• Dnes je: Pondelok 04. decembra 2023 meniny má Barbora

Pred súd sa postaví niekdajší člen Lukašenkovho komanda, priznal sa k účasti na vražde oponentov bieloruského prezidenta

Pred súd sa postaví niekdajší člen Lukašenkovho komanda, priznal sa k účasti na vražde oponentov bieloruského prezidenta

Bude čeliť vo Švajčiarsku súdnemu procesu za násilné zmiznutia politických oponentov koncom 90.

31.8.2023 (SITA.sk) - Bývalý člen špeciálnych bezpečnostných síl samozvaného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka bude na budúci mesiac čeliť vo Švajčiarsku súdnemu procesu za násilné zmiznutia politických oponentov koncom 90. rokov. Informovali o tom v stredu organizácie na ochranu ľudských práv.

Prelomový moment

Aktivisti to nazvali „prelomovým momentom“ v medzinárodnej justícii, ktorý by mohol v zahraničí spustiť trestné stíhanie ďalších bieloruských predstaviteľov, vrátane Lukašenka, ktorého režim sa stal terčom kritiky za zásah proti lídrom opozície po prezidentských voľbách v auguste 2020 a za podporu minuloročnej ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu.

Súdny proces proti Jurijovi Harauskému, bývalému členovi vojenskej jednotky známej ako SOBR, sa má konať 19. až 20. septembra na severošvajčiarskom regionálnom súde v St. Gallene. Bude sa týkať vynúteného zmiznutia troch ľudí v roku 1999.

Účasť na únose a vražde

Výňatok zo súdneho spisu, ktorý získala agentúra AP, naznačil, že prokurátori plánujú požiadať pre Harauského o trojročný trest odňatia slobody, z toho dva s podmienečným odkladom, za jeho údajnú úlohu pri zmiznutiach. Obvinený žije vo Švajčiarsku, kde požiadal o azyl v roku 2018, uviedli advokátske skupiny.

Priznal sa k účasti na únose a vražde Lukašenkových politických oponentov v roku 1999. Motívy týchto priznaní neboli celkom jasné.

„Člen Lukašenkovho vražedného komanda stojí po prvý raz pred súdom za účasť na násilných zmiznutiach politických oponentov,“ povedala agentúre AP líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská. „Tento prelomový prípad vysiela bieloruskému režimu silný odkaz: nikto neunikne spravodlivosti.“

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie