• Dnes je: Streda 29. novembra 2023 meniny má Vratko

Prečo mladí ľudia kedysi vyzerali omnoho staršie? Dôvody vás možno prekvapia

Prečo mladí ľudia kedysi vyzerali omnoho staršie? Dôvody vás možno prekvapia

Staršie fotografie boli často v čiernobielych tónoch, ktoré mohli zvýrazniť vrásky a iné znaky starnutia. Taktiež technika osvetlenia a kvalita fotoaparátov boli v minulosti horšie, čo mohlo viesť k fotografiám, na ktorých ľudia vyzerajú staršie.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že mladí ľudia v minulosti vyzerali oveľa staršie v porovnaní s dnešnou generáciou? Vedci sa týmto javom zaoberali a našli niekoľko faktorov, ktoré ho môžu vysvetľovať. Zahŕňajú výživu, zdravotnú starostlivosť, životný štýl a dokonca aj technológiu fotografie.

V minulosti ľudia nemali prístup k takému množstvu alebo kvalite potravín ako dnes, čo mohlo mať vplyv na ich fyzický vývoj a celkovo na ich zdravie.

Aj dnešná medicína a zdravotná starostlivosť sú oveľa pokročilejšie ako v minulosti, čo znamená, že ľudia sú teraz schopní lepšie sa starať o svoje zdravie a vzhľad. Celkovo životný štýl v minulosti a teraz prešiel viacerými zásadnými zmenami.

Fajčenie a pitie alkoholu

Faktory ako fajčenie či konzumácia alkoholu tiež mohli v minulosti prispieť k predčasnému starnutiu. Niektoré výskumy naznačujú, že fajčenie môže skrátiť teloméry, teda časti DNA, ktoré chránia naše chromozómy. Skrátenie telomérov je spojené so starnutím. Navyše, chemikálie v cigaretách môžu poškodiť DNA v kožných bunkách, čo tiež prispieva k starnutiu kože.


V polovici 20. storočia sa fajčenie považovalo za módu a dokonca aj za symbol statusu. Reklamy na tabakové výrobky boli prítomné všade a často prezentovali fajčenie ako atraktívne a dokonca zdravé. V 60. a 70. rokoch 20. storočia však začali vedecké štúdie jasne ukazovať, že fajčenie je spojené s mnohými vážnymi zdravotnými rizikami, vrátane rakoviny pľúc a srdcovocievnych chorôb. Až tieto informácie postupne zmenili postoj verejnosti k fajčeniu.

Absencia opaľovacích krémov

V minulosti si ľudia neboli plne vedomí škodlivých účinkov slnka na kožu a niektorí nemali prístup k opaľovacím krémom, ako ich poznáme dnes. Prvé opaľovacie krémy sa začali vyrábať až v prvej polovici 20. storočia, keď sa opálená pokožka začala považovať za zdravú a atraktívnu ako arbitrárny status krásy.


Vývoj a šírenie informácií o škodlivých účinkoch slnka na kožu trvalo nejaký čas. Dnes vieme, aké dôležité je chrániť našu pokožku pred škodlivými UV lúčmi. Opaľovacie krémy sú široko dostupné a často sa odporúčajú ako súčasť každodennej starostlivosti o pleť, nielen v lete.

Fotografie i módne trendy môžu skresľovať optiku

Staršie fotografie boli často v čiernobielych tónoch, ktoré mohli zvýrazniť vrásky a iné znaky starnutia. Taktiež technika osvetlenia a kvalita fotoaparátov boli v minulosti horšie, čo mohlo viesť k fotografiám, na ktorých ľudia vyzerajú staršie. Dôležité je tiež podotknúť, že staré fotografie často nezachytávajú ľudí v ich najlepšom svetle.


Technika fotografovania sa odvtedy výrazne zlepšila, preto dnešné fotky môžu ľudí ukazovať mladších. Netreba opomenúť ani vplyv módy a make-upu. Trendy v obliekaní a líčení sa v minulosti na našu dnešnú optiku môžu pôsobiť staršie a automaticky si tieto aspekty môžeme spájať s minulosťou.

Zlá strava či chronický stres

Existuje viacero faktorov, ktoré môžu prispieť k rýchlejšiemu starnutiu nášho tela. Napríklad chronický stres môže urýchliť starnutie tela tým, že poškodzuje DNA. Toto môže viesť k skráteniu telomér, ktoré sme už spomínali vyššie.


Teloméry sú konečné časti chromozómov a chránia naše gény. Takisto k tomuto javu prispieva nedostatočný spánok. Spánok je dôležitý pre regeneráciu tela. Nedostatočný spánok môže viesť k zvýšeniu stresových hormónov a zápalu, čo môže urýchliť starnutie.

Proces starnutia tiež môže urýchliť nesprávna výživa, či nedostatok pohybu. Ďalším negatívnym faktorom je diéta plná spracovaných potravín, cukru a tukov, čo môže spôsobiť zápal a tzv. oxidatívne poškodenie.

Vždy je dôležité viesť zdravý životný štýl, ktorý zahŕňa vyváženú stravu, pravidelné cvičenie, dostatočný spánok, minimalizovanie stresu a vyhýbanie sa škodlivým návykom, aby sme spomalili starnutie a udržali naše telo zdravé a silné.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie