• Dnes je: Nedeľa 25. júla 2021 meniny má Jakub

Premiéri Vyšehradskej štvorky držia spolu, výbuch vo Vrběticiach označili za akt agresie Ruska

Premiéri Vyšehradskej štvorky držia spolu, výbuch vo Vrběticiach označili za akt agresie Ruska

Predsedovia vlád V4 prijali počas videokonferencie aj spoločnú deklaráciu.

26.4.2021 (Webnoviny.sk) - Výbuch v muničnom sklade vo Vrběticiach z roku 2014 a zapojenie ruskej vojenskej rozviedky do celej záležitosti považujú predsedovia vlád Vyšehradskej štvorky (V4) za ďalší akt agresie Ruska a porušenie medzinárodného práva na európskom území.

Ako ďalej informoval tlačový odbor Úradu vlády SR, premiéri sa na tom zhodli počas pondelkovej mimoriadnej videokonferencie. Na jej závere prijali spoločnú deklaráciu, v ktorej vyjadrili solidaritu s Českou republikou.

Premiéri chcú posilniť odolnosť EÚ

Predsedovia vlád zároveň v deklarácii zdôraznili, že takéto aktivity nemôžu Európu rozdeliť. „Premiéri Vyšehradskej štvorky sú preto odhodlaní spolu s ďalšími členskými štátmi prijať opatrenia na posilnenie odolnosti celej Európskej únie,” informoval Úrad vlády SR.

Český premiér Andrej Babiš na mimoriadnej tlačovej konferencii v sobotu 17. apríla oznámil vyhostenie 18 ruských diplomatov. Bezpečnostné zložky ich totiž identifikovali ako pracovníkov ruských tajných služieb.

Rusko odpovedalo vyhostením

Podľa Babiša existuje podozrenie, že sa Rusko podieľalo na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014, pri ktorom zomreli dvaja ľudia. Rusko v reakcii oznámilo, že vyhostí 20 zamestnancov českého veľvyslanectva v Moskve.

Slovenská vláda vzápätí oznámila, že na základe informácii spravodajských služieb a v rámci solidarity s ČR vyhostí Slovensko troch ruských diplomatov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie