• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Predseda zväzu pracovníkov školstva podpíše kolektívnu zmluvu, ak v nej bude zvýšenie platov

Predseda zväzu pracovníkov školstva podpíše kolektívnu zmluvu, ak v nej bude zvýšenie platov

Strany pred voľbami sľubovali zvýšenie platov

Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV) podpíše kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa na rok 2022, ak bude obsahovať záväzok na minimálne desať percentnú valorizáciu tarifných platov všetkých pedagogických, odborných a nepedagogických zamestnancov regionálneho školstva, ako aj vedecko-výskumných pracovníkov a učiteľov vysokých škôl. Dohodla sa na tom Rada OZPŠaV na svojom tohtotýždňovom online rokovaní.

Tretie kolo vyjednávania bude v decembri

Požiadavka vychádza z potreby pokračovať vo výraznom zlepšovaní finančného ohodnotenia zamestnancov školstva ako podmienky na zlepšovanie výsledkov kvality vzdelávania a zvyšovanie atraktivity učiteľského povolania a spoločenského postavenia všetkých zamestnancov školstva.


Na závery Rady OZPŠaV upozornil Juraj Stodolovský z OZPŠaV. Tretie kolo kolektívneho vyjednávania bolo ohlásené na 2. decembra. Prvé dve kolá neboli podľa zväzu úspešné, keďže vláda neponúkla žiadnu valorizáciu platov.

Hrozí neuzavretie sociálneho zmieru

„V prípade, že nedôjde k dohode na minimálne 10 percentnej valorizácii platov všetkých pedagogických, odborných a nepedagogických zamestnancov regionálneho školstva, ako aj vedecko-výskumných pracovníkov a učiteľov vysokých škôl, predseda Odborového zväzu školstva Pavel Ondek nemá mandát na podpis KZVS na rok 2022,“ uviedla rada zväzu.


Zo strany zamestnancov školstva tak nebude uzavretý sociálny zmier. Ondek doplnil, že o ďalších krokoch zväzu a formách protestov budú svojich členov a verejnosť včas informovať.

Strany pred voľbami sľubovali zvýšenie platov

Odborový zväz pripomenul, že vláda SR vo svojom Programovom vyhlásení deklarovala rozvoj výchovy a vzdelávania ako jednu zo svojich priorít. Zároveň bol prísľub na zvýšenie platov pedagógov súčasťou volebného programu vládnej strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktorej nominant sa stal ministrom školstva.


Aj vládne hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktorá má vo vláde premiéra a ministra financií, vo svojom volebnom programe zdôrazňovala, že práca učiteľov je podhodnotená a ich platy sú druhé najnižšie v krajinách Organizácie pre rozvoj a Organizáciu pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Navrhovala každoročné desať percentné zvýšenie platov učiteľov, skokové navýšenie platov začínajúcich učiteľov a tiež podporu inovatívnych učiteľov cez pohyblivú zložku mzdy na základe presne vymedzených kritérií.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie