• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Prešovský dopravný podnik sa pripravuje na prevádzku elektrobusov, dodanie očakávajú v polovici júla

Prešovský dopravný podnik sa pripravuje na prevádzku elektrobusov, dodanie očakávajú v polovici júla

Všetkých päť midibusov bude vybavených systémom automatického počítania cestujúcich (APC), vďaka nemu dokáže DPMP vypracovať presné štatistiky o obsadenosti jednotlivých spojov.

Dopravný podnik mesta Prešov (DPMP) sa pripravuje na prevádzku piatich elektrických midibusov SOR EBN 8, ktoré vzišli z verejného obstarávania.

Aktuálne sú tieto vozidlá vo finálnych fázach výroby.

Vo vozovni DPMP na Bardejovskej ulici v Ľuboticiach onedlho vyrastie nabíjacia stanica so šiestimi nabíjačkami pre nabíjanie elektrobusov, z toho päť nabíjačiek bude pre klasické (pomalé) nabitie a jedna pre rýchlonabíjanie. Informoval o tom DPMP.

Výstavba infraštruktúry

Výstavba nabíjacej infraštruktúry okrem iného obnáša úpravu a dobudovanie spevnených plôch v areáli podniku, vybudovanie základov pre nové trakčné stĺpy, či napojenie nabíjačiek na transformátor, ktorý sa nachádza na opačnej strane našej vozovne.

Zhotoviteľom infraštruktúry pre nabíjanie elektrobusov je spoločnosť Privel, ktorá je v zmysle Zmluvy o dielo povinná túto stavbu zhotoviť za šiestich týždňov od prebratia staveniska. Cena za dielo je viac ako 176-tisíc eur bez DPH.

Nutná výmena midibusov

Elektrické midibusy čiastočne nahradia v premávke najstaršie midibusy Rošero First, ktoré sú za hranicou morálnej a technickej životnosti a pre ďalšiu udržateľnosť prevádzky je ich výmena nutná. Zvýšeniu komfortu a spoľahlivosti prepravy sa tak cestujúci dočkajú napríklad na spojoch liniek 20, 27, 41, či 42.


Midibusy budú mať nízkopodlažný vstup pri oboch dverách, samozrejmosťou je klimatizácia priestoru pre cestujúcich a zároveň uzamykateľné bočné okná.

Vďaka modernému informačnému systému vrátane LCD monitorov v interiéri budú mať cestujúci vždy aktuálne informácie o trase daného spoja, ale aj o všetkých zmenách a novinkách v MHD.

Kamerový systém v interiéri a exteriéri


Štandardom sa už stali USB nabíjačky s konektormi typu A a C na madlách pre nabíjanie telefónov, súčasťou vozidiel tiež bude aj kamerový systém v interiéri a exteriéri vozidla, ktorý napomôže pri riešení mimoriadnych situácií.


Všetkých päť midibusov bude vybavených systémom automatického počítania cestujúcich (APC), vďaka nemu dokáže DPMP vypracovať presné štatistiky o obsadenosti jednotlivých spojov.


Elektrický midibus SOR EBN 8 dokáže pojať 16 sediacich a 37 stojacich cestujúcich. Dojazd elektrobusu na jedno plné nabitie bude 130 km. Dodanie elektrobusov očakávajú v polovici júla 2023.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 2. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 2 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 2. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Na dnešok si veľa neplánujte. Mohli by ste prepadnúť panike. Radšej spravte menej a poriadne. Aj keď nie je váš správny deň, k priateľom sa správajte milo.

Býk 21.4. - 21.5.

Pocit šťastia a pohody pramení z hĺbky vašej duše. Môže to byť spojené s lepším pracovným zaradením alebo zmenou náplne práce, ktorá vás uspokojuje.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri pozornom sledovaní situácie zisťujete, že sa nezaobídete bez toho, aby ste vykonali isté zmeny. Skôr, ako čosi podniknete, nechajte si urobiť rozpočet, aby ste nepreplácali.

Rak 22.6. - 22.7.

Opätovne sa vynorí otázka, prečo robíte to, čo robíte. Pravdepodobne nebudete môcť dať na to jasnú odpoveď. Nakoniec, máte dostatok sily na to, aby si svoje obhájili.Všetky Horoskopy pre Sobotu 2. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie