• Dnes je: Streda 30. septembra 2020 meniny má Jarolím

Prečo sú niektorí ľudia imúnni voči novému koronavírusu? Vedci našli zaujímavé vysvetlenie

Prečo sú niektorí ľudia imúnni voči novému koronavírusu? Vedci našli zaujímavé vysvetlenie

Podľa najnovšieho zistenia kalifornského inštitútu La Jolla Institute for Immunology môže imunita niektorých ľudí prirodzene odolávať prepuknutiu ochorenia Covid-19, informuje Medicalxpress.com.

Vedci tvrdia, že keď bol organizmus v minulosti vystavený „útokom“ bežných koronavírusov, ktoré spôsobujú napríklad sezónne prechladnutia, je lepšie pripravený na boj s ich nebezpečným príbuzným SARS-CoV-2.

Krížová imunitná reakcia

Môžu za to „pamäťové“ T-bunky imunitného systému (T-lymfocyty), ktoré dokážu rozpoznať vírusy, s ktorými sa už predtým stretli, vďaka čomu ich vedia ľahšie likvidovať.


Z výskumu, ktorý vedci začiatkom augusta publikovali v magazíne Science vyplýva, že niektorí ľudia majú miernejší priebeh ochorenia COVID-19, čo by mohlo byť spôsobené tzv. krížovou imunitou, pri ktorej do reakcie vstupujú práve T-lymfocyty, ktoré sa už v minulosti stretli s vírusom s podobnými vlastnosťami.

Výhodu by mohla mať až polovica ľudí

Výskum kalifornských vedcov staval na zisteniach štúdie zverejnenej v magazíne Cell. Vedci totiž zistili, že 40 až 60 percent ľudí, ktorí sa nenakazili novým koronavírusom, mali v tele T-lymfocyty, ktoré na SARS-Cov-2 odpovedali imunitnou reakciou.


Ich imunitný systém bol schopný rozpoznať fragmenty nového koronavírusu, aj keď sa s ním predtým nestretol, uvádza Sciencedaily.com.


Zaujímavý jav bol pozorovaný u dobrovoľníkov z Holandska, Nemecka, Británie či Singapuru a vedci predpokladajú, že by mohol pomôcť pri vývoji účinnej vakcíny.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie