• Dnes je: Piatok 18. júna 2021 meniny má Vratislav(a)

Predstavitelia totalitného režimu by mali stratiť výhody, nový zákon by umožňoval siahnuť im na dôchodky

Predstavitelia totalitného režimu by mali stratiť výhody, nový zákon by umožňoval siahnuť im na dôchodky

Predkladateľka návrhu Anna Andrejuvová očakáva, že odobratie výhod zasiahne asi sedem tisíc ľudí.

6.5.2021 (Webnoviny.sk) - Skupina koaličných poslancov pripravila návrh zákona, ktorý má odobrať výhody predstaviteľom totalitného komunistického režimu.

Na štvrtkovej tlačovej konferencii to uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Výhody používané aj v súčasnosti

Podľa šéfa envirorezortu v súčasnosti na Slovensku poberá napríklad vyšší dôchodok množstvo osôb, ktorí za komunistického režimu prenasledovali ľudí.

„Tí, ktorí boli prenasledovaní, často zomierali v chudobe, a ich prenasledovatelia z čias totality majú špecifické výsady a hoci ich požívali za totality, požívajú ich aj v týchto rokoch,“ povedal Budaj. Návrh zákona má podľa neho postihovať bývalých politikov či vykonávateľov násilia páchaného na občanoch.

Rozhodnutie by bolo na Sociálnej poisťovni

Predkladateľkou návrhu zákona je poslankyňa Národnej rady SR (NR SR) Anna Andrejuvová (OĽaNO). Tá vysvetlila, že odobratie výhod bývalým predstaviteľom komunistického režimu má fungovať tak, že Ústav pamäti národa (ÚPN) identifikuje spolupracovníkov režimu, ktorí sa mali podieľať na prenasledovaní ľudí.

Následne informáciu zašle do Sociálnej poisťovne, ktorá sa pozrie na osobnú zložku daného človeka. Sociálna poisťovňa potom rozhodne, či konkrétnej osobe zníži dôchodok a v akej miere.

Andrejuvová uviedla, že ÚPN má v súčasnosti na stránke zverejnených asi 4 800 mien bývalých politikov a spolupracovníkov režimu páchajúcich násilie. Predkladateľka návrhu však očakáva, že v skutočnosti sa odobratie výhod bude týkať približne 7-tisíc ľudí, možno aj viac.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie