• Dnes je: Pondelok 26. septembra 2022 meniny má Edita

Prechod na trvalý kurzarbeit sa podľa zamestnávateľov darí, Slovensko tak môže byť prvé v strednej Európe

Prechod na trvalý kurzarbeit sa podľa zamestnávateľov darí, Slovensko tak môže byť prvé v strednej Európe

Kurzarbeit rieši aj možné dôsledky pandémie, teraz však najmä nedostatok materiálov alebo surovín, či komplikácie s ich doručením.

Prechod z tzv. Prvej pomoci na udržanie pracovných miest na trvalý kurzarbeit sa na Slovensku darí. Ak sa implementačná fáza podarí, Slovensko bude prvou krajinou strednej Európy, ktorá zavedie tento moderný pracovnoprávny inštitút. V tlačovej správe to uviedla Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD).

Trvalý kurzarbeit, teda podpora v čase skrátenej práce, je pre slovenské podniky platný od 1. marca tohto roka.

Firmám má pomôcť vtedy, keď svojim pracovníkov nevedia zadávať prácu a hrozilo by im prepustenie, a to kvôli vonkajším problémom, ktoré sa nedajú ovplyvniť. Zatiaľ platí kurzarbeit na šesť mesiacov, ale už teraz podnikatelia vidia potrebu jeho predĺženia.

Kompenzácia pre zamestnancov

Vo svete podľa APZD stále pretrvávajú situácie, ktoré negatívne ovplyvňujú výrobu a fungovanie firiem. Túto podporu dostanú podniky ako kompenzáciu pre zamestnancov, ak je mimoriadna situácia, výnimočný alebo núdzový stav.

Kurzarbeit rieši aj možné dôsledky pandémie, teraz však najmä nedostatok materiálov alebo surovín, či komplikácie s ich doručením.

„Priemyselné podniky teraz nemôžu, najmä kvôli nedostatku súčiastok vyrábať, ale objednávky na výrobky majú na niekoľko rokov dopredu. Práve preto je nevyhnutné, aby si s pomocou kurzarbeitu udržali zamestnancov,“ uviedol generálny sekretár APZD Andrej Lasz.

Žiadosti budú podávať štvrtýkrát

Aktuálne si budú firmy zasiahnuté takouto situáciou, po skončení júna, podávať po štvrtý raz žiadosti o kurzarbeit. Tie, ktoré nemôžu prideľovať prácu svojim zamestnancom, kurzarbeit dostanú. Podpora je 60 % priemernej mesačnej mzdy, pričom najprv musí firma svojmu zamestnancovi zaplatiť 80 % jeho priemernej mzdy.


Najčítanejšia najnovšia správa

Krik, ťahanie za vlasy aj úder do hlavy. Bittó Cigániková tvrdí, že ju poslankyňa Tabák napadla

krik tahanie za vlasy aj uder do hlavy bitto ciganikova tvrdi ze ju poslankyna tabak napadla

Poslankyňa a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na kolegyňu z pléna parlamentu Romanu Tabák (klub Sme rodina) za fyzické napadnutie. Uviedla to v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Verbálne útoky

K incidentu malo dôjsť na koncerte v jednom bratislavskom podniku, kde bola s manželom a kamarátmi. „Bola perfektná nálada, obsluha, prostredie aj spoločnosť až do momentu, keď po jeho skončení v nočných hodinách prišla Tabák,“ začala Bittó Cigániková svoj opis udalosti.

Podľa vlastných slov sa jej počas niekoľkých nechutných verbálnych útokoch ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale Tabák vraj pokračovala. „Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ‚inteligencia‘ reprezentuje svojich voličov v parlamente,“ pokračuje v rozprávaní Bittó Cigániková.

Ťahanie za vlasy

Myslela si, že Tabák si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, a že sa ukľudní. Ale nestalo sa tak. „Pani poslankyňa Tabák zareagovala maximálnym využitím svojej mentálnej kapacity a teda ako zvieratko. Začala ma ťahať za vlasy a fyzicky napádať,“ priblížila poslankyňa za stranu SaS s tým, že celý čas sedela a nijako útok neopätovala.

Poslankyni Tabák vraj len dookola opakovala, či je normálna, nech sa ukľudní a nech ju pustí. Ale vraj bola v takom animálnom amoku, že nevedela prestať a nevedela sa absolútne ovládať. „Ľudia na ňu kričali, aby prestala, ťahali ju odo mňa, ale ona niekoľko minút neustále útočila a ešte sa aj postavila, aby mala lepšiu ‚páku‘ pri ťahaní,“ uviedla Bittó Cigániková.

Chvíľu sa zdalo, že je po všetkom, ale nebolo tomu tak. „Po chvíli sa vrátila, aby mi sediacej bez slova vrazila taký úder do hlavy, aký len tenistka vie dať pravačkou a opäť odišla,“ priblížila ďalej Bittó Cigániková s tým, že v sobotu skončila na pohotovosti s opuchnutým lícom, bolesťami hlavy a krku.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie