• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Prečo by ste nemali spať s mobilom vedľa hlavy.

Prečo by ste nemali spať s mobilom vedľa hlavy.

Prečo by ste nemali spať s mobilom vedľa hlavy. Zarábate si hneď na niekoľko problémov

Väčšina z nás má aj v noci mobilný telefón tesne vo svojej blízkosti. A to hneď z niekoľkých dôvodov.

Na mobile máme nastavený budík na ráno. Alebo skrátka chceme mať telefón po ruke, aby nám neunikla žiadna správa alebo novinka na sociálnych sieťach.

Poznávate sa v tom tiež? V tom prípade si týmto návykom nevedomky škodíte. Akým spôsobom?

Narušujete svoj spánkový cyklus

Brzdíte tesne pred spaním na mobilnom telefóne a potom si tento prístroj položíte hneď vedľa seba na nočný stolík? Tým, že sa večer vystavujete modrému svetlu mobilného displeja, zbytočne narúšate svoj spánkový cyklus.

Toto modré svetlo konkrétne rozrušuje vaše vnútorné hodiny tým, že pred spaním zbrzďuje prirodzené uvoľňovanie hormónu spánku melatonínu. Ráno sa tak prebudíte omámene alebo s pocitom, že ste sa zle a nedostatočne vyspali. Ako najlepšie potlačiť účinky modrého svetla? Aspoň hodinu pred spaním sa nepozerajte do mobilného telefónu a tento prístroj majte aj v noci položený v inej miestnosti, aby vás nelákalo sa do neho stále pozerať.

Hazardujete s možným vznikom požiaru

Spať s mobilom vedľa seba alebo mať mobil pod vankúšom si obľúbili najmä mladí ľudia. Ako dokazuje prípad, ktorý sa stal v americkom Texase, nie je to práve najlepší nápad. Trinásťročné dievča si pred spaním dalo svoj mobilný telefón Samsung Galaxy S4 rovno pod vankúš, aby ho malo stále po ruke. Tento prístroj sa však pod vankúšom prehrial a vznietila sa jeho batéria. Vo výsledku mobil prepálil prestieradlo aj matrac. Teenagerka si však túto nehodu všimla včas, a tak našťastie nedošlo k najhoršiemu.

Vystavujete svoje telo rádiofrekvenčnému žiareniu

Prečo ďalej nespať s mobilom pri hlave? Veľa ľudí vám odpovie, že rádiofrekvenčné žiarenie z mobilných telefónov spôsobuje bolesti hlavy, ale aj rakovinu. Doteraz však neexistuje dostatok definitívnych vedeckých dôkazov, ktoré by túto skutočnosť naozaj potvrdili.


Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) však poukazuje na to, že mobilný telefón vyžaruje nízku úroveň neionizujúceho žiarenia. Deje sa tomu iba vtedy, keď je používaný a jediným známym vedľajším účinkom tohto žiarenia je zahrievanie telefónu.

Ako sa vyhnúť škodlivému účinku mobilného telefónu

Naučte sa večer nechávať mobilný telefón v inej miestnosti, než v ktorej spíte. Pokiaľ však máte na mobile nastavený budík a potrebujete, aby vás ráno zobudil, majte ho aspoň 1,5 metra od seba. Bonusom bude, že keď vám ráno zazvoní na mobilnom telefóne budík, nebudete ho môcť odložiť iba jedným stlačením.


Je pravdepodobné, že sami na sebe nespozorujete príliš veľký rozdiel, keď prestanete spať s mobilom pri hlave. Pokiaľ sa však zbavíte tohto návyku a počas spánku budete mať mobilný telefón v inej miestnosti alebo aspoň 1,5 metra od seba, budete ľahšie zaspávať, nebudete sa v noci tak často prebúdzať a oveľa kvalitnejšie sa vyspíte.Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie