• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Pred dvoma rokmi sa na Slovensku objavil prvý prípad Covid-19, situácia stále nie je dobrá

Pred dvoma rokmi sa na Slovensku objavil prvý prípad Covid-19, situácia stále nie je dobrá

Slovensko sa v súčasnosti nachádza v ustupujúcej vlne najnovšej mutácie nového koronavírusu omikron.

V nedeľu 6. marca sú dva roky od prvého potvrdeného prípadu ochorenia COVID-19 ma Slovensku. Ako informoval Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), prvopočiatky pandémie tohto ochorenia však siahajú do roku 2019, keď sa prvé prípady objavili na území Číny.

Stav globálnej zdravotnej núdze

Od 31. decembra 2019 do 5. januára 2020 bolo v Číne hlásených 59 prípadov vírusovej pneumónie spôsobenej novým koronavírusom, z toho sedem so závažným priebehom ochorenia. ÚVZ SR vydal informáciu pre verejnosť o novom víruse z Číny 10. januára 2020, o ktorom informoval aj kľúčové rezorty.

Ako v tlačovej správe informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková, hlavný hygienik Ján Mikas vydal prvé usmernenie pre regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) a pre príslušné rezorty 23. januára. Vyzval ich, aby zabezpečili informovanie zdravotníckych zariadení o manažmente pacienta v prípade podozrenia na toto ochorenie. V Európe prvý prípad ochorenia zaznamenali 24. januára a 30. januára Krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyhlásil stav globálnej zdravotnej núdze.

Pandemická únava podnecuje k strate opatrnosti

Od 3. februára 2020 sa na Slovensku, v Národnom referenčnom centre pre chrípku na ÚVZ SR, ako vtedy v jedinom laboratóriu v SR začala vykonávať laboratórna diagnostika vírusu SARS-CoV-2. Laboratórna diagnostika sa neskôr rozšírila aj na RÚVZ v Banskej Bystrici, Košiciach a Trenčíne a zapojili sa aj súkromné laboratóriá. Ochorie COVID-19 potvrdili u prvej osoby na Slovensku 6. marca a o deň neskôr sa potvrdil pozitívny výsledok aj u jeho blízkych kontaktov. Celoplošné opatrenia proti šíreniu vírusu vstúpili do platnosti 10. marca 2020. Týkali sa režimu na hraniciach a zákazu hromadných podujatí či návštev na všetkých lôžkových oddeleniach zdravotníckych zariadení a u poskytovateľov sociálnych služieb.

Slovensko sa v súčasnosti nachádza v ustupujúcej vlne najnovšej mutácie nového koronavírusu omikron. „Napriek priaznivému trendu situácia stále nie je dobrá. Počet nových prípadov denne prekračuje 10-tisíc. Podiel pozitivity na vykonaných testoch je stále okolo 50 percent – to znamená, že počet prípadov je v skutočnosti vyšší, než stačia zachytiť testy. Pandemická únava, zlepšujúca sa situácia aj nové hrozby podnecujú k strate opatrnosti,“ dodal Mikas s tým, že je naďalej dôležité napomôcť pozitívnemu trendu dodržiavaním zásad osobnej ochrany, a to dôsledným prekrývaním si horných dýchacích ciest, dôkladnou hygienou rúk či dodržiavaním odstupov.

Koronavírus na Slovensku slabne, epidemická situácia sa vyvíja naďalej pozitívne

Epidemická situácia sa na Slovensku vyvíja pozitívne. Ako po stredajšom rokovaní vlády uviedol riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík, denne pribúda okolo 13-tisíc prípadov, zastavil sa rast počtu hospitalizácií a klesá aj počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii.

Ako ďalej zdôraznil, pokles je viditeľný naprieč celým Slovenskom. „Ešte v ôsmich okresoch dochádza k rastu prípadov, ale v 61 okresoch je pokles viac ako 10 percent,“ priblížil Mišík.

Zlepšenie situácie pritom Ministerstvo zdravotníctva SR eviduje pri všetkých vekových kategóriách, teda aj pri ľuďoch nad 60 rokov. Pozitívne správy prichádzajú aj v rámci výjazdov záchraniek k pacientom s ochorením COVID-19.


„Prvýkrát v rámci vlny omikron vidíme pokles počtu výjazdov záchraniek, za uplynulý týždeň ich bolo menej ako 1 800,“ uviedol Mišík. Mierny nárast je ešte v Trnavskom kraji, všade inde zaznamenal rezort pokles alebo stabilný počet.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie