• Dnes je: Pondelok 26. septembra 2022 meniny má Edita

Predčasné splatenie hypotéky môže byť aj bez poplatku, mimoriadnu splátku je nutné správne načasovať

Predčasné splatenie hypotéky môže byť aj bez poplatku, mimoriadnu splátku je nutné správne načasovať

Ak má klient rezervu dostatočne vysokú, mal by zvážiť, či hypotéku predčasne splatiť alebo či peniaze investovať niekde, kde by mohli zarábať viac.

Hypotekárny úver je možné predčasne splatiť prakticky kedykoľvek. V závislosti od termínu a výšky predčasného splatenia je podľa Finančného kompasu s poplatkom alebo bez poplatku. Bez poplatku je predčasné splatenie hypotéky, ak je v rámci uplynutia lehoty fixácie úrokovej sadzby úveru, alebo ak nepresiahne výšku 20 % istiny hypotéky v lehote jedného mesiaca pred dňom výročia uzavretia zmluvy o hypotekárnom úvere.

Mimoriadna splátka hypotéky

Poplatok za predčasné splatenie hypotéky je zo zákona maximálne 1 % z predčasne splatenej sumy v čase podania žiadosti o predčasné splatenie. Podľa zákona môže tento poplatok zahŕňať iba oprávnené náklady banky, ktoré súvisia s predčasným splatením hypotéky.

Banka pritom tento poplatok môže, ale nemusí uplatniť, čo prakticky podľa Finančného kompasu znamená, že ho uplatňujú všetky banky ponúkajúce úvery na bývanie. Ak chce klient uskutočniť mimoriadnu splátku hypotéky pri konci fixácie, poplatok za predčasné splatenie nebude platiť pri akejkoľvek výške mimoriadnej splátky.


Podľa zákona o úveroch na bývanie sa zakazuje bankám požadovať od klienta akýkoľvek poplatok, sankciu alebo náhradu nákladov, ak predčasné splatenie hypotéky nepresiahne výšku 20 % istiny hypotéky. Zákon určuje aj maximálnu výšku nákladov súvisiacich so žiadosťou o predčasné splatenie hypotéky.

Kedy sa oplatí predčasne splatiť hypotéku?

Splatiť hypotéku skôr teda môže klient podľa Finančného kompasu aj bez dodatočných nákladov. Mimoriadnu splátku je nutné správne načasovať a požiadať o ňu v dostatočnom predstihu.

„Hypotéku by ste nemali splácať poslednými peniazmi, ktoré máte k dispozícii. Mala by vám ostať nejaká finančná rezerva,“ radí Finančný kompas. Ak má klient rezervu dostatočne vysokú, mal by zvážiť, či hypotéku predčasne splatiť alebo či peniaze investovať niekde, kde by mohli zarábať viac, ako je samotná cena za hypotéku.


Pokiaľ je úrok z hypotéky menší ako miera inflácie, bude mať klient prospech z rozdielu. „Vďaka aktuálnym dlhodobým fixáciám na hypotékach s nízkou úrokovou sadzbou si zaručíte istotu vlastného bývania lacnejšie ako nájom. Z dlhodobého hľadiska finančná hotovosť stráca svoju hodnotu, no naopak, nehnuteľnosti zaznamenávajú stabilný nárast ceny,“ konštatuje Finančný kompas.


Najčítanejšia najnovšia správa

Krik, ťahanie za vlasy aj úder do hlavy. Bittó Cigániková tvrdí, že ju poslankyňa Tabák napadla

krik tahanie za vlasy aj uder do hlavy bitto ciganikova tvrdi ze ju poslankyna tabak napadla

Poslankyňa a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na kolegyňu z pléna parlamentu Romanu Tabák (klub Sme rodina) za fyzické napadnutie. Uviedla to v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Verbálne útoky

K incidentu malo dôjsť na koncerte v jednom bratislavskom podniku, kde bola s manželom a kamarátmi. „Bola perfektná nálada, obsluha, prostredie aj spoločnosť až do momentu, keď po jeho skončení v nočných hodinách prišla Tabák,“ začala Bittó Cigániková svoj opis udalosti.

Podľa vlastných slov sa jej počas niekoľkých nechutných verbálnych útokoch ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale Tabák vraj pokračovala. „Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ‚inteligencia‘ reprezentuje svojich voličov v parlamente,“ pokračuje v rozprávaní Bittó Cigániková.

Ťahanie za vlasy

Myslela si, že Tabák si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, a že sa ukľudní. Ale nestalo sa tak. „Pani poslankyňa Tabák zareagovala maximálnym využitím svojej mentálnej kapacity a teda ako zvieratko. Začala ma ťahať za vlasy a fyzicky napádať,“ priblížila poslankyňa za stranu SaS s tým, že celý čas sedela a nijako útok neopätovala.

Poslankyni Tabák vraj len dookola opakovala, či je normálna, nech sa ukľudní a nech ju pustí. Ale vraj bola v takom animálnom amoku, že nevedela prestať a nevedela sa absolútne ovládať. „Ľudia na ňu kričali, aby prestala, ťahali ju odo mňa, ale ona niekoľko minút neustále útočila a ešte sa aj postavila, aby mala lepšiu ‚páku‘ pri ťahaní,“ uviedla Bittó Cigániková.

Chvíľu sa zdalo, že je po všetkom, ale nebolo tomu tak. „Po chvíli sa vrátila, aby mi sediacej bez slova vrazila taký úder do hlavy, aký len tenistka vie dať pravačkou a opäť odišla,“ priblížila ďalej Bittó Cigániková s tým, že v sobotu skončila na pohotovosti s opuchnutým lícom, bolesťami hlavy a krku.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie