• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Prešovský kraj bude v budúcom roku hospodáriť s 275-miliónovým rozpočtom

Prešovský kraj bude v budúcom roku hospodáriť s 275-miliónovým rozpočtom

Budúcoročný rozpočet PSK prijali prešovskí krajskí poslanci na pondelkovom rokovaní ako vyrovnaný v príjmovej aj výdavkovej oblasti, vrátane finančných operácií.

11.12.2023 (SITA.sk) - Prešovský samosprávny kraj (PSK) bude v roku 2024 hospodáriť s rozpočtom vo výške viac ako 275 miliónov eur. V porovnaní s tohtoročným rozpočtom je to o 14 miliónov eur viac.

Celkové príjmy

Rozpočet príjmov a výdavkov PSK, bez finančných operácií, je pre rok 2024 prebytkový vo výške 4,9 milióna eur, keď celkové príjmy sú v objeme 275,1 milióna eur a rozpočtované výdavky sú vo výške 270,2 milióna eur.

Po započítaní finančných operácií bol rozpočet PSK pre budúci rok prijatý ako vyrovnaný.

„Predkladám rozpočet, ktorý ide na hornú hranu, čiže hneď od začiatku rozpočtového roka začne viazanie prostriedkov a až následne, pokiaľ sa budú príjmy napĺňať v takej výške ako očakávame, budeme postupne uvoľňovať prostriedky. Musíme sa chovať zodpovedne,“ uviedol pri prekladaní rozpočtu vedúci odboru financií Úradu PSK Peter Makara.

Zostavenie bežného rozpočtu

Veľmi ťažké bolo podľa neho zostaviť najmä bežný rozpočet.

„Medziročne nám išli hore mzdy, prevádzkové výdavky spojené s energiami, ale aj bežnou údržbou, čiže bolo veľmi ťažké zostaviť bežný rozpočet. Nechceli sme robiť žiadne zásadné opatrenia, ktoré by znamenali prepúšťanie ľudí alebo zatvárania nejakých organizácií, takže naša snaha smerovala k tomu zachovať všetky pracovné miesta a kompetencie aj s príjmami, ktoré nám prognózuje ministerstvo financií,“ dodal pre agentúru SITA Makara.

PSK na rok 2024 očakáva celkové príjmy v objeme 275,1 milióna eur. V príjmovej časti rozpočtu je premietnutý predpokladaný vývoj plnenia daňových príjmov v súlade s júnovou prognózou daňových príjmov v objeme 172,5 milióna eur.

Nedaňové príjmy

Nedaňové príjmy sú rozpočtované v objeme necelých 14 miliónov eur, z toho kapitálové príjmy predstavujú objem 100-tisíc eur. Granty a transfery sú vo výške 88,5 milióna eur.

Ide o plánovanú dotáciu z rozpočtu ministerstva školstva na zabezpečenie financovania kompetencií preneseného výkonu štátnej správy v oblasti vzdelávania.

Výdavková časť rozpočtu

Výdavková časť rozpočtu je naplánovaná v objeme 270,2 milióna eur, pričom bežné výdavky sú vo výške 251,4 milióna eur a kapitálové výdavky vo výške 18,8 milióna eur.

Oproti schválenému rozpočtu pre tento rok ide o nárast rozpočtu bežných výdavkov o 5,65 milióna eur a kapitálových výdavkov o 8,8 milióna eur. Spolu tak návrh ráta s nárastom výdavkov o 14,45 milióna eur.

Splátky z istín

Rozpočet výdavkových finančných operácií je 4,9 milióna eur. Ide o splátky istín z návratných zdrojov financovania, pričom 3,1 milióna eur je splátka istiny Európskej investičnej banky a 1,2 milióna eur predstavuje plánovaná splátka návratnej finančnej výpomoci z ministerstva financií. Výdavkové finančné operácie sú kryté prebytkom bežného rozpočtu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 28. február 2024

horoskopy na dnes stredu 28 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Vaši najbližší vás konečne začnú chápať a podporia vaše rozhodnutie. Prežijete večer, ktorý splní všetky vaše predstavy. Niekto vám však bude chýbať.

Býk 21.4. - 21.5.

V tomto prípade vám smola prinesie objav nových netušených spôsobov riešení, ktoré budete vedieť využiť vo svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak ste za posledné obdobie niečo pokazili, dnes máte príležitosť všetko napraviť. V dôležitej veci urobíte krok dopredu. Pozor na zlých poradcov.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty ovplyvnia vaše citové záležitosti. Vo vzťahoch s najbližšími ľuďmi sa vyskytnú komplikácie. Mali by ste svojim blízkym objasniť trochu svoj hodnotový systém.
Všetky Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie