• Dnes je: Sobota 01. októbra 2022 meniny má Arnold

Premiéri Vyšehradskej štvorky držia spolu, výbuch vo Vrběticiach označili za akt agresie Ruska

Premiéri Vyšehradskej štvorky držia spolu, výbuch vo Vrběticiach označili za akt agresie Ruska

Predsedovia vlád V4 prijali počas videokonferencie aj spoločnú deklaráciu.

26.4.2021 (Webnoviny.sk) - Výbuch v muničnom sklade vo Vrběticiach z roku 2014 a zapojenie ruskej vojenskej rozviedky do celej záležitosti považujú predsedovia vlád Vyšehradskej štvorky (V4) za ďalší akt agresie Ruska a porušenie medzinárodného práva na európskom území.

Ako ďalej informoval tlačový odbor Úradu vlády SR, premiéri sa na tom zhodli počas pondelkovej mimoriadnej videokonferencie. Na jej závere prijali spoločnú deklaráciu, v ktorej vyjadrili solidaritu s Českou republikou.

Premiéri chcú posilniť odolnosť EÚ

Predsedovia vlád zároveň v deklarácii zdôraznili, že takéto aktivity nemôžu Európu rozdeliť. „Premiéri Vyšehradskej štvorky sú preto odhodlaní spolu s ďalšími členskými štátmi prijať opatrenia na posilnenie odolnosti celej Európskej únie,” informoval Úrad vlády SR.

Český premiér Andrej Babiš na mimoriadnej tlačovej konferencii v sobotu 17. apríla oznámil vyhostenie 18 ruských diplomatov. Bezpečnostné zložky ich totiž identifikovali ako pracovníkov ruských tajných služieb.

Rusko odpovedalo vyhostením

Podľa Babiša existuje podozrenie, že sa Rusko podieľalo na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014, pri ktorom zomreli dvaja ľudia. Rusko v reakcii oznámilo, že vyhostí 20 zamestnancov českého veľvyslanectva v Moskve.

Slovenská vláda vzápätí oznámila, že na základe informácii spravodajských služieb a v rámci solidarity s ČR vyhostí Slovensko troch ruských diplomatov.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské domácnosti od zadlžovania neodrádzajú ani rastúce úrokové sadzby, toto tempo je však podľa odborníkov neudržateľné

slovenske domacnosti od zadlzovania neodradzaju ani rastuce urokove sadzby toto tempo je vsak podla odbornikov neudrzatelne

Úvery domácnostiam si aj v druhom štvrťroku udržali dvojciferný rast. Medziročne ich objem vzrástol o 10,9 %. Zvyšovanie úrokových sadzieb v dôsledku ich nárastu na finančných trhoch sa tak nateraz podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zásadnejšie neprejavilo v tempe poskytovania úverov.

A to aj napriek tomu, že sadzby pri nových úveroch domácnostiam vzrástli a aktuálne už dosahujú úroveň z konca roka 2018.

Hypotéky sú najžiadanejšie

Ľudí k zvyšovaniu zadlženosti motivuje podľa centrálnej banky pokračujúci rast cien nehnuteľností, stále zrýchľujúca sa inflácia, očakávania z pokračujúceho rastu úrokových sadzieb a pretrvávajúca priaznivá situácia na trhu práce.

Aj naďalej je úverový rast pri domácnostiach ťahaný úvermi na bývanie, pričom spotrebiteľské úvery zaznamenávajú ešte stále mierny medziročný pokles.


Úvery domácnostiam tak rástli tretím najrýchlejším tempom v EÚ. Tempo zvyšovania cien v ekonomike však v posledných mesiacoch už predbehlo rast úverov.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

Banky však očakávajú zmierňovanie dopytu po úveroch v ďalšom období. V nadchádzajúcom období sa dá podľa NBS očakávať zosilňovanie faktorov brzdiacich dopyt po úveroch.

Bude to v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb, znižovania motivácie k refinancovaniu úverov, ochladenia aktivity na trhu nehnuteľností, ako aj zvýšenej neistoty domácností v dôsledku nárastu cien, predovšetkým energií, a s tým spojenej zvýšenej obozretnosti ľudí.


Podiel predčasne splatených úverov sa výrazne znížil. Naznačuje to zmierňovanie záujmu o refinancovanie po silnej jarnej vlne, keď časť klientov už refinancovala svoje úvery v predchádzajúcom období a u ďalšej časti klientov už ich záujem o tento krok pri aktuálnych úrovniach úrokov slabne.


Refinancovanie úverov pri nízkych úrokových sadzbách využívali podľa NBS najmä tí, ktorým veľké finančné ťažkosti aj tak nehrozia. Naopak tí, čo by to viac potrebovali, sa tejto šance chopili v menšej miere.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieZdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie