ruskom, ktoré využíva na to, aby pôsobilo ako sprostredkovateľ medzi nimi.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie