• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Prešovský kraj vyčlenil na pomoc po zemetrasení ďalších 150-tisíc eur, okrem fyzických osôb sa podporia aj ďalšie subjekty

Prešovský kraj vyčlenil na pomoc po zemetrasení ďalších 150-tisíc eur, okrem fyzických osôb sa podporia aj ďalšie subjekty

Krajskí poslanci schválili pomoc po zemetrasení už druhýkrát.

11.12.2023 (SITA.sk) - Ďalších 150-tisíc eur vyčlenili poslanci Zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja na pomoc po zemetrasení z 9. októbra tohto roka. Prostriedky v uvedenej výške schválili v rámci siedmej úpravy rozpočtu na svojom pondelkovom zasadnutí.

Schválená pomoc už druhýkrát

Určené sú pre Nadáciu PSK pre podporu rodiny, ktorá rozhodne o ich použití. Okrem fyzických osôb sa tentoraz chystá podporiť aj ďalšie subjekty.

Krajskí poslanci schválili pomoc po zemetrasení už druhýkrát. V októbri takto vyčlenili sumu 100-tisíc eur, ktoré spolu s vyzbieranou pomocou formou verejnej zbierky vo výške viac ako 36-tisíc eur krajská nadácia rozdelila pre 100 zo 134 žiadateľov.

Podporila jednotlivcov a rodiny zo 14 obcí dotknutých zemetrasením z okresov Humenné, Stropkov a Vranov nad Topľou, ktorým pridelila pomoc vo výške od 200 do 3 000 eur.

„Táto účelová dotácia, na rozdiel od tej predošlej, je určená pre všetkých postihnutých zemetrasením, či už sa bavíme o fyzických osobách, ale aj o právnických osobách. V najbližších dňoch si budeme musieť sadnúť a povedať si priority akým spôsobom a v akých výškach a komu budeme tieto finančné prostriedky prerozdeľovať,“ uviedol k prerozdeleniu schválenej pomoci správca Nadácie PSK pre podporu rodiny Viktor Guman s tým, že o spôsobe rozhodne správna rada nadácie.

207 žiadostí od fyzických osôb

Aktuálne podľa Gumana evidujú 207 žiadosti vo výške požadovanej pomoci viac ako 800-tisíc eur len od fyzických osôb.

„Máme, samozrejme, prehľady o výškach škôd v obciach a farnostiach. Ak to zhrnieme spolu, sme na úrovni nad miliónom eur. Preto veľmi precízne budeme musieť rozdeliť balík, ktorý máme,“ dodal pre agentúru SITA správca nadácie.

Pomoc sľúbila aj vláda

Pripomenul, že ďalšiu pomoc sľúbila aj vláda. Premiér Robert Fico avizoval vyčleniť z rezervy 500-tisíc eur pre fyzické osoby.

Krajskí poslanci na októbrovom zasadnutí vyzvali vtedajšiu vládu, aby požiadala Európsku úniu o využitie jej mechanizmov prostredníctvom Fondu solidarity EÚ.

„Európska únia nemôže poukázať prostriedky na toto nešťastie vzhľadom na to, že tam majú svoj mechanizmus, ktorým môžu poskytnúť finančné prostriedky pre Slovensko od sumy 300 miliónov eur. My, samozrejme, nespadáme do tejto finančnej kvóty, takže budeme musieť zháňať iné finančné prostriedky. Preto sme v rokovaní aj s Úradom vlády, kde nám bolo prisľúbené, že na výjazdovom rokovaní nejaké prostriedky vyčlenené budú,“ uviedol na otázku agentúry SITA predseda PSK Milan Majerský.

Dodal, že aj kraj bude pokračovať v ďalšej podpore. Pomôcť podľa neho by mal napríklad tradičný bowlingový turnaj, kde sa zvykne vyzbierať 10- až 12-tisíc eur.

„Zháňame finančné prostriedky z rôznych možnosti, ktoré sa nám naskytujú,“ dodal Majerský.

Zemetrasenie na východe Slovenska z 9. októbra malo epicentrum v obci Ďapalovce (okres Vranov nad Topľou) a lokálnu magnitúdu 4,9. Niekoľkosekundové otrasy hlásili nielen obyvatelia zo Slovenska, ale aj okolitých krajín.

Spôsobili iba materiálne škody, obete na životoch ani zranenia hlásené neboli. Najvážnejšia situácia po zemetrasení vznikla v obciach Vranov n/Topľou, Humenné a Stropkov.

Zasiahnutných v kraji bolo 24 obcí. Išlo o škody vo výške 16 miliónov eur, z toho 10 miliónov eur na súkromnom majetku obyvateľov obce.

Odhadovaná škoda na majetku verejnej správy ako sú obecné úrady, kultúrne, sociálne a školské zariadenia, je približne 3,5 milióna eur. Poškodených bolo tiež 31 kostolov, pričom škody na chrámoch boli vyčíslené na 2,5 milióna eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 28. február 2024

horoskopy na dnes stredu 28 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Vaši najbližší vás konečne začnú chápať a podporia vaše rozhodnutie. Prežijete večer, ktorý splní všetky vaše predstavy. Niekto vám však bude chýbať.

Býk 21.4. - 21.5.

V tomto prípade vám smola prinesie objav nových netušených spôsobov riešení, ktoré budete vedieť využiť vo svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak ste za posledné obdobie niečo pokazili, dnes máte príležitosť všetko napraviť. V dôležitej veci urobíte krok dopredu. Pozor na zlých poradcov.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty ovplyvnia vaše citové záležitosti. Vo vzťahoch s najbližšími ľuďmi sa vyskytnú komplikácie. Mali by ste svojim blízkym objasniť trochu svoj hodnotový systém.




Všetky Horoskopy pre Stredu 28. február 2024





Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie