• Dnes je: Sobota 04. februára 2023 meniny má Veronika

Prečo držia Slováci väčšinu vkladov na bežných účtoch? Na termínovaných vkladoch množstvo peňazí klesá

Prečo držia Slováci väčšinu vkladov na bežných účtoch? Na termínovaných vkladoch množstvo peňazí klesá

Objem vkladov Slovákov na bežných účtoch za posledné tri roky kontinuálne rastie. Aktuálne podľa vyjadrení 365.bank predstavuje v priemere 6-tisíc eur na jedného dospelého obyvateľa.

Naopak, na termínovaných vkladoch množstvo peňazí z roka na rok klesá. Po prepočte tu držia Slováci v súčasnosti v priemere necelých 1 900 eur.

Termínované vklady si pohoršili

Podľa dát Národnej banky Slovenska bol ku koncu marca objem vkladov obyvateľstva 42,58 mld. eur. Na bežných účtoch s nulovým úročením ľudia držali až 26,43 mld. eur, čo predstavovalo 62 % z celkových vkladov obyvateľstva v bankách.


V prípade prostriedkov na bežných účtoch ide pritom o medziročný nárast o 8 %. Naopak, čo sa týka termínovaných vkladov, objem úspor na tomto type produktu bol v rovnakom období nižší ako vlani o takmer 11 %.

Uprednostnenie likvidnejšej formy peňazí

Nožnice sa pritom roztvárali aj počas posledných dvoch pandemických rokov. V roku 2021 narástol objem prostriedkov na bežných účtoch medziročne o 14 %, pričom takúto tendenciu si zachoval aj rok predtým, kedy narástol o 17 %. Naopak, čo sa týka termínovaných vkladov, objem úspor na tomto type produktu sa v minulom roku znížil o viac než 8 % a rok predtým o 7 %.

Jedným z dôvodov, prečo Slováci držali najviac úspor na bežných účtoch, je podľa PR manažérky 365.bank Lindy Valko Gálikovej aj fakt, že v porovnaní s vkladmi s viazanosťou uprednostnili likvidnejšiu formu peňazí, keďže úroky sa rovnako v oboch prípadoch pohybovali okolo nuly.

Máte peniaze na účte v banke? Znehodnocuje ich vysoká inflácia, ale riziko sa dá znížiť

Vysoká inflácia znehodnocuje aj úspory obyvateľov na účtoch v bankách. Pokiaľ pri nízkej inflácii na svojich peniazoch klient nezarábal, teraz je v situácii, že na nich vyslovene prerába.


Kým za minulý rok bola inflácia 3,2 %, za prvé mesiace tohto roka sa vyšplhala vysoko nad túto hranicu.


Vo februári sa celkový rast cien tovarov a služieb zrýchlil na 9 %. „Nechcem robiť paniku, ale je naozaj čas zachraňovať svoje úspory investovaním s vyššími výnosmi,“ povedal pre agentúru SITA majiteľ skupiny Proxenta Pavol Kožík.

Bezhlavé investovanie nie je cesta

Účty v bankách sú úročené nulou a vklady sotva jedným percentom v priemere. „Inflácia valcuje úroky na bankových vkladoch už šiesty rok po sebe, zahŕňajúc už aj rok 2022,“ hovorí analytička Wood & Company Eva Sadovská.

Ako však doplnil šéf riadenia investícií v 365.invest Matej Varga, pri aktuálnej inflácii 9 % je potrebné si uvedomiť, že ide o súčasný stav.


„Jej dlhodobé tempo sa pohybuje okolo hodnoty 2 % a tam sa časom aj vráti, preto sa netreba bezhlavo púšťať do špekulatívneho investovania pre okamžité kompenzovanie poklesu reálnej hodnoty peňazí, ale pokračovať v ochrane úspor pred infláciou z dlhodobého hľadiska prostredníctvom správne zvolenej investičnej stratégie a pretrvaním v nej,“ uviedol pre agentúru SITA Varga.

Dynamické riešenia

Pri zorientovaní sa v rámci produktov, ak záujemca nemá skúsenosti s investovaním, Kožík odporúča nechať si poradiť odborníkmi.


Najväčšou bariérou investovania vždy bolo podľa neho vnímanie rizika. „No aj to má svoje kategórie. Vnímanie investovania len ako vysokorizikové zhodnotenie peňazí je skresľujúce. Väčšina ľudí práve naopak uprednostňuje rozumné výnosy za rozumné riziko,“ hovorí Pavol Kožík z Proxenty.

Vyššie výnosy sľubujú vysoko volatilné aktíva, ako napríklad kryptomeny. „Pri nich však treba popri potenciáli vyšších výnosov rátať aj s možnosťou úplnej straty investícií, preto sa ako aktívum odporúčajú len v rámci doplnkového investovania, ktoré predstavuje maximálne 5 % z celkového investičného portfólia,“ hovorí Varga.


Cestou je podľa neho dlhodobé pravidelné investovanie do odvážnych dynamických riešení, napríklad akciových podielových fondov.

Hľadanie najbezpečnejšej investície

S dlhším investičným horizontom minimálne päť rokov a sporením na pravidelnej báze zároveň investor podľa Vargu zmierňuje riziko poklesu hodnoty majetku vo fonde spôsobené krátkodobými výkyvmi, ktoré z volatilnejších aktív, akými sú akcie, môže vyplývať. „Bežný investor by nemal hľadať najvýnosnejšiu, ale skôr najbezpečnejšiu investíciu,“ radí investičný analytik Swiss Life Select Pavel Škriniar. Najvýnosnejšia je totiž spojená s takou mierou rizika, ktorú by nemusel vedieť zvládnuť.

Najbezpečnejšia investícia je taká, ktorá pozostáva z množstva investičných príležitostí. Kombinácia hotovosti, bankového vkladu, fondov investujúcich do dlhopisov, nehnuteľností, akcií, komodít, fyzických drahých kovov, či kryptomeny vie podľa Škriniara ponúknuť zabezpečenie na viaceré životné udalosti.


„Na trhu je dostatok rozumných príležitostí, kde môže investor uvažujúci o ochrane svojich úspor pred infláciou investovať. Stačí si nechať dobre poradiť odborníkmi, klient nemusí byť špecialistom na investovanie. Každý sa predsa vyzná v niečom inom,“ povedal majiteľ skupiny Proxenta Pavol Kožík.


Diverzifikácia znamená byť pripravený na dlhodobé ciele a nebyť prekvapený z krátkodobých udalostí. Spoliehať sa na iba jednu zložku je veľmi krátkozraké. „Do čoho sa dnes oplatí investovať? Do dostatočne diverzifikovaného investičného portfólia,“ uzavrel Škriniar.

Finančná neistota Slovákov sa môže prehlbovať, pod tento trend sa podpíše zdražovanie a výpadky tovarov

Ekonomická nálada na Slovensku sa v marci mierne zlepšila, no analytička očakáva možnú zmenu trendu. Dôvodom je najmä vplyv vojny na Ukrajine.

Zdražovanie a výpadky surovín

Tá totiž podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej tlačí nahor ceny energetických komodít a narušuje dodávky tovarov a dodávateľsko-odberateľské vzťahy. Okrem výpadkov v dodávkach ropy či plynu sa trhy obávajú aj nedostatku iných produktov.


„Rusko je totiž dôležitým exportérom kovov ako paládium, lítium, hliník a neónový plyn, ktorý sa používa pri výrobe polovodičov. Ich nedostatok môžu v prípade narušených dodávok pocítiť aj naši priemyselníci vrátane automobiliek a výrobcov elektroniky a počítačov,“ povedala Glasová.

Vojna na Ukrajine

Vývoj v priemysle aj vývoj nálady v našej ekonomike v ďalších mesiacoch však bude podľa nej závisieť hlavne od toho, ako dlho potrvá vojnový konflikt na Ukrajine.


Po februárovom poklese sa v marci ekonomická nálada u nás mierne zlepšila. Podľa najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR vzrástol Indikátor ekonomického sentimentu o 0,8 bodu na 95,7 bodu.

Pod marcový mierny nárast optimizmu sa podpísal hlavne rast dôvery v priemysle a v obchode. Naopak, sentiment sa zhoršil v stavebníctve, v službách a najvýraznejšie medzi spotrebiteľmi.

Slovensko sa ocitlo na chvoste rebríčka finančnej pohody, stále nevieme hospodáriť s peniazmi a na budúcnosť si nešetríme

Slovensko sa v minulom roku ocitlo na chvoste európskeho barometra finančnej pohody. Iba piatim krajinám sa medziročne podarilo celkové skóre zlepšiť.


Ako ďalej povedal výkonný riaditeľ Intrum Slovakia Martin Musil, ostatné krajiny zaznamenali zhoršenie, čo sa dalo očakávať vzhľadom na koronakrízu a jej dopady na ekonomiku. Slovensko sa v celkovom hodnotení prepadlo až na predposledné 23. miesto.

Slovensko sa v rebríčku prepadlo

V prvých dvoch rokoch existencie Intrum barometra finančnej pohody sa Slovensko umiestnilo na 16. a potom na 17. mieste. V treťom roku jeho existencie však prišiel výrazný pokles o šesť pozícií. Za Slovenskom je už len Grécko, ktoré rebríček barometra doteraz uzatváralo každý rok.


V Intrum barometri finančnej pohody sa sledujú tri piliere, a to schopnosť platiť účty, úspory do budúcna a finančná gramotnosť. V rámci schopnosti platiť účty ide o mierne zhoršenie o jednu priečku. Pod pokles sa podpísala mierne vyššia miera požičiavania si peňazí.

Slováci nevedia hospodáriť

O pokles Slovenska v celkovom poradí sa predovšetkým podpísal prepad o päť pozícií v rámci piliera úspory do budúcna. Celkovo sa mierne zvýšil podiel tých, ktorí si dokážu každý mesiac odložiť do 10 % zo svojho platu. Zvýšil sa však tiež podiel tých, ktorí nesporia každý mesiac.


V oblasti finančnej gramotnosti sa Slovensko nachádza dlhodobo v spodnej časti rebríčka, teda na 19. mieste a krajine sa nedarí posúvať vyššie.

Slovensko tak aj naďalej patrí medzi krajiny s nižšou úrovňou finančnej gramotnosti. Napríklad definíciu k pojmu pohyblivá úroková sadzba nedokázala správne priradiť ani polovica respondentov zo Slovenska.


Rakúsko, Nemecko a Švajčiarsko sú celkovo najsilnejšími hráčmi v tohtoročnom barometri. Rakúsko vďačí svojmu umiestneniu stabilným disponibilným príjmom domácností a trvalo vysokej finančnej gramotnosti. Napríklad pojem ročná percentuálna miera nákladov vedelo správne definovať 69 % Rakúšanov, zo Slovákov to vedelo len 52 %.


Barometer vydáva správca pohľadávok Intrum. Ide o nástroj na meranie a prehľad finančnej pohody európskych spotrebiteľov v 24 krajinách. Údaje pre tvorbu rebríčka sú získavané z Európskeho prieskumu platobného správania spotrebiteľov a zo štatistických hospodárskych výsledkov jednotlivých krajín.

Vedia vaše deti zaobchádzať s peniazmi? Väčšina má totiž priemerné znalosti a nedokáže narábať s kartou


V oblasti finančnej gramotnosti dosahujú deti na Slovensku priemerné výsledky. Ako ďalej vyplýva z prieskumu 2muse pre 365.bank, chýbajú im teoretické vedomosti.


Úlohu však zohráva aj výuka na školách. Tie nedokážu dostatočne podľa bankárov pokrývať finančné vzdelávanie. Štyridsaťtri percent rodičov tvrdí, že škola sa až tak nevenuje finančnému vzdelávaniu.

Žiakom chýbajú skúsenosti

V oblasti finančných tém sa deti potrápili najmä s otázkami, ktoré sa týkali sporenia či úverov. Tie zodpovedala správne menej ako polovica. O niečo viac detí, teda 67 %, sa lepšie orientovalo v téme finančných pojmov.

Žiakom však chýbajú najmä praktické skúsenosti s peniazmi, a to predovšetkým s platbou kartou, výberom hotovosti a čítaním výpisu z účtu. Ako povedal Pavol Baboš z prieskumnej agentúry 2muse, jednou z príčin je najmä fakt, že väčšina rodičov sa deťom v téme peňazí venuje len sporadicky, a to hlavne v teoretickej rovine.


Až 77 % detí uviedlo, že ich s peniazmi naučili narábať rodičia. Ako na stretnutí s novinármi povedal generálny riaditeľ 365.bank Andrej Zaťko, aj dospelým ľuďom chýbajú častokrát základy.

Školy zaostávajú


„Nadmerne sa zadlžujú, nevytvárajú si dostatočnú finančnú rezervu. Samostatnou oblasťou je chýbajúca digitálna finančná gramotnosť, v dôsledku ktorej bývajú ľudia obeťou zneužitia a rôznych internetových podvodov,“ hovorí Zaťko. Podľa neho by malo byť preto finančné vzdelávanie podchytené už v detstve.

Fakt, že školy v tejto oblasti zaostávajú, pritom potvrdzuje aj PISA testovanie školákov, v ktorom sa Slovensko umiestnilo pod priemerom OECD.


„Súčasný stav na strane slovenského školstva je spôsobený viacerými faktormi. Predovšetkým zlým systémovým nastavením, nedostatočnými vedomosťami, či zručnosťami v oblasti výučby finančnej gramotnosti a nepostačujúcou časovou dotáciou na tieto témy,“ hovorí lektorka a školiteľka Komenského inštitútu Zuzana Labašová.

Pomôcť by mohla kurikulárna reforma

Riešením tejto situácie je podľa nej kurikulárna reforma školstva, väčší dôraz na finančnú gramotnosť vo výučbe, či vzdelávanie existujúcich, ako aj budúcich učiteľov.


Zaujímavosťou pritom podľa 365.bank je, že školáci, ktorí v PISA testovaní uviedli, že majú platobnú kartu, či využívajú online bankové služby, dosiahli signifikantne vyššie skóre v teste finančnej gramotnosti než tí, ktorí takúto skúsenosť nemali.


Podľa Labašovej je preto dôležité, aby rodičia a aj školy viedli deti k aktívnemu narábaniu s financiami, dávali dôraz na praktické skúsenosti a učenie sa prostredníctvom zážitku a reálnych situácií.

Detská banková aplikácia

Aj preto 365.bank priniesla detskú bankovú mobilnú aplikáciu Smartie pre deti vo veku od 8 do 15 rokov. Jej súčasťou je aj platobná karta a náramok, pričom funguje v dvoch rozhraniach, pre deti a zvlášť pre rodičov.


Rodičia majú niektoré funkcionality nad rámec, aby mohli mať deti pod kontrolu. Banka ju vyvíjala v spolupráci s detskými pedagógmi a psychológmi. Ako doplnil Tomáš Barbarič z 365.bank, žijeme v dobe, ktorá sa rýchlo digitalizuje a aplikácia prináša deťom a aj rodičom bezpečnejšiu formu vreckového.


„Dieťa sa tak rýchlejšie naučí rozumieť elektronickým peniazom a ďalším súvislostiam, čo mu dá výborný základ do jeho finančného života,“ uzavrel Barbarič.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Pod Tatrami a na Spiši pretrváva silný vietor a sneženie, platí kalamitný stupeň a cestári radia necestovať

pod tatrami a na spisi pretrvava silny vietor a snezenie plati kalamitny stupen a cestari radia necestovat

4.2.2023 (Webnoviny.sk) - V regióne Tatier, podhorí a na Spiši pretrváva nepriaznivá situácia spojená s hustým snežením a silným vetrom. Prvý kalamitný stupeň platí aj naďalej pre okresy Poprad a Kežmarok.

Potvrdil to pre agentúru SITA riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marcel Polomský. Silný vietor má pretrvávať až do večerných hodín.

Všade je to rovnako zlé

„Pod horami fúka vietor, hore v lesoch s vyššou nadmorskou výškou viac sneží, je to všade rovnako zlé. Dole, tým, že zafukuje cesty, hore, tým, že rýchlo pribúda sneh,“ komentoval Polomský situáciu v sobotu ráno.

Cestári boli v teréne celú noc, na pomoc do regiónu im prišlo aj päť sypačov z ostatných oblastí v rámci Prešovského samosprávneho kraja.


„Predpoveď na silný vietor je do večera do 18:00, dovtedy sa nám nič svetoborné spraviť nepodarí. Vodičov prosím o trpezlivosť a tí, ktorí nemusia, nech necestujú,“ uviedol.

O najkomplikovanejších úsekoch sa podľa jeho slov ani hovoriť nedá, všetky sú vzhľadom na počasie zlé. Naďalej sú pre silný vietor a tvorbu závejov uzavreté cesty III/3061 medzi Štrbou a Šuňavou a tiež III/3063 Lučivná.


Informačný portál Slovenskej správy ciest upozorňuje, že na cestách II/542 Spišská Belá - Spišská Stará Ves, tiež tretej triedy v obvodoch Haligovce a Spišská Stará Ves sú nutné snehové reťaze pre vozidlá nad 3,5 tony.

Platí viacero výstrah

Slovenský meteorologický ústav (SHMÚ) vydal na sobotu pre okres Poprad viacero výstrah. Druhý stupeň pred snežením platí do 18:00, až do polnoci platí druhý stupeň výstrahy pre snehové jazyky a záveje a tiež vietor.

Na horách platí pred vetrom výstraha tretieho stupňa, v polohách nad približne 1 800 metrov sa miestami očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo, v nárazoch, rýchlosť 160 až 180 kilometrov za hodinu alebo priemernú rýchlosť do 110 až 120 km/h, čo predstavuje mohutnú víchricu až orkán.


„Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku, horolezectvo a podobne,“ napísali meteorológovia.

V sobotu ráno SHMÚ zároveň upozornil na to, že v nižších polohách pod Tatrami už zaznamenali prudký až búrlivý vietor, s nárazmi od 70 do 100 km za hodinu.


„Vietor môže spôsobiť aj väčšie škody, napríklad poškodené či strhnuté strechy a iné predmety, spadnuté stromy, elektrické vedenie, pričom v aktuálnej situácii môžu stromy padať ľahšie pod váhou väčšieho množstva snehu, ktoré napadlo v uplynulých dňoch,“ avizoval na sociálnej sieti.

Počasie: Priebeh zimy pripomínal skôr november alebo skorú jar

klimatológ Pavel Matejovič: Doterajší priebeh zimy pripomínal skôr november alebo skorú jar. Január bol na celom území Slovenska silne až mimoriadne nadnormálny, február môže byť najchladnejším mesiacom tejto zimy uviedol.

V Košiciach a Kamenici nad Cirochou bol tohtoročný január najteplejší v histórii meteorologických pozorovaní, na zvyšnom území bol január druhý až piaty najteplejší.


"V minulosti sa však už vyskytla aj teplejšia zima. Napríklad priemerná teplota decembra a januára počas zimy 2006/2007 dosiahla v Hurbanove hodnotu 3,9 stupňa Celzia, počas tejto zimy je to asi o 0,5 stupňa Celzia menej," poukázal Matejovič.

Úhrny zrážok dosiahli viac ako 200 % mesačného normálu

Január bol podľa neho veľmi bohatý aj na atmosférické zrážky. Úhrny zrážok dosiahli viac ako 200 percent mesačného normálu. "V nižších polohách boli zrážky zväčša vo forme dažďa, no v druhej polovici januára v horských oblastiach už väčšinou snežilo," priblížil klimatológ s tým, že v stredných horských polohách na severe Slovenska dosahuje snehová pokrývka aktuálne okolo pol metra a stále sa zvyšuje.

Február bude mať podľa prognostických modelov odlišný charakter. S veľkou pravdepodobnosťou bude najchladnejším mesiacom tejto zimy, skonštatoval Matejovič. Teplejšie prúdenie z Atlantického oceána postupne vystrieda chladnejšie z východnej Európy. "V priestore Škandinávie a východnej Európy sa bude nachádzať mohutná tlakový výš, pričom po jej prednej strane k nám bude prúdiť studený pevninský vzduch," poznamenal.

V kotlinách severného Slovenska klesnú teploty aj pod mínus 20 stupňov Celzia

Postupne sa podľa klimatológa bude výraznejšie ochladzovať nielen na severe Slovenska, ale celodenné mrazy sa budú pravdepodobne vyskytovať aj v nížinách juhozápadného Slovenska. "Pri takýchto situáciách sa v oblasti Stredomoria zvyknú vytvárať tlakové níže, ktoré prinášajú výdatné sneženie aj na juh Slovenska," skonštatoval Matejovič s tým, že veľmi nízko budú klesať aj minimálne teploty. Je pravdepodobné, že v kotlinách severného Slovenska klesnú teploty aj pod mínus 20 stupňov Celzia, doplnil.

Február môže ešte "zamiešať kartami"

Február môže podľa klimatológa ešte "zamiešať kartami". "V každom prípade však zima ešte nepovedala posledné slovo a treba rátať tak so silnými mrazmi, ako aj výdatným snežením," podotkol Matejovič s tým, že zima ako celok sa bude dať hodnotiť až na konci februára.


Je však podľa neho pravdepodobnejšie, že celkový priemer zimy bude mať kladnú teplotnú odchýlku od dlhodobého priemeru. Do priemeru sa ráta priemerná teplota všetkých troch zimných mesiacov.

Odporúčame:

Počasie na 10 dní


počasieTrvanie ročných období sa bude postupne meniť. Ktoré z nich bude najdlhšie?


Počasie pranostiky Február

Keď je február na sneh bohatý, býva marec suchý.

Február biely, mrazivý, nádej na úrodu posilí.

Keď je vo februári mokro, v auguste je sucho.

Mnoho snehu, mnoho sena.

Biely február pole silí.

Ak sa mačka vo februári vyhrieva na slnku, tak sa v marci bude vyhrievať pri peci.

Ak sa cez február zima nevysilí, nuž nám i Veľká noc bude v zimnej chvíli.

Ak je február veľmi mierny, je jarný čas potom biedny.

Keď je suchý február, je mokrý august.

Februárová voda - pre polia škoda.

Februárové slnko je falošné.

Keď v tomto mesiaci Mliečna cesta na nebi jasná, budúci rok bude hojný.

Ak vo februári nalapané vtáčky sú tučné, to znamená ešte sneh a zimu.

Keď vo februári žaby zakŕkajú, veľmi slabú úrodu gazdovia zvážajú.

Keď vo februári škovránok spieva, bude aj v apríli zima.

Ak február muchy vymámi, marec ich podlávi.

Keď severák vo februári neduje, potom v apríli strechy rozduchuje.

Keď sa končí február severným vetrom, dobre sa darí žencom.

Tuhé severné vetry koncom februára oznamujú úrodný rok.

Zúrivé vetry na konci februára suchý rok predpovedajú.

Vinohrad ak nezrežeš vo februári, nezrežeš v marci.


Odporúčame:

Predpoveď počasia


Odporúčame:

Horoskop na dnes
Na počasie je citlivejšie nežnejšie pohlavie a starší ľudia, ale dokáže potrápiť aj mladšie ročníky
Počasie