• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Predčasné voľby predsa len budú. Čo môžeme teraz očakávať? (komentár)

Predčasné voľby predsa len budú. Čo môžeme teraz očakávať? (komentár)

Poslanec parlamentu za stranu za stranu Smer-SD Robert Fico pred začatím rokovania 81. schôdze Národnej rady SR.

Poslanci si odhlasovali skrátenie volebného obdobia. Za predčasné voľby v septembrovom termíne hlasovalo 92 členov zákonodarného zboru a tak sa rozplynuli obavy, že uprednostnia vlastný záujem pred spoločenským.

Opozícia síce žiadala voľby ešte v prvom polroku, ale podľa očakávania jej návrhy nemali dostatočnú podporu v parlamente.

Toľko v skratke o tom čo sa udialo. Ale čo nás teraz čaká?

Predvolebná kampaň bude špinavá

Aj keď voľby budú až o osem mesiacov, nikto nepochybuje, že sa predvolebná kampaň začne ihneď. Opozícia ju vlastné robí od začiatku zbierania podpisov na nevydarené referendum, lebo si je vedomá toho, že musí voličov držať neustále vo vare. Teraz svoje aktivity ešte vystupňuje a môžeme očakávať, že nebude pracovať v rukavičkách. Do volieb je však dostatok času na to, aby sa na verejnosť dostali rôzne špinavosti z obidvoch strán.

Koalícia sa bude snažiť poukázať na ďalšie kriminálne skutky, ktoré sa udiali za vlády Roberta Fica či Petra Pellegriniho. Opozícia na druhej strane bude ešte intenzívnejšie poukazovať na rozhádanosť vlády za posledné dva roky a na údajne spáchané škody pre celú krajinu, ktoré najviac pocítili samotní občania. Jedným slovom klasická špinavá kampaň.


Pochybujem, že sa strany budú pokúšať ohúriť občanov skvelými programami do budúcnosti, lebo tých sa napočúvali aj v predošlých volebných kampaniach a málo sa toho zrealizovalo. Preto sa budú snažiť čo najviac „nakydať“ na súpera, ale teraz to bude komplikovanejšie. Doteraz opozícia „kydala“ na koalíciu a tá zase na opozíciu, teraz však bude asi vyťahovať „špinavé prádlo“ každý na každého, lebo predsa ide o dôležitosť každého hlasu.

Problémom však je, že treba pozerať aj do budúcnosti a nedourážať veľmi budúceho potenciálneho povolebného partnera. Tu je však kombinácií veľa a nebude ľahké určiť, kto komu má byť nepriateľ. Jasno v tom majú asi iba hnutie Republika, ĽSNS a v značnej miere Smer-SD. Tieto strany si ťažko budú hľadať povolebného partnera, aj keď na Slovensku nič nie je nemožné.

Vznikol čas aj na vytvorenie nových strán

Osemmesačné obdobie je dosť dlhý čas, aby na slovenskej politickej scéne vznikli nové politické zoskupenia, ktoré budú v značnej miere aj výsledkom doterajšej situácie vo vládnej koalícii.


Po schválení predčasných volieb bude môcť aj súčasný poverený premiér Eduard Heger verejne oznámiť, kam chce smerovať. Prieskum ukázal, že jeho voličský potenciál nie je zanedbateľný a preto sa neprekvapme, ak čoskoro oznámi vznik novej strany.

Mnohí mu spochybňovali nerozhodnosť vo funkcii premiéra, keď nevedel povedať dosť najväčším „jastrabom“ v koalícii. Určite je to jeho veľké mínus, lebo slovenský volič doteraz stále chcel lídra, ktorý vedel ohúriť voličov svojimi sľubmi, ktoré často nezodpovedali realite. Neviem si predstaviť Hegera, aby si zastal na tribúnu a burcoval voličov, ale z druhej strany možno priláka tých, ktorí chcú konečne pokoj.


Mikuláš Dzurinda sa tiež pokúša dať dokopy strany, ktoré by sa samostatne do parlamentu nedostali. Tu je znovu problém nájsť silnú osobnosť, ktorá tie strany predstaví voličom. Neviem či je práve Dzurinda vhodným kandidátom, aj keď ťažko môže niekto uprieť, že patril medzi najschopnejších politikov, ktorých sme tu mali.

Bude však ľahkým terčom pre oponentov pre viaceré kauzy, ktoré sa vlečú ešte od obdobia jeho vládnutia.

Súčasné strany tiež nemajú nič isté

Aj súčasné, už etablované politické strany, nemajú nič isté. O podporu voličov sa nemusia obávať Smer-SD, hnutie Republika a možno aj Hlas-SD. Pri tom poslednom platí to, čo som už uviedol pri prípadných nových stranách. Čím môže ohúriť Pellegrini a či môže s Robertom Ficom bojovať o voličov takmer rovnakého zmýšľania.


Doterajšie preferencie získaval predovšetkým od občanov nespokojných so súčasnou situáciou v krajine, ale nie aj nejakými konštruktívnymi návrhmi na ich riešenie. Do volieb prvýkrát pôjde ako líder samostatnej strany a uvidí, že nebude ľahké udržať nasledujúcich osem mesiacov občanov vo vare.

O stranách vládnej koalície je ťažké povedať, čo môžeme od nich očakávať. Sme rodinaa asi jediná má stabilné preferencie, aj keď mnohí nevedia na základe čoho ich získava.


SaS sa od lídra koalície prepadla na stranu, ktorá bojuje o splnenie limitu na vstup do parlamentu. Richard Sulík však je pravdepodobne dosť skúsený politik, aby našiel spôsob, ako vysvetliť voličom, že nenesie vinu za rozpad vlády. V programe, ktorý doteraz lákal predovšetkým mladých a podnikavých ľudí, bude mať konkurenciu a nebude to mať ľahké.


Najväčšie problémy bude mať určite OĽaNO. Po pravdepodobnom odchode Hegera, sa stranícky líder Igor Matovič bude musieť spoľahnúť iba na tých najvernejších, ktorým je jedno čo ich predseda doteraz prezentoval na verejnosti. On sa však už asi rozhodol pre skupinu občanov, ktorých chce osloviť. Svojim vystupovaním akoby chcel prevziať voličov stranám, ktoré sú považované za extrémistické. Či je to východisko, uvidíme.

Svoje miesto vidia aj KDH a Progresívne Slovensko

Medzi strany, ktoré doteraz nemali zastúpenie v parlamente si zuby brúsia KDH a predovšetkým Progresívne Slovensko. Viacerí ich vidia ako záchranu krajiny po marazme, ktorý sme tu zažili a z druhej strany vedia, že opozícia nenúka nič iné len prebrať moc a pokračovať tam, kde prestala v roku 2020.


Kresťanskí demokrati po dlhej odmlke zasa nabrali na dychu. Myslím si, že viac sa vezú na vlne nespokojnosti občanov ako na nejakej zmene, ktorú vykonali vo vnútri. Zatiaľ sa nechcú spájať s nikým, lebo sú si istí, že tentoraz uspejú. Len aby nedopadli ako v predošlých voľbách a potom sa znovu budú pýtať, kde bola chyba.

Progresívne Slovensko je možno v inej situácii. Do parlamentu sa nedostali iba pre nezmyselnú koalíciu, ale ich volebný potenciál zostal. Pribúdaním nových voličov ešte narastá, lebo je PS v ich očiach považované za modernú stranu, ktorá sa venuje témam zaujímavým aj pre mladých. Možno práve táto strana bude vedieť presvedčiť voličov, že nie je dobré pripúšťať k moci tých čo to už tu raz dobabrali, bez ohľadu v ktorých rokoch.


Nesmieme zabudnúť ani na strany, za ktoré hlasujú predovšetkým občania maďarskej národnosti. Tam je však permanentný problém aby všetci jednotne vystupovali, lebo iba tak dosiahnu nejaký úspech.


Pavel Urban / komentár

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie