• Dnes je: Nedeľa 29. mája 2022 meniny má Vilma

Predsedom Matice slovenskej bude opäť Marián Gešper, po novom zasadne do výboru menej členov

Predsedom Matice slovenskej bude opäť Marián Gešper, po novom zasadne do výboru menej členov

Marián Gešper bol zvolený na Valnom zhromaždení Matice Slovenskej v Liptovskom Mikuláši 9.

10.10.2021 (Webnoviny.sk) - Doterajší predseda Matice slovenskej (MS) Marián Gešper obhájil na Valnom zhromaždení MS v Liptovskom Mikuláši 9. októbra vo voľbe post predsedu s 213 hlasmi. Gešper tak má pred sebou ďalšie štvorročné volebné obdobie. Informovala o tom hovorkyňa MS Veronika Grznárová.

Za predsedu Dozorného výboru MS ako kontrolného orgánu bol zvolený Martin Fejko. Do Výboru MS zasadne po novom o desať členov menej ako doteraz, teda 28, pričom ide o neplatenú funkciu.

Grznárová podotkla, že do Výboru MS sa dostalo viac dobrovoľných matičiarov, keďže zamestnanci MS majú po novom obmedzený výkon mandátu vo výbore súbežne s pracovným pomerom v MS.

Finančná kríza

„Posledné obdobie bolo pre Maticu slovenskú veľmi vážne. Predovšetkým sme od roku 2017 navracali autoritu ustanovizne v spoločnosti a sústredili sa na kultúrne, odborné a vydavateľské aktivity, na spoluprácu s krajanskými organizáciami a rozvoj matičných miestnych odborov, ale aj folklórnych a umeleckých kolektívov,“ konštatoval po ukončení valného zhromaždenia Gešper.

Dodal, že aj Maticu slovenskú dostihla pandémia s následnou finančnou krízou. Činnosť, ktorú nemohli vykonať počas obmedzení však plánuje posunúť do ďalšieho obdobia. Chce tiež pokračovať v omladzovaní matičných štruktúr.

Najznámejší predsedovia

Valné zhromaždenie MS v Liptovskom Mikuláši sa od roku 1990 konalo jedenásty raz. Počas socialistického režimu si matičiari nemohli voliť predsedu MS – menovaný bol politicky a ideologicky ministrom kultúry.

Valné zhromaždenia MS boli na krátko obnovené v čase obrodného procesu v rokoch 1968 a 1969. Definitívne sa obnovili až po revolúcii v roku 1989. Medzi najznámejších predsedov Matice slovenskej patril Štefan Moyses, Pavol Országh Hviezdoslav, Vavro Šrobár či Ladislav Novomeský.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie